انواع مهریه – مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه

انواع مهریه – مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه

درهنگام ازدواج یک دختر و پسر مبحثی که پیش می آید تعیین مهریه و نوع پرداخت آن است. در ایران باستان در هنگام ازدواج مرد بخشی از اموالش را به عنوان مهر در همان ابتدا به همسر خود میبخشید، اما با ورود اسلام دیگر این سنت از بین رفته و جای آن را مهریه گرفته است.
خیلی از زوجین و خانواده ها شرایط مهریه، انواع مهریه، نوع دریافت مهریه و… را نمیدانند.
دفتر عقد مهر و وفا در این مطلب سعی دارد شما را با تمامی شرایط مهریه آشنا کند.

تعریف مهریه – مهریه در اسلام

در احکام شرعی مهریه مالی است، که در هنگام عقد دائم یا موقت، زوج آن را به زوجه میپردازد یا متعهد میشود که در هر زمانی که زوجه درخواست مهریه کرد آن را پرداخت نماید.

مهریه عندالاستطاعه چیست؟

زمانی که مهریه عندالاستطاعه در سند ازدواج تعیین میشود، زن مالک مهریه خود نیست و هر زمانی که بخواهد نمیتواند مهریه اش را دریافت نماید و زمانی مهریه به وی پرداخت میشود که مرد توانایی و سرمایه پرداخت آن را داشته باشد.

مهریه عندالمطالبه چیست؟

در احکام عقد و ازدواج، مهریه عندالمطالبه به این صورت است که به محض اینکه صیغه عقد میان زن و مرد جاری شود، زن مالک مهریه است و در هر زمانی که مهریه اش را بخواهد همسر باید آن را پرداخت نماید.
* مهریه عندالمطالبه در هر حال باید پرداخت شود چه در همان ابتدای ازدواج چه در زمان جدایی و طلاق.


آیا ملک یا مالی غیر از سکه را میتوان مهریه قرار داد؟

در گذشته برای مهریه بجای سکه از ملک (خانه، زمین و…) و یا پول استفاده میشد، که در حین زندگی یا در هر زمانی که زوجه میخواست میتوانست آن را دریافت کند.
اما در زمان حال ملک یا اموالی که در آینده به دست خواهد آمد را نمیتوان به عنوان مهریه در سند ازدواج ثبت کرد، زیرا مشخصات دقیق ملک مانند متراژ، مکان ملک و…جزییات مشخص نیست و دفاتر ثبت ازدواج نیز مهریه ملک را ثبت نمیکنند، تنها به عنوان سایر شرایط در سند ازدواج نوشته میشود.
درصورتی که مهریه ملک باشد برای ثبت در سند ازدواج به عنوان مهریه، زوج باید قبل از عقد آن را به نام زوجه درآورده و سند ثبتی، شماره ثبت را به دفتر ازدواج تحویل دهد.

مهریه در قوانین جدید

این موضوع که طبق قوانین جدید تعیین مهریه بیش از ۱۱۰ عدد سکه امکان پذیر نیست شایعه ای بیش نیست.
مهریه را میتوان هر تعداد سکه که میخواهید تعیین کنید، اما قوانین جدید مهریه براین اساس است که اگر مرد توانایی پرداخت مهریه را سکه نداشته باشد امکان جلب و زندانی فقط تا ۱۱۰ سکه وجود دارد.
پس اگر مهریه بالای ۱۱۰ سکه باشد و مرد تا ۱۱۰ سکه توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد، برای تعداد بقیه آن امکان جلب و زندانی وجود ندارد تا زمانی که مرد مالی دریافت کند و مازاد مهریه را بتوان از آن مال دریافت کرد.
در چه صورتی زن مهریه دریافت نمیکند؟
– درصورتی زن مهریه دریافت نمیکند که، خطبه عقد میان زوجین خوانده شده باشد و قبل از تعیین مهریه یا رابطه زناشویی، یکی از زوجین فوت کند.
– زمانی که عقد باطل شود و رابطه زناشویی میان زوجین اتفاق ناافتاده باشد، مهریه ای به زن پرداخت نمیشود.
– درصورتی که عقد قبل از برقراری رابطه زناشویی باطل شود و دلیل فسخ عقد غیر از ناتوانی جنسی مرد باشد، به زن مهریه ای داده نمیشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *