دفتر ازدواج شیک| محضر عقد| سالن عقد و ازدواج | دفتر عقد و ازدواج

عقد آریایی| آداب و رسوم عقد آریایی نمادین در ایران

عقد آریایی نمادین چرا برگزار می‌شود؟ اجداد ایرانی ما زرتشتی بوده‌اند که این آیین امروزه نیز برای ما محترم است. به همین سبب بسیاری از زوج‌های جوان تمایل دارند پیمان ازدواج خود را همانند اجداد آریایی خود انجام دهند.

جزئیات آریایی سفره‌ی عقد

بسیاری از آداب و رسوم عقد و ازدواج آریایی نظیر مراسم شیرینی‌خوران، هنوز هم در میان بسیاری از خانواده‌ها پا‌برجاست. گفته می‌شود که عروس و داماد در ایران باستان لباس سفید بر تن می‌کردند و حلقه‌های گل بر گردن می‌آویختند. آیینه و شمعدان، شاخه‌نبات، ظرف عسل و دو کله‌قند نیز یادگارهایی از اجداد آریایی ماست که همچنان در سفره عقد به چشم می‌خورد.

در ایران قدیم یک سینی به نام سینی عاطل و باطل، شامل هفت نوع ادویه نیز بر سفره‌ی عقد گذاشته می‌شد که هر ادویه‌ی آن  سمبل چیزی بود. مثلاً نمک و کندر برای دور کردن چشم بد و شیطان استفاده می‌شد. دیگر محتویات این سینی برنج، خشخاش، رازیانه، چای و سبزی خوردن بود. همچنین در سفره‌ی عقد آریایی نان و پنیر نیز جای داشت که عروس و داماد قدری از آن را می‌خورند. امروزه نیز در بسیاری از سفره های عقد، تکه‌های نان تزیین شده قرار دارد. تخم‌مرغ، اسپند و آتش، سکه‌ی طلا، شیرینی، گلاب، سیب و انار، فندق و بادام نیز یادگار اجداد ایرانی ما برای سفره است

عقد آریایی چیست؟

عقد آریایی که به آن گواه‌گیری نیز گفته می‌شود، هر روز علاقه‌مندان بیشتری پیدا می‌کند. البته برای قانونی و شرعی بودن ازدواج باید خطبه‌ی عقد شرعی خوانده شود و مراسم عقد آریایی، جنبه‌ی نمادین دارد.  زیبایی عقد آریایی، به زبان آوردن علاقه و پیمان دو طرف برای ازدواج با یکدیگر است. برگزارکننده عقد آریایی فردی به نام پیمان‌بان است که مانند عاقد، مراسم گواه‌گیری را انجام می‌دهد. پیمان‌بان می‌تواند خطبه را برای عروس و داماد بخواند و آن‌ها جملات را پس از او تکرار کنند. در مراسم عقد آریایی، پس از بر زبان آوردن خطبه توسط عروس و داماد، سه خانم که حامل ظرف عسل، حلقه‌ی عروس و حلقه‌ی داماد هستند، اعلام می‌کنند که شاهد عقد این دو جوان هستند.

خطبه‌ی عقد آریایی

در مراسم عقد آریایی باید پیمانی توسط داماد به زبان آورده شود که به این شکل است:

به نام نامی یزدان، تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان، برای زیستن با تو میان این همه گواهان، بر لب آرم این سخن “با تو وفادار خواهم ماند در هر لحظه، در هر جا”  پذیرا می‌شوی آیا؟

سپس عروس نیز این جمله‌ها را در پاسخ به داماد بیان می‌کند:

به نام نامی یزدان، پذیرا می‌شوم مهر تو را از جان، هم‌اکنون باز می ‌گویم میان انجمن با تو وفادار تو خواهم ماند در هر لحظه، در هر جا.

کدام دفتر ازدواج مراسم عقد آریایی برگزار می‌کند؟

دفتر ازدواج آیین مهر و وفا دارای دو شعبه در ونک و سعادت آباد، آماده برگزاری مراسم عقد و ازدواج شما عزیزان (شامل عقد آریایی نمادین و عقدشرعی) به بهترین شکل ممکن می‌باشد. دفاتر ازدواج آیین مهر و وفا با آگاهی از این موضوع که مراسم ازدواج یکی از مهم‌ترین و دلپذیرترین رویدادهای زندگی بسیاری از جوانان است، با آماده نمودن سفره عقد شکیل به همراه زیباترین تزیینات شامل گل‌های طبیعی، شمع و بادکنک‌آرایی و مه مصنوعی، در تلاش است تا برای مراسم عقد و ازدواج شما سنگ تمام گذاشته و بهترین خاطره از مراسم ازدواجتان را برای شما و دوستانتان رقم بزند.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

دفتر عقد با زیباترین سفره‌ها

نکاتی برای انتخاب مکان مراسم عقد

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *