دفتر ثبت عقد و ازدواج ملاصدرا

ازدواج اینترنتی | امکان یا تهدید | مجنون نشسته چَت کنه با لیلی

از آخرین باری که در یک مراسم خواستگاری سنتی بوده‌اید چقدر گذشته است؟ آیا تصویر معذب داماد در کت‌و‌شلوار ساسون‌دار گشاد را به خاطر دارید؟ عروس چطور؟ با آن چادر گل‌دار و سینی چای که هر آن احتمال افتادنش از شدت استرس می‌رفت. فامیل‌ها دور تا دور در مراسم خواستگاری می‌نشستند. امروز و برای نسل جدید احتمالاً خیلی عجیب باشد که دختر عموی داماد در خواستگاری باشد. یا زن‌عموی عروس چه نقش حیاتی‌ای در ازدواج ایفا می‌کرد؟ به یاد بیاورید بازی بچه‌ها را در میان جمعیت. بله جمعیت! در گذشته‌ی نه چندان دور مراسم خواستگاری خلوت نبود. حتی نظر همان زن‌عموی عروس در شکل‌گیری ازدواج بی‌تاثیر نبود. امروزه اما نه. ازدواج امروز امری خصوصی‌تر شده است. همین سوال اهالی فامیل در عید دیدنی‌ها، “هنوز زن نگرفتی؟” یا “خواستگار چه خبر؟”، به زور تحمل می‌شود. امروز و همین امروز چه بخواهیم و چه نه، روزگار دیگری‌ست.

تا به حال با چند نفر از طریق اینترنت آشنا شده‌اید؟

این‌جا منظور آشنایی به نیت ازدواج نیست. منظور هر شکلی از ارتباط است که به آشنایی ختم می‌شود. احتمالاً پاسختان منفی نیست. اگر یادتان باشد وبلاگ‌ها و یاهو مسنجر اولین جایی بود که افراد به شکل جدی شروع به فعالیت اینترنتی کردند. احتمالاً بچه‌های دهه پنجاه و شصت، خاطرات جالبی از یاهو مسنجر داشته باشند. اولین نسل آشنایی و ازدواج اینترنتی در این دو فضا اتفاق افتاد.

نقطه اوج بعدی فیس‌بوک بود.

در این فاصله، آمد و رفت یاهو ۳۶۰، نت‌لاگ و سایت‌های دیگری را نیز دیدیم. فیس‌بوک اما چیز دیگری‌ست! سایتی مخصوص ارتباط. در فیس‌بوک هر کس شناسنامه خودش را دارد. هرکس آن‌جا می‌تواند آن‌طور که هست، خودش را معرفی کند. در فیس‌بوک خیلی‌ها به علت علایق مشترک، حتی از شهرهای مختلف هم با هم آشنا شدند. بعد دوست شدند و دوست ماندند، حتی تا همین امروز. در فیس‌بوک، ازدواج اینترنتی به عنوان یک مساله برای جامعه مطرح شد. کمتر کسی حاضر شد این مساله را بدون نگاهی جانب‌دارانه بررسی کند. به هر صورت از این حقیقت نمی‌شود فرار کرد. فیس‌بوک نه تنها شکل ارتباط ما، بلکه خود ما را نیز عوض کرد.

مهاجرت از فیس‌بوک به دیگر پلتفرم‌های ارتباطی

بعد از مشکلی که برای فیس‌بوک پیش آمد، مردم به سراغ پلتفرم‌های دیگری رفتند. وی چت، لاین، وایبر و از همه مهم تر اینستاگرام و کمی بعدتر هم تلگرام از این دسته بودند. این مهاجرت از فیس‌بوک در کنار روی کار آمدن و همگانی شدن تلفن‌های هوشمند، تبدیل شدند به عوامل اصلی انقلاب اینترنتی در ایران.

جمعیت اینستاگرام و تلگرام از جمعیت برخی کشورها بسیار بیشتر است.

تازه بدون در نظر گرفتن آمارهای دروغ در خصوص پبام‌رسان‌های داخلی! امروز، بدون شبکه‌های ارتباطی مجازی، کلیه ارتباطات مختل می‌شود. در نتیجه وقتی نیمی از زمان ما در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌شود، انتظار بی جایی است که بخواهیم جلوی ازدواج اینترنتی را بگیریم.

آشنایی در اینترنت امن نیست

احتمالاً اگر به دنبال ازدواج هستید و این نیمه گمشده را در اینترنت جست‌وجو می‌کنید، باید بدانید چه خطراتی وجود دارد. تایید اعتبار، مهم‌ترین نکته در این مورد است. ما نمی‌توانیم بدون مدرک قطعی متوجه بشویم فردی که به شکل مجازی با او در ارتباطیم واقعاً کیست. هر چیزی می‌تواند دروغ باشد، هر چیزی! ساده‌لوحی است اگر بخواهیم به یک فرد ناشناخته اعتماد کنیم. البته که راه‌هایی زیادی برای تایید هویت به وجود آمده و آشنایی با دیگری به اندازه گذشته سخت نیست.

نکته دیگری نیز وجود دارد: در گذشته احتمالاً برای جوانان مجرد دیگران تصمیم‌گیری می‌کردند. در گذشته چه تضمینی برای صادقانه بودن حرف‌های فردی که زن‎‌عمو معرفی‌اش کرده بود، وجود داشت؟ کسانی که امروز ازدواج اینترنتی را کورکورانه می‌دانند، این‌ها را هم فراموش نکنند. می‌شود گفت امروزه به جای زن‌عمو، اینترنت نقش واسطه را ایفا می‌کند.

کلام آخر

هر پدیده‌ای همان‌قدر که می‌تواند تهدید باشد، می‌تواند امکان باشد. ازدواج اینترنتی نیز به همین شکل. قطعا در آن مشکلاتی وجود دارد، موانعی هست اما بسیاری از ارتباطات از همین بستر شکل می‌گیرد و حذف‌شدنی نیست. پس شاید بشود به جای محکوم کردن بی‌دلیل این نوع از آشنایی، آن را آسیب‌شناسی کرد.

 

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

تعریف عمومی ازدواج

ازدواج اینترنتی | آشنایی اینترنتی | آسیب‌شناسی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *