دفتر ازدواج شیک ملاصدرا

آمادگی های پیش از ازدواج به علاوه پنج نکته مهم

اگر فرض را بر این بگذاریم که ازدواج امری مهم است، باید این را هم قبول کنیم که مانند هر امر مهم دیگری نیازمند آمادگی است. حال اینکه چه آمادگی‌ای نیاز دارد، در این‌جا به آن خواهیم پرداخت.

امروز ازدواج امر آسانی نیست. شاید در بعضی خانواده‌های سنتی یا در بعضی شهرها و روستاها هنوز بشود ازدواجی راحت را سراغ گرفت. اما در تهران شرایط به این شکل نیست. امروزه متوسط هزینه ازدواجی معمولی بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان برآوردمی‌شود که برای یک زوج جوان رقم کمی نیست. در کنار این‌ها هزینه‌ی زمانی، احساسی و جسمانی‌ای که برای ازدواج صرف می‌شود را نیز باید در نظر گرفت. تازه در صورت به بن‌بست خوردن ازدواج، هزینه‌های طلاق را باید به آن اضافه کرد. حال با وجود تمام این‌ها، آیا بدون آمادگی، ازدواج کردن عاقلانه به نظر می‌رسد؟

چگونه باید بفهمیم آمادگی داریم یا نه؟

قدرت تصمیم‌گیری

قدرت تصمیم‌گیری بدون شک مساله مهمی در زندگی مشترک است. زن و مرد باید توانایی گرفتن تصمیم‌هایی منطقی را داشته باشند. به این معنی که بتوانند در خصوص مواجه شدن با مساله‌ای آن را تحلیل کرده و در موردش صحبت کنند تا به نتیجه قطعی برسند. فردی که در مواجه با مسائل تماماً پیرو احساساتش است یا در هر مساله‌ای بلا تکلیف می‌ماند، هنوز آماده ازدواج نیست.

آگاهی از این که ازدواج راه فرار نیست

ازدواج نه یک راه‌حل برای پایان مشکلات شخصی است نه جایی برای فرار از آنچه به آن تعلق داریم. (ازدواج برای جدایی از خانواده یا برای خروج از کشور) ازدواج، شروع وضعیتی جدید برای تشکیل یک خانواده است و اگر ما برای فرار از وضعیت قبلی و نه از روی شناخت، عشق و دلایل مناسب بخواهیم ازدواج کنیم، بدون شک مشکلاتی حل نشده را با خود به وضعیت جدید انتقال خواهیم داد. بنابراین اگر ازدواج را به مثابه یک راه فرار نگاه می‌کنید، هنوز آماده ازدواج نیستید.

آمادگی پذیرش دیگری

هر فردی بعد از ازدواج قرار است هر روز و هر شب را در کنار همسرش سپری کند. همسری که تفاوت‌هایی با او دارد. این مهم است که ما چقدر به این تفاوت‌ها احترام بگذاریم و چقدر فردیت طرف مقابل را بپذیریم. نکته این است که به لحاظ علمی و عقلی هیچ دو نفری یک روح در دو بدن نیستند، و هیچ من و تویی برای همیشه “ما” باقی نخواهد ماند. فردی که در صدد ازدواج است باید این آمادگی را داشته باشد که در کنار دیگری که اینجا همسر اوست با مسالمت زندگی کند و در کنار مشترکاتی که از آن‌ها یک زوج ساخته، به فردیت همسرش نیز اهمیت بدهد.

استقلال از خانواده

اگر فردی می‌خواهد خانواده تشکیل بدهد، باید بتواند از خانواده‌اش مستقل باشد. چه از نظر مالی، چه عاطفی و چه حمایتی. این به این معنی نیست که خانواده کنار گذاشته بشود. این کار جا را برای تشکیل خانواده جدید باز می‌کند. این امر نه تنها ربط مستقیم به آمادگی برای ازدواج دارد که به رشد ذهنی فرد نیز کمک می‌کند. پس اگر هنوز توسط بعضی از دوستانتان “بچه ننه” خوانده می‌شوید، هنوز آماده ازدواج نیستید.

پذیرفتن گذشته

همه‌ی ما گذشته‌ای داریم که در آن هم شادی بوده و هم غم. روابط ما نیز از همین قانون پیروی می‌کند. هیچ‌کس نمی‌تواند از گذشته‌اش فرار کند اما می‌توان آن را پذیرفت و اجازه ته‌نشین شدن آن موضوع در انبار حافظه حسی را داد. قرار نیست همه روابط گذشته ما خوب بوده باشد تا بپذیریمش چرا که اگر مشکلی نداشت، احتمالاً تمام نمی‌شد. نکته این است که تا وقتی از گذشته خارج نشده‌ایم امکان شروعی سالم برای ازدواج کمتر است. در این شرایط کمی صبر کمک‌کننده است.

این موارد تنها بخشی از آمادگی‌های مورد نیاز برای ازدواج است و موارد دیگری نیز وجود دارد که در مقالات بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت. در همین راستا مراجعه به مشاور متخصص نیز می‌تواند مفید باشد. در همین راستا این را هم در نظر داشته باشید که هیچ‌کس بهتر از خود فرد از میزان آمادگی او برای ازدواج اطلاع ندارد، به شرطی که فرد نسبت به درونیات حقیقی خودش آگاهی داشته باشد.

 

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

داستان ازدواج زن نوکیش و مرد مسلمان

خطبه‌ی عقد سیدمحمد خاتمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *