دفتر ازدواج ونک

اجزای اصلی سفره عقد| هر کدام از اجزای سفره عقد سمبل چیست؟

سفره عقد

انجام مراسم عقد در هر جا معمولاً در کنار سفره عقد انجام می‌شود. بعضی چیزها از ملزومات سفره‌های عقد است و در همه‌ی سفره‌ها دیده می‌شوند. اجزای اصلی در این سفره‌ها، برای عروس و داماد از دیرباز مایه‌ی خوش‌یمنی است. به لحاظ تاریخی نیز مفاهیم گسترده‌ای دارد.

آینه و شمعدان در سفره عقد

خرید آینه و شمعدان به همراه یک جلد قرآن، از خریدهای ضروری عقد است. گذاشتن آینه در بالای سفره و روبروی عروس و داماد، یک رسم قدیمی است که معنای عمیقی دارد.  آینه مظهر روشنایی است. شمعدان‌ها نیز مظاهر سربازهایی هستند که از زندگی عروس و داماد نگهبانی می‌کنند.

شاخه‌نبات عقد

شاخه‌نبات یا کاسه‌نبات سمبل شیرینی زندگی است. از شاخه‌نبات نیز همچون آینه و شمعدان، در خطبه‌ی عقد نام برده می‌شود. طراحی سفره‌های عقد با شاخه‌نبات از تنوع زیادی برخوردار است.

سفره‌ای با نان و پنیر و سبزی

نان در سفره‌های ایرانی نماد برکت است. همراه کردن پنیر با نان، نشانه‌ی طلب وسعتِ روزی در دوران زندگی است. سبزه و سبزی در اکثر سفره‌های ایرانی جایگاه مخصوصی دارد. سبزی سمبل سلامتی است. چیدمان نان و پنیر و سبزی برای سفره‌ عقد به زیبایی سفره می‌افزاید.

کله‌قند

ساییدن کله‌قند بر روی پارچه‌ای سفید بالای سر عروس و داماد شاید بعد از بله‌ی عروس، شیرین‌ترین قسمت ماجرا باشد. نمادی از باریدن شادی و شیرینی بر سر زندگی زوج جوان است. طبق یک سنت دیرین، خانم‌های خوشبخت فامیل در حین خواندن خطبه بر سر عروس و داماد کله‌قند می‌سایند.

جام عسل در سفره عقد

عسل نمادی از شیرین‌کامی در دوران زندگی است. قرار دادن ظرف عسل توی سفره عقد، از دیرباز مرسوم بوده است. رسم عسل در دهان گذاشتن، از رسوم شاد و خاطره‌ساز است.

گردو، بادام و فندق

آجیل و اجزای آن از مقوی‌ترین خوراکی‌ها هستند که توانسته‌اند به سفره‌های عقد راه پیدا کنند. دعای گستردگی روزی با گردو، بادام و فندق در ارتباط است. در باور عموم، گردو نمادی از طول عمر عروس و داماد است.

تزئین سفره با گل

گل‌ نماد طراوت است.  یکی از ارکان اصلی سفره‌عقد! گل‌ها به شکل سبد و یا با طراحی‌های دیگر در سفره عقد حضور دارند. قرار دادن حلقه‌ها در ظروف زیبا و تزئینشان با گل، زیبایی سفره را چند برابر می‌کند.

نقل و سکه

نقل را برای شیرین کامی در سفره می‌گذارند. سکه نیز نماد رزق و روزی است. مخلوطی از نقل و سکه در بسته‌های کوچک و تزئین شده با تور و مروارید، در اکثر سفره‌های عقد دیده می‌شود. سکه‌های سفره طلایی رنگ می‌باشند و با اسماء متبرک مزین شده‌اند. بعضی گیفت‌های عقد و عروسی هم از همین بسته‌ها هستند.

تخم‌مرغ

طبق یک باور عمومی تخم‌مرغ نمادی از زایش و تولد است. برای باروری و زایش اولاد به سفره می‌آید. اجزای سفره‌عقد همگی نمادی از خیر و برکت، شادی و رزق و روزی هستند.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

پایداری ازدواج

مراحل ثبت ازدواج

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *