دفتر ازدواج آئین مهر و وفا

ازدواج| آداب و رسوم ازدواج| آداب و رسوم ازدواج در خوزستان

در روزگار نه چندان دور، مردمان هر منطقه از کشورمان آیین‌های به خصوصی برای مراسم عقد و ازدواج داشتند که با سنت سایر مناطق بسیار متفاوت بود. یکی از این استان‌ها خوزستان است که اهالی آن آداب و رسوم ازدواج خاص خود را دارند.

 

آداب و رسوم ازدواج و خواستگاری در استان خوزستان

در میان مردم خوزستان رسم است که پیش از رفتن به خواستگاری یک دختر اطمینان حاصل کند که کسی از خانواده‌ی دختر با وصلت او مخالف نباشد. سپس مادر داماد برای آشنایی با خانواده‌ی عروس به منزل آن‌ها می‌رود و در صورت صلاحدید نیت خود را که همان خواستگاری است مطرح می‌کند. در صورت رضایت مادر عروس، قرار خواستگاری رسمی گذاشته می‌شود. سپس خانواده‌ی پسر برای دختر چادر عربی، یک قواره پارچه یا لباس و یک انگشتر هدیه می‌آورند.

در جلسه‌ی خواستگاری اول، پدر عروس با برادر یا یکی از نزدیکان خود مشورت کرده و به خواستگاران پاسخ می‌دهد. در صورت مثبت بودن پاسخ خانواده‌ی عروس، جلسه‌ی دوم خواستگاری که مهم‌ترین جلسه است، برگزار می‌شود.

در جلسه دوم خواستگاری معمولاً مردان و ریش‌سفیدان فامیل عروس و داماد شرکت کرده و در مورد مسائلی نظیر مهریه و جهاز صحبت می‌کنند. مبلغی نیز از سوی خانواده پسر برای کمک به خانواده‌ی دختر در تهیه‌ی جهیزیه پراخت می‌شود. در پایان جلسه‌ی دوم خواستگاری، از مهمانان با چای و قهوه و سایر خوراکی ها، پذیرایی مفصلی صورت می‌گیرد.

آداب و رسوم ازدواج و عقد در استان خوزستان

برخی از خانواده‎ها از چندین روز پیش از مراسم ازدواج اصلی، به جشن و پایکوبی می‌پردازند. همچنین رسم است که داماد پیش از مراسم عروسی برای لباس مادر عروس و در صورتی که استطاعت مالی داشته باشد، برای خواهر و همسر برادر عروس، پارچه هدیه می‌برد.

لباس عروس معمولاً سفید و بسته به سلیقه‌ی او طراحی شده است. گاهی داماد در مراسم عروسی خود دشداشه بر تن می‌کند اما پوشیدن کت و شلوار نیز مرسوم است.

در روز مراسم ازدواج که معمولاً داماد کمی استرس دارد، یکی از جوانان داماد را همراهی کرده و او را در ادای احترام به میهمانان یا برخی امور که ممکن است داماد انجام آن‌ها را فراموش نماید، یاری می‌دهد.

به هنگام ورود عروس و داماد به منزل داماد، زنان خانواده‌ی پسر شروع به کِل کشیدن می‌کنند و برای عروس و داماد گوسفندی قربانی می‌شود.

پس از مراسم ازدواج، خانواده‌ی طرفین هدایای خود را به عروس و داماد می‌دهند. همچنین در گذشته در برخی مناطق رسم بود که اقوام بسیار نزدیک پسر، صبحانه‌ی روز اول ازدواج عروس و داماد را برای آنان مهیا می‌کردند.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

دفاتر ازدواج و طلاق تهران

بهترین دفاتر ازدواج تهران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *