دفتر عقد و ازدواج ونک

ازدواج| آداب ازدواج| آداب ازدواج در تبریز

کشور ایران از اقوام مختلفی تشکیل شده است که هریک از این اقوام دارای آداب و رسوم خاص خود هستند. یکی از این اقوام، هموطنان آذری‌زبان هستند که در برگزاری مراسم عقد و ازدواج، دارای رسومی متفاوت با اهالی سایر مناطق می‌باشند. اگرچه امروزه با گسترش ارتباطات، افزایش سطح تحصیلات و تغییر شیوه‌ی آشنایی دختر و پسر ممکن است اغلب یا حتی هیچ یک از این مراسم  اجرا نشود، اما مطالعه‌ی آداب ازدواج در روزگار گذشته، خالی از لطف نیست. شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی، یکی از شیرین‌ترین آداب و رسوم ازدواج را به خود اختصاص داده است.

مراسم خواستگاری سنتی در تبریز

انتخاب عروس در روزگار قدیم معمولاً توسط  یکی از بستگان نزدیک داماد نظیر مادر، خواهر، خاله و … انجام می شده است. بعد از نشان کردن دختر، در مورد او با داماد صحبت می‌کردند و در صورت موافقت او، با خانواده‌ی دختر یک بعداز‌ظهر را برای خواستگاری هماهنگ می‌کردند.

در جلسه‌ی اول خواستگاری معمولا فقط خانم ها حضور دارند و با هدف آشنایی بیشتر با خلق و خو و پسندیدن چهره‌ی دختر، به منزل آن ها می‌روند. اگر در هنگام پذیرایی و طی صحبت‌ها، دختر و خانواده‌اش مورد پسند واقع نشدند، خانواده‌ی پسر تنها به صحبت‌های روزمره می‌پردازند و خداحافظی می‌کنند. اما در صورتی‌که رفتار و ظاهر دختر مورد پسند قرار گرفت، در مورد نیت اصلی خود که خواستگاری است صحبت به میان آورده و رضایت مادر عروس را جلب می‌کنند. اگر هر دو خانواده به وصلت فرزندانشان راضی باشند، قراری برای جلسه‌ی دوم خواستگاری گذاشته خواهد شد.

رسم شیرین کله‌قند

جلسه‌ی دوم خواستگاری با حضور بزرگترهای دو خانواده و دختر و پسر صورت می‌گیرد. خانواده‌ی داماد در این جلسه با خود نبات یا کله‌قند می‌برند. در این جلسه دختر و پسر می‌توانند در اتاقی با یکدیگر صحبت کرده و آشنا شوند. همچنین خانواده‌ها به بحث در مورد مهریه، تاریخ عقد و عروسی و مابقی مسائل می‌پردازند. در صورتی که همه چیز به خوبی پیش برود کله‌قند شکسته می‌شود و به عنوان شیرینی این وصلت، هرکس قطعه‌ی کوچکی از آن را می‌خورد.

آداب ازدواج سنتی در آذربایجان قدیم

ممکن است خانواده‌ها تصمیم بگیرند که دختر و پسر مدتی نامزد باشند. در این صورت خانواده‌ی پسر یک حلقه، پارچه، گل و شیرینی به خانه‌ی عروس برده و توافقات خود را مکتوب می‌کنند. مادامی که دختر در خانه‌ی پدر خود زندگی می‌کند، در مناسبت‌های مختلف نظیر عید، چهارشنبه‌سوری و … از سوی داماد و خانواده‌اش، هدایایی برای او آورده می‌شود.

مراسم عقد و ازدواج بسته به سلیقه‌ی خانواده‌ها ممکن است بسیار ساده یا بسیار مجلل برگزار شود. اما سرو انواع مرباجات و شیرینی‌ها در مراسم عروسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های پذیرایی است. پس از پایان مراسم ازدواج اقوام و آشنایان نزدیک به همراه عروس به خانه‌ی پدر عروس می‌روند و خانواده‌ی داماد نیز برای بردن عروس به منزل جدیدش به منزل پدری او می‌آیند. سپس زوج جوان را تاخانه‌ی بخت می‌کنند. در آن‌جا پدر دست دخترش را در دست دامادش می‌گذارد و برای آنان دعای خیر می‌کند. سپس به کمر داماد شالی قرمز می‌بندند و عروس و داماد را از زیر قرآن رد کرده و با شادی و دعاهای خیر منزلشان را ترک می‌کنند.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

عروسی سلطنتی

نکاتی برای انتخاب مکان مراسم عقد شیک و خاص

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *