دفتر ازدواج آئین مهر و وفا

ازدواج| آداب و رسوم ازدواج در اقوام ایرانی| کردستان

در کشور ما اقوام گوناگونی زندگی می‌کنند و تفاوت قومیت، منجر به تفاوت آداب و رسوم ازدواج در میان آن‌ها شده. این تفاوت در آداب و رسوم اقوام ایرانی، گاه در چیدمان سفره‌ی عقد و گاه در شیوه‌ی برگزاری مراسم ازدواج دیده می‌شود. البته ممکن است این روزها بسیاری از زوج‌ها مطابق با سنت‌های شهر خود ازدواج نکنند و به عقد آریایی یا سایر شیوه‌های ازدواج علاقه داشته باشند. اما همچنان مراسم عقد و ازدواج اصیل هر منطقه ای، دارای زیبایی‌هایی  است که برای سایر اقوام جذابیت و تازگی دارد. یکی از استان‌هایی که در آن آداب و رسوم منحصر به فردی برای ازدواج اجرا می‌شود، کردستان است.

 

خواستگاری سنتی در کردستان

هنگامی که پسری به دختری علاقه‌مند می‌شود، مسأله را با پدر یا بزرگان فامیل نظیر پدربزرگ و عموی خود در میان می گذارد. سپس مادر و خواهر داماد بدون آنکه از خواستگاری صحبت کنند، به خانه‌ی خانواده‌ی دختر می‌روند تا با آن دختر و خانواده‌اش آشنا شوند. اگر همه چیز خوب پیش رفت، پدر داماد با پدر دختر صحبت می‌کند تا رضایتش را جلب کند. اگر پدر دختر نیز با این ازدواج موافقت کرد، خانواده‌ی دادماد و بزرگان فامیل به منزل دختر می‌روند تا زمان عقد را مشخص کنند.

 

عقد و ازدواج اصیل در کردستان چگونه است؟

در روز تعیین شده برای عقد، خانواده‌ی داماد اسبی را زینت می‌بندند و به همراه بزرگان خاندان به منزل عروس می روند. سپس او را با مراسم خاص و موسیقی سوار بر اسب می‌کنند و به خانه داماد می‌برند. در مسیر نیز به نواختن موسیقی و شادی می‌پردازند.

هنگامی که عروس به نزدیکی منزل داماد رسید، داماد و عده‌ای از خویشاوندانش با تیراندازی‌های هوایی ورود او را خوش‌آمد می‌گویند. آن‌ها همچنین به انجام حرکات نمایشی مهیج با اسب و نواختن موسیقی می‌پردازند. داماد و خویشاوندانش با احترام و پایکوبی عروس را به منزل داماد می‌برند.

 

رسوم خاص عقد و ازدواج در کردستان

یکی از سنت‌های قدیمی عقد در کردستان که امروزه بخشی از آن اجرا نمی‌شود، این بود که خانواده‌ی داماد در ظرف‌هایی سرکه و شیره را با یکدیگر مخلوط می‌کردند و با قاشق‌های کوچک چوبی به خانواده‌ی عروس تعارف می‌کردند. این کار نماد آن بود که در خانه‌ی داماد سختی (سرکه) و خوشی (شیره) با هم است و عروس باید شادی و غم را با هم بپذیرد. سپس خانواده‌ی داماد قاشق‌های چوبی را به منزل عروس می‌بردند. اگرچه امروزه تقریباً هیچ خانواده‌ای در کردستان مراسم سرکه و شیره را اجرا نمی‌کند، اما برخی اقوام هنوز قاشق‌های چوبی تهیه کرده و به خانواده‌ی عروس هدیه می‌دهند.

هدایا

رسم دیگری که در عروسی‌های کردستان دیده می‌شود آن است که خانواده‌ی داماد هدایای خود را مستقیماً به عروس می‌دهند.  خانواده‌ی عروس نیز هدیه‌های خود را به شخص داماد می‌دهند و عروس و داماد صاحب اختیار هدایای نقدی یا غیر نقدی خود هستند.

تعقیب و گریز

یکی دیگر از رسوم هیجان‌انگیز و البته دشوار عقد و ازدواج در کردستان این بود که در زمان‌های گذشته، خانواده عروس در محلی خارج از شهر یا چادرها، با اسب گرد داماد سوار بر اسب، حلقه می‌زدند و به او حمله می‌کردند. داماد می‌بایست از محاصره‌ی آنان خارج شود و خود را به عروس که بر روی اسب دیگری نشسته بود رسانده، او را سوار بر اسب خود نماید و فرار کند. خانواده‌ی عروس به تعقیب آنان می‌پرداختند و سعی می‌کردند دختر را پس بگیرند.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

داستان ازدواج

نکاتی برای انتخاب مکان مراسم عقد شیک و خاص

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *