ازدواج| ازدواج و آداب و رسوم خواستگاری و نامزدی

خواستگاری

امروزه دیگر خواستگاری مثل قدیم نیست. آن‌ وقت‌ها، خانواده‌ها برای فرزندشان همسر انتخاب می‌کردند و دختر و پسر تا زمان عقد همدیگر را نمی‌دیدند. درواقع انتخاب آن‌ها، انتخاب خانواده‌شان بود.

خواستگاری یعنی درخواست ازدواج یک مرد از یک زن برای تشکیل زندگی مشترک. خواستگاری در هر جای دنیا آداب و رسوم خاص خود را دارد. اما در این ماجرا هر دو طرف باید انتخاب کنند که آیا می‌خواهند با یکدیگر زندگی کنند یا نه؟ قبل از این انتخاب سرنوشت‌ساز و قاطعیت بخشیدن به این تعهد بر سر سفره عقد، باید به برخی نکات توجه کرد.

در وهله‌ی اول، دختر و پسر باید مشخصات طرف مقابل خود را ارزیابی کنند. انتظارات خود را باید در او بررسی کنند. مواردی مانند تناسبات سنی، میزان تحصیلات، سطح فرهنگی و … مواردی هستند که در همین مرحله باید ارزیابی شود. بهتر است در این مرحله از شروع زندگی مشترک، با یک مشاور مجرب و معتمد و بزرگترها مشورت کرد.

موانع حقوقی خواستگاری

البته هر فرد باید بداند از چه کسی می‌شود خواستگاری کرد. بر اساس ماده ۱۰۳۴ قانون مدنی، از زنی که خالی از موانع نکاح باشد، می‌توان خواستگاری کرد. برای مثال خواستگاری از برخی زنان مثل محارم ممنوع است و یا خواستگاری از خواهر همسر فعلی امکان‌پذیر نمی‌باشد. در همین راستا “عده‌ی رجعی” نیز یکی از مواردی است که باید در خصوص زنی که طلاق گرفته به آن توجه کرد.

خواستگاری هیچ تعهدی برای هیچ‌ یک از طرفین ایجاد نمی‌کند. این بدان معنی است که دو طرف می‌توانند از اقدام بعدی خود منصرف شوند و ازدواج نکنند. در شرایطی که مرد همه یا قسمتی از مهریه‌ی زن را پرداخته باشد هم زن می‌تواند از ازدواج منصرف شود چرا که فقط بعد از انجام عقد تعهد بین دو طرف بوجود می‌آید.

نامزدی

در مرحله‌ی بعد از خواستگاری، بعد از توافقات، طرفین نامزد یکدیگر می‌شوند که این یعنی هر کدام آمادگی تشکیل زندگی مشترک با دیگری را دارد. برای این قسمت از ازدواج هیچ سندی برقرار نمی‌شود.

به هنگام نامزدی خانواده‌ی دو طرف بر اساس برخی رسوم به یکدیگر هدایایی می‌دهند که اگر نامزدی پس از مدتی به هردلیلی بهم خورد، طرفین می‌توانند تقاضای بازگشت هدایا و یا مبلغی که صرف هدیه شده را داشته باشند.

به علاوه، دختر و پسر می‌توانند به پزشک مراجعه کرده، تصدیق پزشکی در رابطه با سلامت خود را به یکدیگر ارائه دهند.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

عروسی سلطنتی

حلقه‌ی نامزدی و حلقه‌ی ازدواج

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *