دفتر ازدواج ملاصدرا

ازدواج از نگاه پیامبر اکرم(ص)| معیار ازدواج از نگاه پیامبر

سه چیز است که در آن شوخی نیست: طلاق، نکاح و آزاد کردن بنده.
(نهج الفصاحه ، ص۲۵۸)

ازدواج از نگاه پیامبر(ص)

ازدواج از نگاه پیامبر(ص) امر بسیار ویژه‌ای است. آنقدر ویژه که ممکن است تصور کنیم جایگاه ازدواج نزد پیامبر از جایگاه نماز بالاتر است. من فکر می‌کنم دلیلش این باشد که پیامبر به جوانان توجه و علاقه‌ی وافری داشت. پیامبر سخت‌گیری به جوانان را در زمینه‌ی ازدواجشان، موجب فتنه و فساد زمین می‌داند. ایشان بارها توصیه کرده‌اند که اگر خواستگار دخترتان متدین و بااخلاق است، او را ناامید نکنید. می‌دانم که با گذشت بیش از ۱۴۰۰ سال، معیاها رفته‌رفته دستخوش تغییر شده‌اند. اما این توصیه‌ی پیامبر صرفاً به این معناست که ما بدانیم چه چیزهایی بر سایر معیرها ارجحیت دارد.

پیامبر در حدیثی فرموده‌اند که بهترین ازدواج، آن است که از همه آسان‌تر انجام پذیرد. سختگیری در خصوص ازدواج همواره مورد نکوهش پیامبر و ائمه بوده است. چرا که این سختگیری موجب می‌شود امر تشکیل خانواده به سادگی انجام‌پذیر نباشد. خانواده ارجمندترین بنا نزد خداوند است. پیامبر معتقد است که ازدواج، شیطان را زمین‌گیر می‌کند. دلیل ساده‌ای هم دارد. ازدواج به زندگی آدمی هدف و جهت می‌دهد و او را از آشوب و هوا دور می‌کند.

ترس از ازدواج

یکی از دلایلی که امروزه جوانان را نسبت به ازدواج بدبین کرده است، مسائل مالی است. شرایط اقتصادی در تمام دنیا رفته‌رفته دارد سخت‌تر می‌شود. گرانی باعث شده، نتیجه‌ی زحمات آدمی کفاف هزینه‌های زندگی‌اش را ندهد. اما منطقی است که به گفته‌ی رسول خدا، ازدواج روزی آدمی را زیاد می‌کند. اگر ابتدای زندگی خود را درگیر تجملات و بریز و بپاش نکنید، مطمئن باشید با همدلی و همکاری و تلاش دو نفره، می‌توانید زندگی بسیار زیبایی بسازید. خداوند وقتی تلاش شما را ببیند، رزقتان را افزایش می‌دهد.

از ازدواج نترسید اما بدانید که شوخی‌بردار نیست. آنقدر نترسید که ازدواج نکنید و آنقدر آسان نگیرید که بی‌برنامه وارد زندگی شوید و به مشکل بخورید. پیامبر فرموده‌اند: «سه چیز است که در آن شوخی نیست: طلاق، نکاح و آزاد کردن بنده.» (نهج الفصاحه ، ص۲۵۸) با سبک گرفتن مهریه‌هایتان، می‌توانید آرامش اولیه‌ی زندگی خود را تضمین کنید.

معیارهای ازدواج از نگاه پیامبر

پیامبر تأکید داشته‌اند که اگرچه خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد، نگذارید زیبایی کسی مانع تصمیم‌گیری صحیح شود. ایشان بسیار شفاف فرموده که حسن دین‌داری از حسن صورت مهم‌تر است. همچنین فرموده‌اند:

با زن به خاطر ۴ چیز ازدواج می‌شود: مال و ثروتش، زیبایی‌اش، دینداری‌اش و اصل و نسب خانواده‌اش؛ و تو با زنان متدین ازدواج کن.
کنز العمال

جایگاه زن پس از ازدواج

خداوند به زنان متأهل نگاه ویژه‌ای دارد. به همین دلیل است که در روایات آمده که هر عملی که زن در منزل شوهرش و در جهت خدمت به خانواده انجام می‌دهد، به منزله‌ی عبادت است. جایگاهی که خداوند برای زن در نظر دارد، به بهانه‌های مختلف، بهشت برین است. می‌فرماید خدمت زن به خانواده عبادت است، بهشت زیر پای مادران است، خدمت زن به همسرش درهای بهشت را به رویش باز می‌کند. و بی‌شمار حدیث و روایت از پیامبر و ائمه که اشاره دارد به این مطلب. چرا که زن، تأمین‌کننده و تضمین‌کننده‌ی آسایش است. زن است که به معنای واقعی جامعه را تربیت می‌کند.

 

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

انتخاب دفتر عقد

هزینه‌های ازدواج

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *