دفتر ازدواج شیک| محضر عقد| سالن عقد و ازدواج | دفتر عقد و ازدواج شیک

ازدواج اینترنتی| آشنایی اینترنتی| آسیب‌شناسی

آنچه که مقدمه‌ی شکل‌گیری مقوله‌ی ازدواج اینترنتی است، عصر ارتباطات است. عصر ارتباطات و دهکده‌ی جهانی یک تغییر کوچک در شیوه‌ی زندگی ما نبوده و نیست. عصر ارتباطات یعنی تحول بسیار اساسی در همه‌ی حوزه‌ها. مسئله اینجاست که برای بسیاری از ما هنوز مسئله زندگی در عصر جدید حل نشده‌ است. شاید انتظار داشته‌ باشیم تحولات اجتماعی عصر جدید هم با همان پارادایم‌ها و اصول سنتی پیش بروند. مقوله‌ی زندگی در عصر جدید به‌خصوص از منظر زندگی اجتماعی حتی بر ازدواج تأثیرات عمیقی گذاشته‌ است.

آسیب‌شناسی ازدواج اینترنتی

در عصر اینترنت صدای پشت‌پرده یا معرفی خانوادگی جای خود را به گفتگوی بی‌واسطه‌ی زوجین از طریق پلتفرم‌های مختلف در اینترنت داد. کارشناسان معتقدند حدود ۸۵ درصد ازدواج‌های اینترنتی به طلاق کشیده شده‌ است. فراتر از صحت و سقم آمارهای دولتی، تصمیم‌گیری در حوزه‌ی آشنایی‌های اینترنتی و ازدواج‌هایی که بر مبنای آشنایی‌های اینترنتی پیش می‌روند، بیش از آن‌که بر مبنای ضعف تکنولوژی یا غربی بودن آن پیش برود، بر عهده‌ی اطلاعات ناقص و آموزش ضعیف در این حوزه است.

 

آشنایی اینترنتی

بیشتر آشنایی‌ها از بستر نرم‌افزارهای پیام‌رسان گزارش شده‌اند. نرم‌افزارهای پیام‌رسان اساساً محلی برای تعریف هویت دیجیتال نیستند. (همان‌قدر که «مجازی» خواندن این فضا آسیب‌زاست، تکیه صرف بر اطلاعات نرم‌افزاری پیام‌رسان هم خطرناک است.) بهترین و عمیق‌ترین حالت آشنایی با فردی در فضای دیجیتال، بر مبنای تعقیب «ردپای دیجیتال» وی است. ردپای دیجیتال یعنی موجودیت و هویت واقعی فرد در دنیای دیجیتال که با فعالیت‌های کاری، نوشته‌ها و موارد این‌چنینی بیش از یک تصویر صُلب پروفایل یا توضیحات کوتاه در بیوگرافی فرد تعیین می‌گردد. به سادگی می‌توان شخص مورد ‌نظر را گوگل کرد تا متوجه شد دیدگاه عمومی و دیدگاه‌های دیگران به صورت کلی در مورد وی به چه صورت است.

مقدمات ازدواج اینترنتی

پس از آن اگر قصد و غرض طرفین به صورت جدی روی ازدواج متمرکز شده‌ است، شایسته است اقدام با نظارت افراد بیشتری از جمله والدین پیش برود. هیچ ایرادی ندارد که از شخص مورد نظر با یک آیدی ناشناس تحقیق شود تا از حسن نیت وی اطمینان حاصل گردد. به هر صورت همکاری جمعی و اعتماد به دیگران به دلیل ساختارهای خاص جامعه ایرانی، هرگز به آسانی میسر نبوده است. بنابراین بهتر است در کمال آرامش و با نظارت افراد باتجربه‌تر، به شناخت عمیق هم‌دیگر دست زد.

برخورد بالغانه با مسئله‌ی ازدواج اینترنتی

البته این مقاله مدعی ریشه‌یابی و ریشه‌شناسی آسیب‌هایی است که می‌توان به سادگی و با «گفتگوی بالغانه» آن‌ها را حل‌ و فصل کرد. از جمله مهم‌ترین این مسائل لزوم برخورد عاقلانه و بالغانه با پدیده‌ی ارتباط و ازدواج اینترنتی و پرهیز از رفتارهای یک‌جانبه‌گرایانه و خشن است. زمانی که فرزند شما برای اعلام این موضوع به شما مراجعه می‌کند، بهتر نیست به جای پرخاش کردن، صحبت‌هایش را با دقت بشنوید، چندروزی برای تفکر و مصلحت‌اندیشی زمان بخواهید و سپس به تصمیم‌گیری جامع و همه‌جانبه دست بزنید؟ وظیفه والدین اگرچه بر تربیت و نظارت استوار شده‌ است، اما چرا از یاد می‌بریم که خشونت‌ورزی و درشت‌گویی اساساً راه مواجهه با خواست فرزند نیست و تنها نتیجه‌اش تشویق‌ شدن وی به انجام رفتارهای پنهان‌کارانه است؟

دوست بودن با فرزند و شنیدن صحبت‌هایش مهم‌ترین عواملی هستند که از بیشتر آسیب‌های اجتماعی به خوبی پیش‌گیری می‌کنند. فرزند و والد قبل از هر چیزی باید به هم اعتماد کنند. اگر اجازه ندهیم فرزندمان در حساس‌ترین انتخابش به ما اعتماد کند، چه انتظاری برای زندگی شاد و موفق وی داریم؟ گاهاً چنین مواردی آهسته نجوا می‌کنند و نمی‌شنویم. در عوض زمانی که مُشت آهنین بر در کوفتند از خواب می‌پریم.

بهترین کار این است که پیش از آشنایی فرزندمان با اینترنت، او را به همه‌ی زوایای این تکنولوژی جدید آشنا کنیم. البته که این آشنایی با صحبت‌های «سیاه و سفید» و نصیحت‌مآبانه پیش نخواهد رفت؛ تشویق به عدم استفاده یا آزاد گذاشتن بلامانع در فضای دیجیتال هم راهش نیست. به طور کلی «افراط و تفریط» راهش نیست. راهش در فهمیدن همه‌ی ظرفیت‌های اینترنت و همه‌ی مواردی است که اینترنت می‌تواند آسیب‌زایی کند، در عین حال که مهم‌ترین و بهترین ابزار برای آموزش، درآمدزایی و شکوفایی و توسعه‌فردی هم هست.

اعتماد کالایی گران‌قیمت و دیرپا است که باید از والدین شروع شود و به فرزندان برسد. والدین ضمن مطالعه و پژوهش عمیق در حوزه‌ی اینترنت و یافتن اطلاعات دست‌‌ اول و دقیق از آن می‌توانند آغازکننده‌ی این مسئله باشند. آغاز اعتماد به فرزندان در نشان‌ دادن مزایا و معایب اینترنت نخستین گام در بخشیدن عزت نفس به آن‌هاست. انسانی که عزت نفس خوبی دارد، با اعتماد کامل به خودش در فضای اینترنت حضور خواهد داشت و هیچ کمبودی او را به سمتی سوق نمی‌دهد که مورد سوء‌استفاده‌ی دیگران قرار گیرد. به ‌خصوص که در اینترنت فضای آموزشی بسیار عمیق و دقیق است. به سادگی می‌‌توان ادعاهای افراد را با چند کلیک ساده و جستجو از بین برد.

نتیجه

ازدواج اینترنتی موارد موفق بسیاری هم دارد. اگر تا ۵۰ سال گذشته می‌شد به استفاده از تکنولوژی «نه» گفت و به آن پشت کرد، امروز تکنولوژی آن‌قدر عمیق و سریع حرکت می‌کند که باید راهکارهای بهتر و بیشتری فراتر از «طرد» و «تحریم» برایش یافت. باید زندگی با آن را آموخت. باید به سمت شناخت دقیق و عمیق و همراهی با فرزندان گام برداشت. باید به فرزندان طعم خوب اعتماد را چشاند و به آن‌ها اطمینان داد حتی در صورت انتخاب اشتباهشان می‌توانند به شما دلگرم باشند. آسیب اجتماعی اساساً قابل پیشگیری است، اگر برای پیشگیری آن تفکر و تأمل صورت گرفته‌باشد.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

نکاتی برای انتخاب مکان مراسم عقد شیک و خاص

شرایط ازدواج| موارد محرز منع ازدواج

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *