ازدواج با یک فرد خارجی در ایران

چگونه می توان با یک فرد خارجی در ایران ازدواج کرد؟

چگونه می توان با یک فرد خارجی در ایران ازدواج کرد؟

ازدواج از جمله اساسی ترین و طبیعی ترین قانونی است که در تمامی جوامع وجود دارد. یک فرایند قانونی که در پس یک نیاز طبیعی به جهت ایجاد خانواده و تولید نسل به وجود آمده است. ازدواج مقوله ‌ای است که هر ساختار فرهنگی با نگرش مخصوص به خود به آن پرداخته است. از این رو این امر کاملاً طبیعی در کشورهای مختلف با قوانین و مقررات خاص همان کشور اجرایی می شود. به خصوص که در کشور ایران، این مسئله رنگ و بوی دینی به خود گرفته است. ازدواج با یک فرد خارجی در هر نقطه از دنیا می تواند چالش برانگیز باشد. این چالش در ایران رنگ و بوی عمیق تری به خود گرفته است. اما ازدواج با یک فرد خارجی در مسیر قانونی یک امر نشدنی نمی باشد.

به هر حال طبیعت انسانی چیزی فراتر از قانون خواهد بود و قانون جمهوری اسلامی ایران نیز با در نظر گرفتن همین اصل ساده با اتخاذ راهکار هایی اجازه ی ثبت ازدواج با یک فرد خارجی در ایران را صادر می کند. اما درک درست این راهکار ها و طی کردن مسیر نسبتا پیچیده و اندکی وقت‌ گیر آن، چیزی نیست که بتوان به راحتی و بدون داشتن یک مشاوره حقوقی مطلوب انجام داد. ازدواج با یک فرد خارجی در ایران امکان پذیر است، اما پیچیدگی هایی دارد که درک و پیمودن مسیر های قانونی آن نیاز به اطلاع نسبتا کاملی از شرایط حقوقی حاکم بر آن را خواهد داشت. ما در این مقاله قصد داریم هر چند مختصر با نگرش کلی به قوانین پیرامون ازدواج با یک فرد خارجی در ایران بپردازیم. البته در مسیر عملی این واقعه قطعاً شما نیاز به راهنمایی هایی بسیار بیشتر از این مقاله خواهید داشت که یک مشاوره حقوقی مطلوب می تواند بسیار به شما کمک کند.

 

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان  با شماره ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰ تماس حاصل نموده و یا با واتساپ و یا تلگرام همین خط در ارتباط باشید.

 

ازدواج با یک فرد خارجی در مسیر قوانین ایران

ازدواج به خودی خود دارای قوانین بسیاری است و وقتی که قرار باشد ازدواج با یک فرد خارجی صورت پذیرد، این قوانین به مراتب رنگ و بوی پیچیده تری به خود خواهد گرفت. آن چه در قوانین جمهوری اسلامی ایران شاهد آن هستیم، ازدواج رسمی در دفتر ازدواج با یک فرد خارجی در ایران با اجازه ی دولت ایران ممکن خواهد شد. وزارت کشور مسئول و مجری دولت در این مسئله می ‌باشد و بررسی صدور اجازه نیز در نهایت از طریق وزارت کشور صورت خواهد گرفت. چرا که از نگاه وزارت کشور هر فرد خارجی باید از لحاظ شرعی و قانونی و امنیتی مورد بررسی قرار گیرد. این بررسی موجب خواهد شد تا مسیر ازدواج با یک فرد خارجی در چندین مبحث موازی با هم وارد شود. مبحث شرعی، مبحث قانونی و مبحث نظامی (امنیتی).

وزارت کشور با توجه به حساسیت هایی که در تعیین تبعیت و قوانین ازدواج با یک فرد خارجی دارد، خود را مسئول می بیند که مسیر این ازدواج ها در شرایط کاملا منطبق با شرع اسلامی و به دور از هر گونه نقض قانونی و در نهایت بررسی موارد نظامی و امنیتی باشد. تمامی این بررسی های وزارت کشور می تواند در مسیر تحقق ازدواج با یک فرد خارجی گره ‌هایی را ایجاد نماید. یک مشاوره حقوقی کارآمد می تواند زوجین را از مسیر این گره‌ ها به خوبی عبور دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان می توانید با شماره ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰ تماس حاصل نموده و یا با واتساپ و یا تلگرام همین خط در ارتباط باشید.

در نگاه قانونی، اولین اصلی که دیده می ‌شود آن است که یک زن مسلمان ایرانی اجازه ی ازدواج با یک مرد غیر مسلمان را ندارد. پس شرط مسلمان بودن حداقل در ازدواج یک بانوی ایرانی یک اصل قطعی خواهد بود. از طرفی ازدواج یک زن ایرانی با یک مهاجر خارجی که حتی اگر مسلمان هم باشد، باید با اجازه ی کتبی از دولت صورت گیرد. به این اجازه نامه ی کتبی به اصطلاح “صدور پروانه زناشویی” می ‌گویند. اما اگر قرار باشد که زن ایرانی با یک فرد خارجی تازه مسلمان شده ازدواجی داشته باشد، فرایند ثبت ازدواج یک مرحله پیچیده ‌تر می ‌شود. چرا که در این حالت اجازه از وزارت کشور باید صورت پذیرد. این حساسیت در کسب اجازه تا آنجا مهم است که دفترخانه های ثبت ازدواج حق ندارد که بدون اخذ اجازه نامه ی کتبی اقدام به ثبت ازدواج با یک فرد خارجی نمایند.

 

ازدواج با یک فرد خارجی در ایران

ازدواج با یک فرد خارجی در ایران

 

اما ازدواج یک زن ایرانی با یک فرد خارجی بر طبق ماده ی ۹۸۷ قانون مدنی کشور، تبعاتی نیز برای زن به دنبال خواهد داشت:

  • در صورت ازدواج با یک فرد خارجی، تابعیت زن به تابعیت دولت همسر خارجی تبدیل خواهد شد.
  • ازدواج با یک فرد خارجی برای زن محدودیت در حق مالکیت و اموال را به همراه خواهد داشت.

شاید این تبعات در نگاه اول چندان پیچیده و حتی مهم به نظر نیایند. اما عدم آگاهی درست از شرایط حقوقی و قضایی و ساده پنداری هر پیامد قانونی می‌ تواند در آینده مشکلاتی را به وجود آورد. از این رو ازدواج با یک فرد خارجی قبل از انجام، بهتر است همراه با یک مشاوره حقوقی باشد تا با بررسی و آگاهی کامل از تبعات ممکن اقدام صحیح و پسندیده ای صورت گیرد.  شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان  با شماره ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰ تماس حاصل نموده و یا با واتساپ و یا تلگرام همین خط در ارتباط باشید.

ازدواج با یک فرد خارجی در چند و چون شرع و قانون

یک زن ایرانی می ‌تواند بدون وجود منع قانونی با یک فرد خارجی ازدواج کند. اما این ازدواج با یک فرد خارجی منوط به اجازه ی دولت ایران است. اما آن چه که بهتر است بدانید، این اجازه جنبه ی فقهی ندارد. چرا که از نگاه فقهی ازدواج زن مسلمان تنها باید با یک مرد مسلمان صورت گیرد که در این نگاه، مسئله ی امنیت در نظر گرفته نمی شود. پس عقد زن مسلمان ایرانی با مرد مسلمان خارجی بدون اجازه ی دولت از نگاه شرعی کاملا صحیح است. اما از نگاه حقوقی مشکلاتی به همراه خواهد داشت. چرا که در این حالت دولت خود را مکلف به حمایت های قانونی از این ازدواج نمی داند. از این رو ازدواج با یک فرد خارجی بدون اجازه ی دولت می تواند یک سری محدودیت‌ ها در حمایت ‌های قانونی از جانب دولت ایجاد نماید.

مرد و زن ایرانی در کش و قوس ازدواج با یک فرد خارجی

قانون برای مرد ایرانی به اندازه ی زن ایرانی سخت گیری نکرده است. چرا که مرد ایرانی می تواند بدون اجازه نامه ی کتبی از وزارت کشور با هر زن مسلمان و یا غیر مسلمان خارجی ازدواج نماید. در ضمن این ازدواج با ثبت تابعیت ایرانی برای همسر خارجی مرد ایرانی نیز همراه خواهد شد. اما ثبت این ازدواج نیز به همین سادگی ها که گفتیم نمی باشد. چرا که ازدواج مرد ایرانی با یک تبعه خارجی، موجب خواهد شد تا همسر وی دارای تابعیت ایرانی گردد.

 

ازدواج با یک فرد خارجی در ایران

ازدواج با یک فرد خارجی در ایران

 

مراحل ثبت ازدواج با یک فرد خارجی در قانون از آغاز تا پایان

آن چه تاکنون گفتیم، یک گفتار کلی بود در باب ازدواج با یک فرد خارجی از نگاه باید ها و نباید ها. اما اگر پس از طی شدن تمام مراحل مقدماتی ازدواج، از آشنایی ها گرفته تا ایجاد علاقه و درخواست عرفی و شرعی ازدواج و… که اگر همراه با یک مشاوره حقوقی کارآمد باشد که چه بهتر خواهد بود، می رسیم به طی کردن مسیر قانونی این ازدواج. چرا که به همان اندازه که تصمیم به ازدواج با یک فرد خارجی می تواند چالش برانگیز باشد، اقدام قانونی و طی کردن مراحل اجرایی آن نیز می ‌تواند شرایط بسیار پیچیده ای را ایجاد نماید. در یک بیان کلی، برای ثبت ازدواج با یک فرد خارجی باید مراحلی که در ادامه مطرح خواهند شد را طی نمایید.

  • قدم اول، کسب اجازه نامه ی کتبی از وزارت کشور است که این مرحله با ارائه ی درخواست نامه ی مرد و زن به جهت صدور پروانه ی زناشویی نزد وزارت کشور صورت می‌ گیرد و سپس انتظار به جهت تایید وزارت کشور و هم چنین نیروی انتظامی.
  • گام دوم، مسلمان شدن همسر می باشد. البته این مرحله به جهت ازدواج زن مسلمان ایرانی با یک مرد غیر مسلمان صورت می‌ گیرد. برای مرد ایرانی نیازی نیست که همسر خارجی او ادعای مسلمان شدن نماید.
  • گام بعدی، مرحله‌ ای است که در آن باید اسناد یک ازدواج اسلامی تهیه شود. مراحلی مانند: تشخیص اسلامی، اقرارنامه ی اسلامی و یک سری اسناد در باب ازدواج اسلامی که به امضای زن و شوهر خارجی و دو شاهد ضمن عقد خواهد رسید.
  • گام ‌های بعدی را می توان به صورت یک سری مراحل عادی که شامل هر ازدواجی خواهد بود تکمیل کرد. البته با اندکی جزئیات بیشتر مانند: گواهی این که طرف خارجی متاهل نمی باشد، عکس کارت ملی و شناسنامه و هم چنین گذرنامه که در این مورد باید ارائه شود، ارائه مدرک معتبر اقامتی از جانب همسر خارجی، گواهی نامه های بهداشتی و سلامت جسمی و روانی و غیره و مراجعه به دفتر رسمی ازدواج 

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان در آشنایی عمیق تر با این مراحل با شماره ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰ تماس حاصل نموده و یا با واتساپ و یا تلگرام همین خط در ارتباط باشید.

فرزندان در ازدواج با یک فرد خارجی

هر ازدواجی می تواند به داشتن فرزند بیانجامد. فرزندانی که در مسیر قانونی هر کشور در تابعیت آن کشور قرار خواهند گرفت. اما در ازدواج با یک فرد خارجی شرایط تابعیت فرزندان حاصل از این گونه ازدواج ‌ها چگونه خواهد بود؟

تابعیت فرزندان ناشی از ازدواج یک مرد ایرانی با یک زن خارجی چه در داخل کشور و چه در خارج از آن ایرانی می باشد. اما در مورد فرزندان حاصل از ازدواج زن ایرانی با یک مرد خارجی، تابعیت ایرانی برای فرزندان صادر نمی شود. قانون جمهوری اسلامی ایران در باب این فرزندان قوانین بسیار پیچیده و سخت گیرانه تری را در نظر گرفته است. اما در یک نگرش انعطافی، فرزندان ناشی از این گونه ازدواج ‌ها بعد از طی شدن سن قانونی ۱۸ سالگی می توانند درخواست تابعیت ایرانی نمایند.

آن چه مشخص است مقوله ی ازدواج به خودی خود دارای قوانین گسترده ای شده است که مطرح شدن ازدواج با یک فرد خارجی می‌ تواند شرایط حقوقی و قضایی گسترده ‌تری را به دنبال داشته باشد. ازدواج با یک فرد خارجی به هیچ حالت سخت و یا پیچیده نیست و یا محدودیت های سنگین قانونی و قضایی نخواهد داشت. ولی با این وجود فرد ایرانی برای رسیدن به یک ازدواج درست و منطقی با یک فرد خارجی درحالیکه هیچ مشکل حقوقی خاص و دست پاگیری چه در زمان عقد ازدواج و چه در زمان های بعد از آن صورت نگیرد باید بسیار دقیق و قانونمند باشد. اقدام ازدواج با یک فرد خارجی یعنی اقدام به رویارویی شدن با قوانین متفاوت دو کشور در امر ازدواج خواهد بود. عدم درک صحیح، نبود یک مشاوره حقوقی کارآمد و در کل ساده پنداری ماجرا به راحتی می تواند پدیده شیرین ازدواج را به یک ماجرای سخت و لاینحل قضایی تبدیل کند. فردی که می خواهد با یک شخص خارجی ازدواجی داشته باشد، باید بتواند درک درستی از قوانین مربوط به آن در هر دو کشور را داشته باشد. شاید بتوان بدون حساسیت های قانونی در یک کشور خارجی اقدام به ازدواج نمود. چرا که بسیاری از کشورها در این امر چندان قوانین دست و پا گیری را ندارند. ولی برای یک فرد ایرانی این مقوله باید بسیار مورد توجه باشد. ایران در قوانین ازدواج خود بسیار سختگیر است و این سختگیری را به جهت مباحث شرعی کسب کرده است.  اما آن چه می تواند چالش برانگیز باشد، مسئله ی عدم درک درست از قوانین و مسیر های مربوط به این نوع از ازدواج ها می باشد.  شما می توانید به جهت درک درست قوانین و مراحل کسب اجازه برای ازدواج با یک فرد خارجی و هم چنین کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان  با شماره ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰ تماس حاصل نموده و یا با واتساپ و یا تلگرام همین خط در ارتباط باشید تا از طریق یک مشاوره حقوقی کارآمد از تبعات مسیر های غلط در طی کردن این نوع از ازدواج دوری نمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *