دفتر ازدولج شیک ملاصدرا

ازدواج در اسلام| واژه‌شناسی ازدواج| پیشینه، اصلاحات

ازدواج در اسلام یک قرارداد قانونی میان زن و مرد است. هم عروس و هم داماد، ازدواج را به اراده‌ی خود می‌پذیرند. ازدواج یک قرارداد رسمی محسوب می‌شود که مسئولیت‌های طرفین را مشخص می‌کند. هر ازدواج باید دو شاهد مسلمان داشته باشد. طلاق در اسلام شکل‌های مختلفی دارد. درخواست طلاق را هم زن می‌تواند بدهد و هم مرد.

ازدواج در اسلام به شکل‌های گوناگون وجود دارد. به جز ازدواج معمول که تا مرگ یا طلاق به طول می‌انجامد، “متعه” که همان صیغه است نیز وجود دارد. متعه نوعی از ازدواج در مذهب شیعه‌ی دوازده امامی است.  در آن عقد ازدواج برای مدت معین و با مهریه‌ای معلوم، بین زن و مرد بسته می‌شود.  با پایان مدت مقرر، رابطه‌ی زوجیت خودبه‌خود منقضی می‌شود. ازدواج مسیار نیز در فقه اسلامی اهل سنت وجود دارد. در این ازدواج، زن و شوهر با قرار دادن شروطی در عقد نکاح، از برخی حقوق و تکالیف خود مانند نفقه، زندگی مشترک، تعیین مسکن توسط شوهر و حق قسم (حق مساوی در هم‌بستری در هنگام چندزنی) صرف نظر می‌کنند. نکاح عرفی و نکاح حلال نیز از انواع ازدواج در فقه برخی فرقه‌های اهل سنت است.

واژه شناسی ازدواج در اسلام

ازدواج در اسلام نکاح خوانده می‌شود. نکاح یک واژه‌ی عربی است که معنای اصیلش “عروسی” است. در قرآن اما نکاح به شکل خاص برای قرارداد ازدواج به کار رفته است. در فرهنگ لغت عربی، تحت واژه‌ی نکاح آمده است: ازدواج، قرارداد ازدواج، عروسی، مراسم عروسی.

قرارداد ازدواج چند نام دارد. در عربی «عقدالقران»، در اردو «نکاح‌نامه» و در فارسی «سند ازدواج» و «عقدنامه» خوانده می‌شود.

پیشینه‌ی ازدواج در اسلام

در عربستان قبل از اسلام، ازدواج شکل‌های گوناگونی داشت. ازدواج توافقی، ازدواج با توسل به زور، ازدواج موقت و … . آن‌چه که برای ما کاملاً روشن است این است که در عربستان پیش از اسلام، زن کنترلی روی زندگی خود نداشت. درواقع این زن نبود که تصمیم می‌گرفت چه وقت و با چه کسی ازدواج کند. حق سرپرستی کودکان به هیچ عنوان با زنان نبود. حق درخواست طلاق نداشت. به طور کلی رضایت زن آخرین چیزی بود که مورد بررسی قرار می‌گرفت.

اصلاحات بعد از اسلام

ازدواج در اسلام با ازدواج دوران پیش از اسلام تفاوت‌های بسیاری پیدا کرد. محمد(ص) قوانین و رویه‌هایی که در زمان پیامبری‌اش وجود داشت را اصلاح کرد. تأکید بر رضایت طرفین از اصلاحات محمد(ص) بود. خیلی از شکل‌های ازدواج را مثل ازدواج ازطریق وراثت را ممنوع کرد. آیات زیادی در قرآن وجود دارد که نشان‌دهنده‌ی ممنوعیت شکل‌های ناصحیح ازدواج است.

در قوانین عربستان پیش از اسلام، مرد هیچگونه محدودیتی در ازدواج کردن یا طلاق نداشت. قانون اسلامی مرد را محدود به داشتن چهار زن به طور همزمان و بدون در نظر گرفتن زنان صیغه شده کرد. قوانین دیگری اصلاح شد تا زن از جایگاه کنیز و مایملک به جایگاه شریک زندگی برسد. مثلاً مهریه از اصلاح قانون شیربها شکل گرفت. شیربها پولی بود که داماد به پدر عروس می‌داد و درواقع عروس را از پدرش می‌خرید. مهریه آمد تا آن پول در اختیار زن قرار بگیرد و جزء مایملک او باشد. تحت قوانین اسلامی، ازدواج از حالت یک وضعیت بی‌ثبات به یک قرارداد تبدیل شد. عناصر ضروری ازدواج یعنی رضایت طرفین و شروط ضمن عقد و قوانین دیگر، همه بعد از اسلام به ازدواج افزوده شده است.

 

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

آداب و رسوم عقد آریایی

خطبه‎ی عقد سید محمد خاتمی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *