دفتر ازدواج ونک

ازدواج موقت| دلایل ازدواج موقت و شرایط آن برای مرد و زن

پیش از آنکه وارد بحث ازدواج موقت بشویم باید بگوییم که در فرهنگ‌ ایرانی، ازدواج یکی از پسندیده‌ترین اعمال دانسته‌ شده‌ است. پسندیده‌ترین روش برای ارضای نیازهای بشری و عاقلانه‌ترین روش برای رسیدن به آرامش و تجربه‌ی حضور در کنار شخص دیگری. اما در این میان مسائلی هستند که به سادگی قابلیت حل و فصل ندارند. به‌ واقع تشکیل خانواده به صورت حتمی و دائمی نیازمند توانایی‌های ویژه‌ای است. به خصوص که این توانایی‌ها باید در قدرت اقتصادی و جایگاه اجتماعی هم بوده‌ باشد. به هر صورت نان‌آوری و نیاز به تأمین مخارج زندگی چند انسان دیگر به غیر از خود شخص آن‌چنان ساده نیست.

 چرا ازدواج موقت؟

وضعیت نامطلوب اقتصادی و بی‌ثباتی اقتصادی از عوامل مهمی هستند که از تمایل مردان جوان به «ازدواج» کاسته است. فرهنگ تجمل‌گرایی که در دوران کودکی، هیچ‌گونه آموزش صحیحی برایش در نظر گرفته ‌نشده‌ است، هزینه‌های ازدواج را حداقل در شب اول ازدواج به شدت بالا می‌برد. بحث مهریه و هزینه‌های سنگینی که مرد در ابتدای زندگی باید برایشان بیشتر از درآمد و توان خویش هزینه کند، نیز در این میان قوز بالاقوز است. به هر صورت در احکام اسلامی مواردی برای پیشبرد زندگی پیش‌بینی شده‌اند که به نظر می‌رسد باید در زمانه‌ی خویش بررسی شوند. از جمله این‌که در زمان تدوین این احکام، تشکیل زندگی در جامعه‌ای سنتی و با معیارهای ساده‌تری بوده‌ است. یکی از این قوانین «ازدواج موقت» است که همواره با حاشیه‌های بسیار زیادی همراه بوده‌ است.

از جمله مهم‌ترین حاشیه‌های ازدواج موقت در ایران، فراز و فرودهایی است که ظاهرا با عوامل اقتصادی پیوند خورده‌اند. هر زمان که تأمین احتیاجات مردمی سخت‌تر می‌شود، این راهکار به عنوان راه گریزی از ازدواج دائمی مطرح می‌شود. به طور کلی چندین حالت برای ازدواج موقت هم برای زنان و هم برای مردان وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

شرایط ازدواج موقت

برای مردان کم‌توان اقتصادی، ازدواج موقت راه‌کاری قانونی و شرعی برای تأمین نیازهای جنسی است. در حالی‌که برای مردان متمول این راهکار نوعی فرار از روزمرگی و تکراری‌ شدن همسر دائمی‌شان هم می‌تواند باشد. اما چون در قوانین شرعی مقیاس مردانی که مجاز به این عمل هستند بسیار گسترده در نظر گرفته شده‌ است، منعی برای مردانی با قدرت اقتصادی که همسر هم دارند برای این نوع ازدواج در نظر گرفته نشده‌ است. این مسئله محل اختلاف شدید حامیان حقوق زنان و فعالان حقوق خانواده در «باز بودن دست مردان» برای سوءاستفاده و خیانت به همسر در قالب «کلاه شرعی» شمرده می‌شود.

از آن‌جایی که مرد در زمان ازدواج دائم تا عقد ۴ همسر مجاز است، قانون ترتیبی اتخاذ کرده‌است که «رضایت همسر اول» را در برخی موارد شرط ازدواج تلقی کنند. در صورتی که ازدواج موقت که حتی می‌تواند به صورت ساعتی تعریف شود، نیازی به اجازه ندارد و شرعاً مجاز است. این در حالی است که چنین امکانی برای زن وجود ندارد. یعنی زن شرعا نمی‌تواند با هیچ مردی غیر از همسر خویش، حتی در صورت ناتوانی جنسی وی یا عدم تأمین نیازهای اقتصادی، هیچ‌گونه رابطه‌ای برقرار نماید. حتی پس از مرگ همسر یا طلاق هم زن باید تا زمان پایان «عُده» تنهایی را تجربه کند.

موافقان اما بیشتر بر استدلال «مردان کم‌بضاعت» تکیه دارند. به هر صورت پیمایش‌های مردمی و سنجش افکار عمومی نشان می‌دهد که چنین امری به دلیل باز بودن امکان سوء استفاده مردان متأهل آن‌چنان که باید، پذیرفته نیست.

شرایط شرعی ازدواج موقت:

ازدواج موقت به ازدواجی گفته می شود که بین زن و مردی که هیچ مانعی از ازدواج نداشته باشند و با رضایت طرفین، همراه مهر معین تا زمان مشخصی عقد ازدواج بسته شود. این نکاح طلاق ندارد و زن و شوهر با اتمام وقت خود به خود از هم جدا می شوند.

از نظر اسلام صحت ازدواج دائم و موقت دارای شرایطی است و اما شرایطی که رعایت آن در ازدواج موقت (متعه) لازم است:

۱) خواندن صیغه عقد (تنها راضی بودن زن و مرد کافی نیست بلکه به همراه انشاء الفاظ خاص باشد)

۲) به احتیاط واجب صیغه عقد باید به عربی صحیح خوانده شود. اگر خود مرد و زن نتوانند صیغه را به عربی صحیح بخوانند به هر لفظی که صیغه را بخوانند صحیح است. لازم هم نیست که وکیل بگیرند اما باید لفظی بگویند که معنای “زوّجت” و “قبلت” را بفهماند.

۳) اگر خود زن و مرد بخواهند صیغه عقد غیر دائم را بخوانند، بعد از آن که مدت و مهر را معین کردند چنانچه زن بگوید: «زوجتک نفسی فی المده المعلومه علی المهر المعلوم» (من خودم را به همسری تو در مدت معینی با مهر معینی در آوردم). بعد (بدون فاصله) مرد بگوید: «قبلت» (قبول کردم) صحیح است. و یا اینکه وکیل زن به وکیل مرد بگوید: «متعت موکلتی موکلک فی المده المعلومه علی المهر المعلوم» و وکیل مرد بلافاصله بگوید: «قبلت لموکلی هکذا» صحیح می باشد.

۴) تعیین مهریه و نام بردن آن در موقع عقد.

۵-) مرد و زن و یا وکیل آنها که صیغه را می خوانند باید قصد انشاء داشته باشند. یعنی اگر خود مرد و زن صیغه را می خوانند زن به گفتن «زوجتک نفسی» قصدش این باشد که خود را زن او قرار دهد و مرد به گفتن “قبلت التزویج” زن بودن او را برای خودش قبول نماید.

۶)کسی که صیغه را می خواند بالغ و عاقل باشد.

۷) اگر وکیل زن و شوهر یا ولی آنها صیغه را می‌خوانند مدت عقد زن و شوهر را معین کنند.

۸) دختری که به حد بلوغ رسیده و رشیده است یعنی مصلحت خود را تشخیص می دهد اگر بخواهد شوهر کند چنانچه باکره باشد باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد، ولی اگر باکره نباشد در صورتی که بکارتش به‌ وسیله شوهر کردن از بین رفته باشد اجازه پدر و جد لازم نیست.

۹) زن در زمان اجرای عقد موقت، به عقد دائم یا موقت در حباله نکاح کس دیگری درنیامده باشد (همسر شخص دیگری نباشد) و نیز در حال عده عقد دائم یا موقت فرد دیگری نباشد.

۱۰)زن و مرد به ازدواج راضی باشند و از روی اجبار و اکراه وادار به ازدواج نشده باشند.

۱۱) همچنین زن هنگامی که می‌خواهد به عقد مردی در آید، اگر قبلاً در عقد دیگری بوده و طلاق گرفته یا مدت عقد موقتش به سر آمده، مدت عده‌ی خود را نیز گذرانده باشد.

۱۲) شرط دیگر آن است که زن زمانی که در عقد دیگری بوده، با مردی که قصد دارد در آینده با او ازدواج کند، زنا نکرده باشد؛ زیرا اگر مردی با زن شوهرداری زنا کند برای همیشه آن زن بر او حرام می‌شود.

(احکام از «ویکی‌شیعه» برگرفته شده‌اند.)

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

ازدواج سفید چیست؟

تعریف ازدواج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *