دفتر عقد و ازدواج ونک

ازدواج و عروسی در ازبکستان| نامزدی در ازبکستان

ازدواج و عروسی در ازبکستان

ازدواج و عروسی در ازبکستان، در گذشته توسط والدین مدیریت می‌شد. دختران خیلی زود شوهر داده می‌شدند. شیربها و سنت‌های گوناگون نیز در ازبکستان رایج بود. هدایای نامزدی به خانواده‌ی دختر تعلق داشت.  پسر و خانواده‌اش می‌بایست تمامی هزینه‌های ازدواج را پوشش می‌دادند. براساس آداب سنتی، خواهر کوچکتر نباید پیش از برادر بزرگش ازدواج می‌کرد. برادر کوچکتر نیز قبل از خواهر بزرگترش ازدواج نمی‌کرد.

در گذشته، وقتی پسری به سن ازدواج می‌رسید، خانواده و اقوام  تلاش می‌کردند دختری را به او معرفی کنند. در انتخاب دختر، خاله و عمه و مادر پسر در خصوص دختر و خانواده‌اش تحقیق می‌کردند. اگر دختر مورد نظر مورد تأیید بود، خیلی زود واسطه‌ها را به خانه‌ی آن‌ها می‌فرستادند. امروزه، جوانان به شکل‌های مختلفی همسر خود را انتخاب می‌کنند. البته هنوز در خانواده‌های سنتی‌تر و روستاها، خانواده‌ها نقش خود را حفظ کرده‌اند.

لباس‌های سنتی ازبک به عنوان هدیه بین عروس و داماد تبادل می‌شود. بعد از ازدواج، این لباس‌ها به دیوار خانه‌ی عروس یا پدرش آویزان می‌شود تا وقتی کسی به آن‌جا سر می‌زند، از زیبایی‌شان تعریف کند. عروسی در بخارا شامل یک مراسم است که در آن زنان لباس‌های زیبا می‌پوشند. مردان در شیپورهای بلند می‌دمند. مهمان‌ها با انواع نوشیدنی و خوراکی پذیرایی می‌شوند. پسرها چوب‌بازی می‌کند و رقص‌های آیینی اجرا می‌کنند.

فرآیند آشنایی و نامزدی در ازبکستان

براساس سنت‌های ازدواج و عروسی در ازبکستان، خانواده‌ی مرد باید چندین بار برای خواستگاری به خانه‌ی دختر بروند. بعد از پذیرش خانواده‌ی دختر، هر دو خانواده اقوام خود را برای شام و تصمیم‌گیری در مورد تاریخ ازدواج دعوت می‌کنند. قبل از مراسم، خانواده‌ی مرد هدایایی از قبیل پارچه، مواد غذایی و … را به منزلشان می‌فرستند.

مراسم ازدواج و عروسی در ازبکستان با نامزدی یا “فتیخاتوی” شروع می‌شود.  نامزدی با اجازه‌ی والدین برگزار می‌شود. در روز نامزدی مجدداً رضایت والدین عروس را می‌گیرند. سپس مراسم “نان شکستن” را شروع می‌کنند. بعد از این مراسم است که دختر عروس خانواده‌ی پسر می‌شود. روز عروسی که مشخص می‌شود، خانواده‌ی عروس هدایایی را برای خانواده‌ی داماد می‎فرستد.

چند روز قبل از عروسی هم خانواده‌ی داماد مجدداً هدایایی به خانواده‌ی عروس می‌دهند. یک روز قبل از عروسی هم به منزل عروس می‌روند و لیست و تعداد مهمان‌ها را قطعی می‌کنند. تمام هزینه‌های مراسم ازدواج و عروسی در ازبکستان، به عهده‌ی داماد است.

عروسی ازبک

مراسم ازدواج و عروسی در ازبکستان، بزرگ است. هرکسی که عروس و داماد را بشناسد به عروسی دعوت می‌کنند. فامیل‌های دور و حتی همکارها و همسایه‌ها را هم دعوت می‌کنند. ازبک‌ها، هفتم، هفدهم و بیست و هفتم ماه را برای ازدواج کردن خوش‌یمن می‌دانند.

براساس سنت‌ها، عروسی در منزل دختر برگزار می‌شود. کیک برنجی و شیرینی چیزی است که در پذیرایی از مهمان زیاد دیده می‌شود. شب هنگام و بعد از مراسم، عروس و داماد به منزل خود می‌روند. در بعضی خانواده‌ها، بعد از اتمام مراسم، دوستان عروس او را از داماد پنهان می‌کنند و داماد باید برای دیدن همسرش به او رونما بدهد.

 

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

دفتر ثبت ازدواج

سالن عقد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *