شیک ترین دفتر ازدواج تهران در ملاصدرا

افغانستان | ازدواج کودکان در افغانستان | اقدامات دولت و جوامع بین‌المللی

از زمان پایان حکومت طالبان در افغانستان (۲۰۰۱)، پیشرفت محدودی برای حقوق زنان دختران صورت گرفته است. این کشور همچنان مکان امنی برای زندگی زنان نیست. زنان و دختران با خشونت مستمر و طیفی از نقض حقوق بشر از جمله ازدواج در کودکی مواجه می‌شوند.

نقش‌‌آفرینان ازدواج کودکان در افغانستان

فقر، ارزش‌های پدرسالارانه افراطی و عدم دسترسی طبقه محروم به تحصیل و آموزش و پرورش، از مهم‌ترین عوامل ازدواج در سنین پایین است. شاخصه‌های فرهنگی مانند عروس‌بها، نامزدی دو کودک به محض تولد، ازدواج دختر با پسری از طایفه‌ای دیگر به جای خون‌بها و … ازدواج کودکان را در افغانستان شایع ساخته و به همین جهت ارزش دختران در این کشور، رشد نزولی دارد. در بعضی موارد نیز به دختربچه‌ها را به بهانه‌ی ازدواج، قاچاق می‌کنند.

سن قانونی ازدواج

سن قانونی ازدواج در قانون مدنی افغانستان، ۱۶ سال برای زنان و ۱۸ سال برای مردان است. با این وجود، پدر دختر یا دادگاه صالح اجازه ازدواج دختر در ۱۵ سالگی را طبق شرایطی خاص، صادر می‌کنند. قانون مجازات خشونت علیه زنان در سال ۲۰۰۹ از دولت  افغانستان خواسته که این قوانین را جدی بگیرد.

طرح اقدام ملی

در تاریخ ۱۹ آوریل ۲۰۱۷، وزارت امور زنان و وزارت اطلاعات و فرهنگ، طرح ملی اقدام علیه ازدواج در سنین پایین و ازدواج کودکان را راه‌اندازی کرد. این برنامه با مشارکت UNFPA افغانستان و پس از مشاوره‌های متعدد با بخش‌های عمومی، خصوصی و نمایندگان جامعه بین‌المللی توسعه یافت.

تعهدات دولت

افغانستان عضو برنامه خشونت علیه کودکان است. این برنامه طرح عملیات منطقه‌ای پایان دادن به ازدواج کودکان را تصویب کرده که باید در دوره‌ای سه ساله و در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ انجام شود. در سال ۲۰۱۴، نمایندگان انجمن جنوب آسیا از جمله افغانستان، خواستار جلوگیری فوری از ازدواج کودکان شدند. به عنوان بخشی از تعهدات خود، دولت افغانستان باید راه‌حل‌هایی در پیشبرد این طرح و رساندن سن قانونی ازدواج دختران به ۱۸ سال را ارائه دهد.

دولت این کشور، از اهدافی که منجر به پایان دادن به ازدواج کودکان و برابری حقیقی جنسیتی باشد، حمایت تام و تمام می‌کند. این کشور همچنین در سال ۲۰۰۹ اقدامات مؤثری در این زمینه انجام داده است.

 

 

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

 

مطالب پیشنهادی:

اگر همسرمان قصد ترک ما را دارد…

مراسم ازدواج در مکزیک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *