دفتر عقد و ازدواج ملاصدرا

ازدواج کودکان | آمار نگران‌کننده مرتبط با سن ازدواج در ایران

علی محمد تقوی، مدیر کل ثبت احوال استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داده که طی سال گذشته، ۹ مورد ازدواج مربوط به کودکان زیر ده سال ثبت شده است. این سوال پیش می‌آید که آیا ازدواج کودکان در ایران قانونی است؟

سن قانونی ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال است. البته در ایران محدودیت سنی برای ازدواج وجود ندارد. یعنی می‌توان در هر سنی ازدواج کرد. ازدواج دختران کمتر از ۱۳ سال و پسران کمتر از ۱۵ سال “منوط است به اذن ولی به شرط مصلحت یا تشخیص دادگاه صالح“. ازدواج قبل از بلوغ نیز به همین‌گونه است. در این موارد تشخیص دادگاه هم متأثر از عرف منطقه است.

قانون اخذ مجوز ازدواج کودکان از دادگاه از سال ۱۳۸۱ وارد قوانین شد.

تا قبل از آن صرفاً ولی وظیفه تشخیص مصلحت را داشت. البته در صورت عدم کسب مجوز از دادگاه مجازاتی تعین نشده است. در سال بیش از ۲۸ هزار دختر کودک ازدواج می‌کنند. ازدواج با کودکان زیر ۱۵ سال بیشتر از ۵ درصد است. این یعنی بیش از ۲۸ هزار کودک دختر در سال! تازه این آماری است که به شکل رسمی ارائه می‌شود. دکتر شهلا اعزازی از آمار سالانه ۴۳ هزار ازدواج دختربچه در کشور خبر داده‌اند.

آمار نشان دهنده این است که نظارت دقیق و صحیحی روی ازدواج کودکان در دفاتر ثبت وجود ندارد.

آیا ازدواج کودکان مشکل‌ساز است؟

با توجه به نقش مستقیم ازدواج در سلامت روانی فرد، اتفاق افتادنش نیازمند شرایط مناسب و تعریف شده‌ای مانند بلوغ فکری و جسمی و در بیانی بهتر “ثبات شخصیت” است. سنین قبل از ۱۸ سال، به گفته کارشناسان، دوران عدم ثبات و پختگی هر فرد است.

طلاق زود هنگام، یکی از مشکلات مرتبط به ازدواج زود هنگام است. محرومیت‌های آموزشی و فرهنگی بخشی دیگر از مشکلات آن است. در کنار این‌ها دختران، در سنین پایین امکان دریافت آسیب بیشتری نسبت به خشونت‌های جنسی از سمت همسر خود را نیز دارا هستند. یکی دیگر از مشکلات ازدواج زود هنگام، آمار افسردگی بالا در میان کودکان ازدواج کرده است.

آیا راهکاری برای اصلاح قوانین مرتبط با ازدواج کودکان وجود دارد؟

فراکسیون زنان مجلس، طرح افزایش سن ازدواج را ارائه کرده است. این طرح از سال ۹۵ با گزارشی در مورد کودک-بیوه‌ها و افزایش طلاق بین آن‌ها مطرح شد. بر طبق این طرح، سن ازدواج در دختران به ۱۶ و در پسران به ۱۸ سال افزایش می‌یابد. ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال هم ممنوع می‌شود. در این میان ازدواج افراد بین ۱۳ تا ۱۵ سال نیز با اذن پدر و مجوز دادگاه صالح، مجاز اعلام می‌شود. خانم طیبه سیاوشی نماینده مجلس از موافقین و یکی از ارائه‌دهندگان این طرح به مجلس می‌گوید:

آیا با این قانون‌گذاری می‌توانیم بلافاصله از ازدواج کودکان کم کنیم؟ پاسخ این است که قطعاً این اتفاق نخواهد افتاد. اما بر اساس گفته حقوق‌دانان، قانون، فرهنگ‌ساز است و می‌توانیم زمینه‌ای ایجاد کنیم که این موضوع را کاهش دهیم.

 

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

 

مطالب مرتبط:

آسیب‌شناسی آشنایی و ازدواج اینترنتی

برگزاری مراسم عروسی در بین اقوام ایرانی

ثبت ازدواج از اخذ اولین نامه تا ثبت رسمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *