دفتر ازدواج

نکاتی بسیار مهم برای انتخاب دفتر ازدواج

دفتر ازدواج

سوالاتی مهم قبل از عقد ذهن ما را مشغول می کنند مانند:در کدام دفترخانه عقد کنیم؟عاقدها باهم متفاوتند؟ چه روزی عقد کنیم؟چقدر باید هزینه کنیم؟ انتخاب دفتر ازدواج مناسب این روز را به یاد ماندنی میکند

انتخاب محضر برای جاری شدن خطبه عقد و ثبت رسمی ازدواج یکی از ارکان اصلی هر ازدواجی است. ثبت عقد ازدواج در دفتر خانه در ایران برای همه اتباع ایرانی فارغ از دین و مذهب، اجباری است.

 

مراسم عقد در خانه یا محضر!؟

اگر قصد دارید مراسم عقد را در خانه تان برگزار کنید، کافی است با عاقد هماهنگ کنید تا سر ساعت مقرر با آن دفتر بزرگ ثبت ازدواجش به خانه شما بیاید و بعد از اینکه سه بار از عروس خانم وکالت گرفت و بله شنید و عقد جاری شد، به اندازه همه عمرتان از شما بخواهد صفحه های مختلف را امضا کنید و بعد هم شما را به خدای بزرگ بسپارد و جشن شروع شود. اما اگر قصد دارید برای جاری شدن خطبه عقد به محضر بروید، نیاز به برنامه ریزی و حساب و کتاب دقیق تری دارید. اول از همه جایی را در نظر بگیرید که رفت و آمد به آن برایتان راحت باشد که نه خودتان اذیت شوید و نه همراهانتان. دوم اینکه از قبل مشخص کنید چه کسانی قرار است همراه شما در محضر حضور داشته باشند، آن وقت می توانید درباره بزرگی و کوچکی و امکانات محضر تصمیم گیری کنید.

دوراندیشی و انضباط

اگر قرار است عقد کنان در مناسبت خاصی مثلا یکی از اعیاد یا جشنها برگزار شود، حتما از یک ماه قبل به فکر انجام هماهنگی های لازم باشید و گرنه محال است بتوانید محضری پیدا کنید که وقت داشته باشد. هر چقدر تعداد مهمانانی که به محضر می آیند کمتر باشد، برگزاری مراسم راحت تر انجام خواهد شد. بهتر است برای جلوگیری از شلوغی و ازدحام از بردن بچه ها به محضر خودداری کنید و فقط بزرگترهای دو خانواده همراهتان باشند. مسلما شما تنها عروس و داماد محضر مورد نظر نیستید، بنابراین خیلی زود یا خیلی دیر به آنجا نروید تا اگر قبل یا بعد از شما، عقد کنان دیگری در حال انجام بود، تداخل و بی نظمی ایجاد نشود. وقتی به محضر می روید یک سبد گل همراه داشته باشید. البته قطعا شما خودتان گل هستید، اما بودن یک سبد گل زیبا عکسهای شما را زیباتر خواهد کرد و به زیبایی مراسم نیز می افزاید.

وسایل مورد نیاز محضر

بعضی از زوجها دوست دارند موقع عقد قرآن و آینه و شمعدان خودشان را داشته باشند و اولین بار بعد از عقد تصویر دو نفره شان را در آن ببینند. اگر شما از این دسته هستید، قرآن و آینه و شمعدانتان را با خود به محضر ببرید و در کنار سفره بگذارید. اگر رسم دارید، چادر سفید عروس سر کنید، چادرتان را همراه داشته باشید و قبل از اینکه خطبه عقد خوانده شود، سرتان کنید. البته بعضی مادرشوهرها دوست دارند خودشان چادر را روی سر عروس بیندازند. در بعضی خانواده ها هم بردن نان سنگک و پنیر و سبزی معمول است. بعضی خانواده ها هم پارچه سفید و قندی که روی سر عروس می سابند را خوش یمن می دانند و دوست دارند آنها را همراه خودشان ببرند و بعد تکه های آن پارچه را به دختران دم بخت بدهند، اگر شما هم چنین اعتقادی دارید، قند و پارچه را از خانه با خودتان ببرید. اگر برای پذیرایی بعد از عقد با محضر هماهنگ نکرده اید، خودتان یک جعبه شیرینی و یک سبد میوه همراهتان ببرید.

شرایط عقد

یادتان نرود که روز محضر جواب آزمایش های قبل از ازدواج تان را همراه داشته باشید. همین طور اصل شناسنامه عروس و داماد و شاهدان عقد مورد نیاز است. لطفا قبل از اینکه به محضر بروید، در مورد اینکه چه کسانی شاهد عقد باشند، تصمیم گیری کنید تا بعدا برای عمو و دایی و پدربزرگ و …. دلخوری پیش نیاید. کنترل کنید همه مدارک لازم را هم همراه داشته باشید. یک نکته بسیار مهم دیگر، آگاهی از شرایط عقد است. به نفع خودتان است قبل از اینکه راهی محضر شوید، عقد نامه دوست یا فامیلی را که به تازگی ازدواج کرده بخوانید و بدانید قرار است چه چیزهایی را امضا کنید و پای چه تعهداتی باید بمانید.
اگر علاوه بر آنچه در عقد نامه ها نوشته شده، می خواهید شرایط دیگری مثل حق انتخاب محل سکونت، حق کار، حق طلاق و … داشته باشید، از قبل با همسرتان هماهنگ کنید و بعد از اینکه به نتیجه قطعی رسیدید، از عاقد بخواهید آن موارد را در صورتی که منع قانونی ندارند، در عقد نامه شما اضافه کند. آماده شدن سند ازدواج یا همان عقد نامه چند روزی طول می کشد معمولا بعدا آنرا از دفتر خانه تحویل خواهید گرفت. قبل از جاری شدن خطبه عقد نیز عاقد درباره شرایط ازدواج و شرایط ضمن عقد، برای زوج توضیح می دهد. بهتر است در این زمان به جای رویابافی و بازیگوشی، به سخنان او گوش کنید و اگر چیزی برایتان جای سوال دارد یا مفهوم نیست، بپرسید.

هزینه ی ثبت

اما در مورد هزینه ثبت ازدواج هم بد نیست نکاتی را بدانید. محضرها برای ثبت عقد ازدواج معمولا هزینه تعریف شده ای دریافت می کنند. این هزینه که از طرف سازمان ثبت برای آن ها تعریف می شود مبلغ ثابتی است. اما در دفاتر مختلف و بر اساس خدماتی که به شما ارائه می دهند هزینه های متفاوتی از شما دریافت می شود. برای مثال وجود اتاق عقد مجزا، سفره عقدی مفصل یا ساده، نیروی خدماتی پذیرایی کننده از مهمانان شما، عکاسی و فیلمبرداری و… از جمله خدمات اضافه ای است که در بعضی دفاتر ارائه می شود و طبیعتا هر چقدر مزایا و امکانات بیشتر و بهتری در اختیار شما گذاشته شود، هزینه ها نیز افزایش خواهند یافت. اول از همه خیالتان را راحت کنیم که دفترداران معمولا به شما تخفیف نمی دهند و چه بسا شیرینی هم از شما بخواهند. بنابراین بهتر است از چند جا قیمت بگیرید و امکاناتشان را بسنجید و مناسب ترین جا را انتخاب کنید. اگر قرار است روز عروسی تان هم در محل برگزاری مراسم اتاق عقد داشته باشید، بهتر است محضر را ساده تر انتخاب کنید تا هزینه زیادی به شما تحمیل نشود. به هر حال به طور متوسط حدود ۲۰۰هزار تومان هزینه عقدتان خواهد شد و هر چه محضر مجلل تر باشد، قیمت افزایش خواهد یافت.

جمع بندی:

انتخاب محضر برای جاری شدن خطبه عقد و ثبت رسمی ازدواج یکی از ارکان اصلی هر ازدواجی است. اما همین امر ضروری نیازمند نکات و قوانینی است که ما به همگی آن ها در این مطلب پرداختیم از جمله اینکه مراسم عقد با توجه به شرایط هر خانواده در خانه برگزار شود یا محضر چگونکی انجام آن، دور اندیشی و رزو محضر از قبل در روز اعیاد  و هزینه های ثبت

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

مطالب پیشنهادی:

•  نکات مهم برای انتخاب محضر عقد و ازدواج – محضر عقد

•  ازدواج| دفتر عقد و ازدواج| دفتر عقد و ازدواج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *