انواع مهریه| مهریه‌ی عندالمطالبه و مهریه‌ی عندالاستطاعه

از انواع مهریه آیا چیزی می‌دانید؟ هنگام ازدواج یک دختر و پسر مبحثی که پیش می آید تعیین مهریه و نوع پرداخت آن است. در ایران باستان در هنگام ازدواج مرد بخشی از اموالش را به عنوان مهر در همان ابتدا به همسر خود می‌بخشید. با ورود اسلام دیگر این سنت از بین رفته و جای آن را مهریه گرفته است. خیلی از زوجین و خانواده‌ها شرایط مهریه، انواع مهریه، نوع دریافت مهریه و … را نمی‌دانند.

 مهریه در اسلام

در احکام شرعی مهریه مالی است که در هنگام عقد دائم یا موقت، زوج آن را به زوجه می‌پردازد یا متعهد می‌شود که هر زمانی که زوجه درخواست مهریه کرد، آن را پرداخت نماید.

انواع مهریه| عندالاستطاعه چیست؟

زمانی که مهریه عندالاستطاعه در سند ازدواج تعیین می‌شود، زن مالک مهریه خود نیست. یعنی زمانی مهریه به وی پرداخت می‌شود که مرد توانایی پرداخت آن را داشته باشد.

انواع مهریه| عندالمطالبه چیست؟

در احکام عقد و ازدواج، عندالمطالبه به این صورت است که به محض اینکه صیغه‌ی عقد میان زن و مرد جاری شود، زن مالک مهریه است. زن، هر زمان که مهریه‌اش را بخواهد، همسر باید آن را پرداخت نماید.
* مهریه عندالمطالبه در هر حال باید پرداخت شود چه در همان ابتدای ازدواج چه در زمان جدایی و طلاق.


آیا ملک یا مالی غیر از سکه را می‌توان مهریه قرار داد؟

در گذشته برای مهریه به جای سکه از ملک (خانه، زمین و …) و یا پول استفاده می‌شد. حالا اما ملک یا اموالی که در آینده به دست خواهد آمد را نمی‌توان به عنوان مهریه در سند ازدواج ثبت کرد. مشخصات دقیق ملک مانند متراژ، مکان ملک و … مشخص نیست. دفاتر ثبت ازدواج نیز مهریه ملک خریداری نشده را ثبت نمی‌کند. تنها به عنوان سایر شرایط در سند ازدواج نوشته می‌شود. درصورتی که مهریه ملک باشد، برای ثبت در سند ازدواج، زوج باید قبل از عقد آن را به نام زوجه درآورد. سپس سند ثبتی و شماره‌ی ثبت را به دفتر ازدواج تحویل دهد.

مهریه در قوانین جدید

این موضوع که طبق قوانین جدید تعیین مهریه بیش از ۱۱۰ عدد سکه امکانپذیر نیست، شایعه است. اما قوانین جدید مهریه براین اساس است که اگر مرد توانایی پرداخت مهریه را سکه نداشته باشد، امکان جلب و زندانی فقط تا ۱۱۰ سکه وجود دارد. پس اگر مهریه بالای ۱۱۰ سکه باشد و مرد تا ۱۱۰ سکه توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد، برای باقی آن امکان جلب و زندانی وجود ندارد.

در چه صورتی زن مهریه دریافت نمی‌کند؟

– در صورتی زن مهریه دریافت نمی‌کند که خطبه عقد میان زوجین خوانده شده باشد و قبل از تعیین مهریه یا رابطه‌ی زناشویی، یکی از زوجین فوت کند.
– زمانی که عقد باطل شود و رابطه‌ی زناشویی میان زوجین اتفاق نیفتاده باشد، مهریه‌ای به زن پرداخت نمی‌شود.
– در صورتی که عقد قبل از برقراری رابطه زناشویی باطل شود و دلیل فسخ عقد غیر از ناتوانی جنسی مرد باشد، به زن مهریه‌ای داده نمی‌شود.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *