دفتر ازدواج آئین مهر و وفا

برگزاری مراسم عروسی| مراسم عروسی در بین اقوام ایرانی

برگزاری مراسم عروسی

مراسم عروسی در فرهنگ‌های مختلف به به شکل‌های مختلف برگزار می‌شود. عروسی همیشه با جشن همراه بوده است. به میمنت شروع زندگی عروس و داماد، به اقوام و آشنایان سور داده می‌شود. برگزاری مراسم عروسی چالش‌های خاص خود را دارد. اجاره‌ی سالن، لباس عروس، خرید عروسی، آرایشگاه، کت و شلوار، سفارش کیک و گل! مراسم عروسی از بهترین خاطرات عروس و داماد است و برای همین به تمام زحماتش می‌ارزد.

خانواده‌های ایرانی با توجه به قومیت و یا محل زندگی، آداب و رسوم خاصی را برای برگزاری مراسم عروسی دارند. آدابی غالباً جالب و دوست‌داشتنی. برخی از آداب و رسوم مراسم عروسی دیگر چندان مرسوم نیست. برخی آداب هم مثل عقد آریای نمادین، به تازگی باب شده است.

مراسم عروسی

مراسم عروسی خود شامل چندین آیین سنتی است که در شهرهای مختلف رایج است. اولین مرحله برای برگزاری مراسم عروسی، انجام عقد است. عقد یا نکاح یک پیمان برای شروع زندگی مشترک است و تابع قوانین خاصی است. مراسم عقدکنان می‌تواند در منزل و یا محضر عقد و ازدواج انجام شود.

چیدن سفره عقد در مراسم عروسی یکی از سنت‌های قدیمی است که تا به امروز حفظ شده. عقد آریایی نیز نوعی مراسم نمادین است که پس از ثبت رسمی در دفتر عقد و ازدواج، انجام می‌شود.

جهازبران

جهاز یا جهیزیه لوازمی است که اغلب خانواده‌ی عروس برای شروع زندگی مشترک دختر و همسرش، تهیه می کنند. ابتدا آن‌ها را در منزل پدر عروس می‌چینند و اقوام نزدیک طرفین را برای دیدن آن دعوت می‌کنند. به این مراسم، جهازبینی هم می‌گویند. بعد از بازدید مهمان‌ها، جهاز را به منزلی که داماد برای زندگی در نظر گرفته، منتقل می‌کنند. جهازبران از عناصر بومی ازدواج ایرانی محسوب می‌شود.

حنابندان

حنابندان اگر آیتم پایانی جشن عروسی نباشد، یک یا دو روز قبل از آن برگزار می‌شود. این مراسم در بعضی شهرها در خانه‌ی عروس برگزار می‌شود و در شهرهای دیگر در منزل داماد. در استان‌های جنوبی و غربی هم اقوام عروس مراسم را در منزل پدر عروس برگزار می‌کنند. اقوام داماد هم در منزل پدر داماد دور هم جمع می‌شوند. پایان مراسم، اقوام نزدیک داماد، با خوانچه‌های مخصوص و حنا به منزل عروس می‌روند. قدیم‌ترها رسم بود دست و پای عروس و داماد را حنا می‌گرفتند اما دیگر، سلیقه‌ی عموم سازگار با این مراسم نیست.

در واقع حنا‌بندان خداحافظی عروس از خانه‌ی پدری است.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

شروط ضمن عقد

پایداری ازدواج

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *