دفتر ازدواج ونک

بله‌بران| آداب عقد و ازدواج ایرانی| هدیه از طرف دفتر عقد و ازدواج ملاصدرا

بله‌بران، مهربران یا خرج‌بران یکی از مراسم سنتی ازدواج ایرانی است. در گذشته‌ این مراسم با حضور پدر عروس و داماد برگزار می‌شد. سایر میهمان‌ها، آقایان صاحب‌نظر فامیل بودند. آقایان خانواده‌ی طرفین، جمع می‌شدند و در مورد مهریه و شیربها تصمیم‌گیری می‌کردند. با ارتقاء جایگاه زن در جامعه، این مراسم با حضور عروس و خانم‌های دیگر برگزار می‌شود. یعنی بله‌بران شکل مردانه‌اش را از دست داده‌ است.

خانواده‌ی عروس میزبان مراسم بله‌بران است.

بعد از توافقات و بررسی تفاهمات در مراسم خواستگاری، نوبت به بله‌بران می‌رسد. خانواده‌ی داماد باید زمینه‌ساز این مراسم باشند. یعنی بعد از مراسم خواستگاری با خانواده‌ی دختر تماس بگیرد و نظرشان را در خصوص مهریه بپرسد. در گذشته بعد از اولین تماس، خانواده‌ی دختر اصطلاحاً ناز می‌کردند. درواقع وقت بیشتری برای فکر کردن از داماد می‌گرفتند. هدف از این ناز کردن هم این بود که ببینند خانواده‌ی داماد چقدر مشتاق به سرگرفتن این وصلت است.

خانواده‌ی داماد معمولاً یکی دو روز بعد دوباره درخواست خود را مطرح می‌کنند. آن وقت است که خانواده‌ی عروس باید یک تاریخ دیگر برای میزبانی به خانواده‌ی داماد بدهد. این مراسم باید وقتی برگزار شود که طرفین مطمئن شده‌اند که می‌خواهند زندگی مشترک را با هم شروع کنند. خانواده‌ی عروس باید پیش از شروع مراسم به اجماع نظر در خصوص مهریه رسیده باشند. امروزه در بعضی خانواده مراسم بله‌بران حکم مراسم نامزدی هم دارد. ممکن است بعضی خانواده‌ها در این مراسم صیغه‌ی محرمیت هم برای رفت و آمد و آشنایی بیشتر عروس و داماد، بخوانند.

شیرینی‌خوران یا بله‌بران؟!

بزرگان فامیل در مراسم بله‌بران در مورد مهریه و شیربها صحبت می‌کنند. معمولاً داماد با خودش یک جعبه شیرینی می‌برد که بعد از توافق، دهنشان را شیرین کنند. شیرینی‌خوران در گذشته، داستان مجزای خود را داشته است. هنوز هم خانواده‌های سنتی‌تر مراسم بله‌بران و شیرینی‌خوران را به صورت مجزا برگزار می‌کنند. اما امروزه که هزینه‌های زندگی سنگین‌تر شده است، ممکن است خیلی مراسم با هم ادغام شوند. همانطور که در گوشه و کنار ایران دیده می‌شود که در شب عروسی مراسم حنابندان را هم برگزار می‌کنند.

و اما قسمت خوش ماجرا!

اگر زوجی هستید که هنوز در مرحله‌ی نامزدی به سر می‌برید و عقدتان ثبت نشده است، می‌توانید با ارسال داستان شیرین بله‌بران و نامزدی خود برای ما، از تخفیف ویژه برای ثبت عقدتان برگزار شوید. هدف ما از برگزاری این مسابقه صرفاً ایجاد چندصدایی و آشناتر شدن با آداب و رسوم اقوام و خانواده‌های ایرانی است. دفتر ازدواج ملاصدرا قصد دارد داستان‌های شیرین شما را بازسرایی کند و آن‌ها را با یا بدون ذکر نام شما با مخاطبان گرامی‌اش به اشتراک بگذارد. بی‌صبرانه منتظر خواندن روایت‌های خواندنی شما عزیزان هستیم. سپیدبخت باشید.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۳ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان ششم شرقی ، نبش بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • سعادت‌آباد، سرو شرقی، بعد از خیابان علامه شمالی، خیابان رشادت، خیابان اقبال ملی، پلاک ۳۹ طبقه ۳ واحد ۴

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۰۶۶۹۳۶
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

مراسم عقد و ازدواج در تهران قدیم

انتخاب دفتر عقد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *