تعریف ازدواج| ازدواج از نگاه مردم‌شناسان و شما

تعریف ازدواج در ادیان، فرهنگ‌ها، کشورها و حتی برای افراد مختلف گوناگون اما مشخص است. اگر اولین سطر مقاله‌ی ویکیپدیا در مورد تعریف ازدواج را منبع عمومی خود قرار دهیم، می‌بینیم “قراردادی قانونی بین افراد است که باعث به‌وجود آمدن خویشاوندی می‌شود.”

تعریف ازدواج دفتر ازدواج

ازدواج

تعریف عمومی ازدواج

تعریف ازدواج در ادیان، فرهنگ‌ها، کشورها و حتی برای افراد مختلف گوناگون اما مشخص است. اگر اولین سطر مقاله‌ی ویکیپدیا در مورد تعریف ازدواج را منبع عمومی خود قرار دهیم، می‌بینیم “قراردادی قانونی بین افراد است که باعث به‌وجود آمدن خویشاوندی می‌شود.” اما برای ما مسلمانان و ایرانی‌ها علاوه‌ بر اینکه یک قرارداد قانونی طلقی می‌شود، پیوندی آیینی است. پیامبر اسلام، طبق احکام مشخصی مسلمانان را به ازدواج توصیه کرده‌اند. نه تنها در اسلام که در سایر ادیان هم ازدواج، احکام مشخصی دارد. پس ازدواج پیوندی آیینی بین افراد است که منجر به تشکیل خانواده و در پی آن، فرزندآوری می‌شود.

تعریف ازدواج از نگاه مردم‌شناسان

شاید در اوایل قرن نوزدهم مردم‌شناسان ازدواج را صرفاً ارتباطی دوام‌مند میان مرد و زن می‌خواندند که در طی آن فرزندان به دنیا می‌آیند. بعدها اما آن را اینطور تعریف کرده‌اند: “رابطه‌ی یک یا تعداد بیشتری مرد با یک یا تعداد بیشتری زن که بوسیله‌ی عرف یا قانون پذیرفته شده است.” بعدها می‌توانیم در مطلبی مجزا به چرایی این تعاریف بپردازیم. تعاریف دیگری از ازدواج توسط مردم‌شناسان ارائه شده که شاید در قیاس با تعاریف مشخصی که بر اساس مذهب، قانون و عرف به ما القا شده، اعجاب‌آور باشند. باید متوجه باشیم که زمین بین ما و سایرین، مثلاً ساکنین قبایل جنوب سودان  و غرب اتیوپی که در آن زن‌ها در شرایطی حتی نقش شوهری دارند تقسیم شده است. مردم‌شناسان از بررسی فرهنگ‌های مختلف به این تعاریف می‌رسند. هیچ یک از این تعاریفی که برای ازدواج وجود دارد نیز برای همه‌ی فرهنگ‌ها قابل اجرا نیست. نکته‌ی حائز اهمیت در تغییر یافتن این تعاریف این است که مردم‌شناسان در ارائه‌ی تعاریف تازه‌تر خود دیگر به دوام ازدوج اشاره‌ای نمی‌کنند.

جامع‌ترین تعریف ازدواج

جالب‌ترین تعریفی که در طی تدوین این مطلب خواندیم را دیکشنری حقوقی ارائه داد: قراردادی است که طی آن مرد و زن، هر دو  توانایی دارند با هم به توافقاتی برای زندگی مشترک برسند. آن‌ها به طور متقابل وعده می‌کنند با هم زندگی کنند و تا پایان عمر یا تا ختم قانونی ازدواج، زن و شوهر باشند.

تعریف شما از ازدواج چیست؟

ازدواج یک همبستگی قانونی و اجتماعی است که بین مرد و  زن اتفاق می‌افتد و با توجه به قوانین، آداب و باورهای هر منطقه، حقوق و وظایف آن زن و مرد و فرزندان آن‌ها را تعیین می‌کند. باید گفت تنوع فرهنگی و آیینی کره‌ی زمین، منجر به ایجاد دیدگاه‌های متنوعی به ازدواج شده است. این تنوع دیدگاه‌ها  منجر به ایجاد تنوع در ساختار خانواده در هر جای زمین شده است. اما در هر جای زمین که ازدواج کنیم، به تبع آن، وضعیت قانونی ما از مجرد به متأهل تغییر می‌کند. در پی این تغییر، نقش، وظایف و حقوق ما نیز دستخوش تغییراتی می‌شود. شما چه فکر می‌کنید؟ حالا که به این مرحله‌ی شکوهمند از زندگی نزدیک شده‌اید یا ازدواج کرده‌اید، تعریف شخصی شما چیست؟ نظر خود را برای ما کامنت کنید.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

رزرو دفتر عقد و ازدواج ارزان و شیک با شماره ۰۲۱۸۸۰۶۰۸۰۰ 

 

مطالب مرتبط:

ازدواج سفید

بهترین دفاتر ازدواج تهران

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *