دفتر ازدواج ونک

عقد آریایی| تفاوت عقد آریایی اصیل و عقد آریایی نمادین چیست؟

عقد و ازدواج آریایی چند سالی است که بین زوج‌های جوان رواج یافته است. این مراسم نمادین است و بعد از انجام مراسم اصلی برگزار می‌شود. البته مراسمی که با عنوان عقد آریایی انجام می‌شود با فرمت اصیل آن، تفاوت دارد. این مراسم صرفاً برای قشنگ‌تر شدن جشن اصلی انجام می‌شود.

رنگ یکی از تفاوت‌های عقد آریایی اصیل و نمادین است

در مراسم عقد امروزی، عروس لباسی سفید، شیری، صورتی و … به تن می‌کند اما در آیین زرتشتی و عقد آریایی اصیل، لباس سبز می‌پوشید و تور سبز بر سر داشت. همچنین داماد کلاه مخصوص سبز رنگ بر سر می‌گذاشت. روی شانه‌ی راستش شال سبز رنگ می‌گذاشت و روی آن “کشتی” قرار می‌گرفت. سفره‌ی عقد نیز سبز رنگ بود و مقابل عروس و داماد پهن می‌شد. استفاده از رنگ سبز نشان از جاودانگی و سرسبزی زندگی است.

کشتی چیست؟

کشتی، بندی باریک و بلند است که از ۷۲ نخ پشم درست می‌شود. زرتشتیان وظیفه دارند کشتی را در هر جا و هر زمان با خود همراه داشته باشند مگر در شرایطی به خصوص چرا که نشانی از باور و پایبندی به دین مزدیسناست.

سفره‌ی گواه‌گیری؛ سفره‌ی عقد و ازدواج آریایی اصیل

اجزای سفره‌ی گواه‌گیری عبارتند از کتاب اوستا و کمربندِ کُشتی، لاله‌ی روشن، آینه و گلابدان، نقل و شربت، نخ سبز و سوزن، قیچی، تخم مرغ، انار، دانه‌های برنج و برگ‌های خشک آویشن و سیب که موبد در پایان آیین گواه‌گیری با کارد دو نیم می‌کند و هر قسمت را به  عروس و داماد می‌دهد. سیب نشانی از داشتن فرزندان در زندگی آینده می‌باشد. این میوه چهار دانه در خود دارد که در روزگاران گذشته نشان‌دهنده داشتن حداقل چهار فرزند بوده است.

همانطور که مشخص است دیگر تفاوت‌های سفره‌ی گواه‌گیری و سفره‌ی عقد کتاب دینی، کمربند، رنگ سفره، قیچی و … است. سفره‌ی عقدی که در محضرهای عقد و ازدواج پهن می‌شود با سفره‌ی گواه‌گیری کاملاً متفاوت است. بعضی از دفترهای عقد و ازدواج ممکن است مراسم عقد و ازدواج آریایی نمادین را برگزار کنند اما چنین سفره‌ای در دفاتر ازدواج مسلمانان پهن نمی‌شود.

از دیگر تفاوت‌های این مراسم دیالوگ‌هایی است که بین عروس و داماد و موبد بیان می‌شود که با گفتگوها و تعهدهای سنتی فرق دارد.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

نکاتی برای انتخاب مراسم عقد

برنامه‌ریزی برای مراسم عقد

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *