دفتر عقد آئین مهر و وفا

ثبت ازدواج و عقد| گام‌به‌گام از دریافت اولین نامه تا ثبت در دفتر ازدواج رسمی

دفتر ثبت ازدواج و عقد رسمی

با ثبت ازدواج و عقد در دفتر ازدواج رسمی، ازدواج رسمیت پیدا می‌کند. ازدواج امر پسندیده‌ای است که نیاز به مشورت دارد. قبل از توافق‌های اولیه و پیش از عقد و ازدواج، با یک فرد آگاه مشورت کنید. پیچیدگی زندگی نیاز به مشورت در امور مهم را ضروری کرده است. دفاتر مشاوره می‌توانند الگوهای زندگی مشترک و میزان سازگاری افراد را بررسی کنند. ثبت ازدواج کار پیچیده‌ای نیست ولی نیاز به طی مراحل قانونی دارد.

دریافت نامه از دفتر ازدواج رسمی

اولین گام برای رسمیت یافتن زندگی مشترک، انتخاب دفتر ازدواج  و درخواست ثبت ازدواج و عقد است. هنگام مراجعه به محضر ازدواج زوجین باید مدارک شناسایی و شناسنامه‌ی پدر عروس را به همراه داشته باشند. هر یک از آن‌ها نیز یک عکس ۴*۳ جدید به دفتر ازدواج رسمی تحویل می‌دهد. به این ترتیب اولین مرحله با دریافت نامه معرفی از دفتر ازدواج رسمی به سادگی انجام می‌شود. این نامه جهت معرفی به آزمایشگاه برای انجام آزمایشات قبل از عقد، صادر شده است. به طور معمول نزدیکترین آزمایشگاه برای انجام آزمایشات پیش از عقد و ازدواج معرفی می‌شود و زمان مراجعه زوجین نیز مشخص می‌باشد.

انجام آزمایشات پیش از ثبت ازدواج و عقد

در گام بعدی نامه معرفی به پذیرش آزمایشگاه تحویل داده شده و نمونه‌گیری ادرار انجام می‌شود. آزمایش ادرار جهت تست اعتیاد و با نظارت دوربین مدار بسته انجام می‌شود. هر یک از زوجین به صورت مجزا این آزمایش را انجام می‌دهند. چنانچه داروی خاصی مصرف می‌کنید بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید تا در صورت امکان، مصرف دارو به صورت موقت قطع شود. برخی از داروها می‌توانند اثرات منفی روی نتیجه‌ی آزمایش اعتیاد داشته باشند. برای مثال انواع داروهای مسکن و کدئین‌دار، نتیجه‌ی نهایی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

تزریق واکسن کزاز

همه‌ی خانم‌هایی که قصد ازدواج دارند می‌بایست واکسن کزاز تزریق کنند مگر اینکه به تازگی آن را دریافت کرده باشند. چنانچه ۱۰ سال گذشته باشد، باید واکسن دوباره دریافت شود.

آزمایش خون

آزمایش خون مخصوص آقا دامادهاست و جهت بررسی بیماری هپاتیت و تالاسمی انجام می‌شود. نتیجه‌ی این آزمایش مانع از عقد ازدواج نیست ولی می‌تواند روی تصمیم‌گیری زوجین تاثیرگذار باشد. نتایج این آزمایش‌ها در همان روز آماده شده و چندان زمان‌بر نیست. انجام آزمایشات ژنتیکی به زوجینی که فامیل هستند توصیه می‌شود. هر چند این آزمایش اجباری نیست ولی جهت پیشگیری از بیماری‌های ژنتیکی و اختلالات مادرزادی فرزندان بسیار موثر است. آزمایش ژنتیک به درخواست زوجین در کلینیک دیگر و یا همان مرکز، انجام خواهد شد.

جلسه‌ی آموزشی ویژه زوجین

برای آشنایی بیشتر با زندگی مشترک و شروع زندگی، همه‌ی زوجین باید در یک جلسه‌ی آموزشی کوتاه‌ شرکت کنند. به طور معمول این جلسه در همان مکان آزمایشگاه برگزار شده و به صورت مجزا برای خانم‌ها و آقایان برگزار می‌شود. پس ازاین جلسه‌ی یک‌ساعته، محل مخصوص نام شرکت‌کنندگان با امضا و مهر آزمایشگاه ممهور خواهد شد. یک کتابچه و جزوه‌ی آموزشی نیز در پایان به زوجین اهدا می‌شود که حاوی مطالب آموزشی مربوط به ازدواج است. تنها افرادی که برای بار دوم اقدام به ثبت ازدواج و عقد در دفتر ازدواج رسمی می‌کنند، از شرکت در این جلسه معاف هستند.

دریافت نامه از آزمایشگاه

چنانچه صبح زود به آزمایشگاه مراجعه کنید می‌توانید تا قبل از ظهر برگه‌ی نهایی را از آزمایشگاه دریافت کنید. در برگه‌ی ازدواج، قسمت‌های مربوط به آزمایش اعتیاد، واکسن و آزمایش خون به همراه تاییدیه شرکت در جلسه‌ی آموزشی، امضا و مهر شده است. ارائه‌ی این برگه جهت ثبت ازدواج و عقد در دفتر ازدواج رسمی، ضروری است. دقت داشته باشید که نامه‌ی دریافتی از آزمایشگاه و برگه‌ی ازدواج دارای اعتبار زمانی است. در‌واقع این برگه برای یک ماه اعتبار دارد.

ثبت ازدواج و عقددر دفتر ازدواج رسمی

اکنون زمانی است که می‌توانید نامه‌ی آزمایشگاه را به دفتر ازدواج رسمی تحویل داده و هماهنگی‌های لازم برای تعیین وقت را انجام دهید. بهتر است از قبل محضردار را از نوع عقد، مدت آن، شروط ضمن عقد، میزان مهریه، شیربها و یا هر مورد ضروری دیگری مطلع کنید. پس از مراجعه به دفتر ازدواج رسمی در زمان مشخص، خطبه‌ی عقد جاری شده و دفتر بزرگ محضر و دفترچه‌ی عقدنامه به امضای زوجین و شهود خواهد رسید. این مرحله کمی زمان بر است و تعداد زیادی امضا از زوجین گرفته می شود. بهتر است زوجین به طور کامل هر مرحله را خوانده سپس امضا کنند. همه توافق های کتبی بین خانواده‌ها و اسناد مربوط نیز باید در این مرحله به دفتر رسمی ازدواج تحویل داده شوند.

در حدود یک هفته بعد از انجام خطبه عقد و ثبت ازدواج می‌توانید عقد‌نامه رسمی را از محضر مورد نظر دریافت کنید. ثبت عقد در شناسنامه نیز توسط همین دفتر ازدواج انجام خواهد شد.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
 • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

 • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
 • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
 • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
 • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
 • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
 • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

ازدواج| آداب و رسوم ازدواج در کردستان

آزمایشات قبل از ازدواج| پاسخ سوالات شما

 

2 Comments

 1. زهرا767.ق پاسخ

  باسلام وخسته نباشید
  یه داشتم داشتم
  برای گرفتن نامه از محضر تا زمانی که بخوایم آزمایش بدیم چند روز وقت هست؟

  1. فاطمه مینایی پاسخ

   سلام
   وقت بخیر
   شما میتوانید در هر زمان که تمیل داشته باشید برای دریافتنامه آزمایشگاه مراجعه نمایید ، پس از انجام آزمایشان یک ماه زمان برای ثبت عقد دارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *