ثبت طلاق خارجی در ایران

ثبت طلاق خارجی در ایران

چگونه طلاق خارجی خود را در ایران ثبت کنیم؟

ایران از جمله کشور هایی است که در این سال ‌های اخیر دچار تفکر مهاجرت در سطحی وسیع شده است. در واقع بسیاری از مردم ایران، به خصوص آنان که در سن و سال جوان تری به سر می ‌برند، علاقه ی خود را به مهاجرت بار ها و بار ها و به اشکال مختلف نشان می‌ دهند و بسیاری از همین مردم این علاقه را در مسیر عملی کردن، پیاده کرده و در قالب مهاجرت، راهی کشور های قالبا اروپایی می شوند. اما مهاجرت فی نفسه یک فرآیند بسیار پیچیده است که عدم آگاهی لازم می ‌تواند تبعات بسیار نامطلوبی داشته باشد. یک مشاوره حقوقی مطلوب و کارآمد می تواند در کسب آگاهی های لازم بسیار سودمند باشد.

یکی از همین مباحث پیچیده در جریان مهاجرت، مسئله ی خانواده در مهاجرت است و از آن پیچیده ‌تر واقعه ی طلاق است که به هر دلیلی در زمان مهاجرت و در یک کشور خارجی اتفاق افتاده باشد. بررسی این مباحث در امور مهاجرتی نیاز به یک مشاوره حقوقی را می ‌طلبد .

 

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان با شماره ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰ تماس حاصل نموده و یا با واتساپ و یا تلگرام همین خط در ارتباط باشید.

 

اما اگر بخواهیم به طور فنی وارد مبحث چگونگی ثبت طلاق خارجی در دفتر ازدواج و طلاق ایران بشویم، باید به این نکته اشاره داشته باشیم که ازدواج و تشکیل خانواده و در ادامه، مسئله ی طلاق جزو ارگان های قضایی هر جامعه ای محسوب می‌ شوند و هر کشوری با توجه به ساختار های قانونی خود در باب این موضوعات تصمیم‌ گیری می ‌کنند.

از این رو خیلی منطقی است که رخداد یک ازدواج و یا طلاق توسط اتباع ایرانی در خارج از کشور که با قوانین موجود در آن کشور تنظیم شده باشد، توسط مراجع قانونی ایران مورد قبول واقع نگردد. چرا که ایران علاوه بر آن که خود را کشوری مستقل در امور سیاسی و قضایی می‌ داند و مسئله ی ازدواج را چون یک امر شرعی و دینی می ‌پندارد، هر گونه تصمیم ‌گیری در آن، در مسیری متفاوت از قوانین داخل خود را نمی ‌پذیرد.

از این مقدمه می ‌توانیم بگوییم که طبق قوانین جاری کشور که در ماده ی ۶ قانون مدنی آمده است، طلاق کلیه ی اتباع ایرانی چه در داخل کشور و یا خارج از آن بر اساس قانون جاری ایران خواهد بود. درک درست این مسئله برای کسانی که به هر دلیلی در خارج از ایران اقدام به طلاق می کنند، می تواند بسیار مهم باشد. چرا که حضور مدنی و حقوقی مجدد آنها در ایران منوط به ثبت طلاق خارجی در ایران خواهد بود. در غیر این صورت این گونه افراد در حضور مجدد خود در ایران با مشکلات قضایی رو به رو خواهند شد. با ما همراه باشید تا در ادامه با چند و چون ثبت طلاق خارجی در ایران آشنا شویم.

 

ثبت طلاق خارجی در ایران

ثبت طلاق خارجی در ایران

 

طلاق خارج از ایران در کش و قوس های قانونی

  • اولین حالتی که در مسئله ی ثبت طلاق خارجی در ایران به ذهن می ‌رسد آن است که هر دو زن و شوهر مقیم خارج هستند و قصد ثبت یک طلاق توافقی را دارند. در این حالت هر دو باید به سفارت ایران و یا یک کنسولگری در همان کشور خارجه مراجعه کرده و درخواست طلاق خود را مطرح نمایند. این کار به شکل غیر حضوری نیز امکان پذیر است. در واقع فرآیند این اتفاق به گونه ای است که زن و شوهر باید از طریق یک وکیل طلاق در ایران به شکل نیابتی مراحل دادگاهی ماجرا را طی کنند. این مسئله می ‌تواند ساده و در عین حال بسیار شرایط پیچیده ای را به خود بگیرد. برای طی کردن درست راه، نیاز به یک مشاوره حقوقی خواهد بود که می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان با شماره ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰ تماس حاصل نموده و یا با واتساپ و یا تلگرام همین خط در ارتباط باشید.
  • یک راه دومی هم وجود دارد که بر اساس ماده ی ۱۵ قانون حمایت از خانواده، زوجین می توانند از کنسولگری ایران نشانی مراکز صلاحیت دار برای اجرای صیغه ی طلاق را دریافت کنند و پس از مراحل اجرای صیغه ی طلاق دوباره همراه با درخواست کتبی ثبت طلاق به کنسولگری ایران مراجعه نمایند. طی کردن درست این مسیر نیز نیاز به مشاوره حقوقی را الزامی می بیند.
  • حالتی را در نظر بگیرید که زن در خارج از کشور به سر می ‌برد و مرد چه در ایران باشد یا نباشد موافق با طلاق نیست. در این گونه از ثبت طلاق خارجی در ایران، زوجه ی درخواست دهنده ی طلاق که مقیم خارج می باشد، با توجه به آن که اصولا حق طلاق از جانب زوج خواهد بود، زوجه به جهت رسیدن به صیغه ی طلاق باید یک مسیر قانونی تقریبا پیچیده و دست و پا گیر را طی نماید. مسیری که نیاز به مشاوره حقوقی برای زوجه را، برای درک درست این مسیر ضروری می ‌نماید. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان با شماره ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰ تماس حاصل نموده و یا با واتساپ و یا تلگرام همین خط در ارتباط باشید.

اما در یک نگاه کلی زوجه با ارسال وکالت در طلاق برای فردی در ایران که می تواند یک وکیل باشد و با مطرح کردن دلیل طلاق از دادگاه خانواده، طلاق یک طرفه را درخواست نماید. البته در مواردی زوجه می تواند در همان کشور خارجی و از طریق دادگاه های آنها اقدام به امر طلاق نماید، اما این فرآیند بدون کسب مشاوره حقوقی مطلوب غالبا موجبات دردسر هایی برای زوجه خواهد شد. بهتر است در این مورد با توجه به یک مشاوره حقوقی و با در نظر گرفتن آن که آیا رای دادگاه خانواده ی آن کشور، در ایران معتبر است و تنفیذ خواهد شد، دست به اقدام طلاق یک طرفه بزند. در غیر این صورت حتی با وجود رای دادگاه خارجی که قوانین طلاق شرعی ایران در آن رعایت نمی شود، دادخواست طلاق از جانب زوجه در ایران از ابتدای ماجرا انجام می شود.

  • عکس حالت قبلی را در نظر بگیرید. حالتی که طی آن زوج در خارج از کشور به سر می ‌برد و در باب زوجه ی خود، خواه مقیم داخل کشور باشد و یا خارج از آن، درخواست طلاق دارد. طی کردن این فرآیند با توجه به آن که طبق قوانین موجود در کشور حق طلاق با مرد می باشد، به نسبت ساده تر از مورد قبل خواهد بود. اما همین فرآیند به ظاهر ساده در ثبت طلاق خارجی در ایران بدون داشتن یک مشاوره حقوقی مطلوب می تواند چالش برانگیز باشد. برای جلوگیری از این بلاتکلیفی های حقوقی و به جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان می توانید با شماره ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰ تماس حاصل نموده و یا با واتساپ و یا تلگرام همین خط در ارتباط باشید.

به طور خلاصه در این مورد، زوج با ارسال وکالت طلاق برای فردی در ایران که می تواند یک وکیل باشد، دادخواست طلاق از جانب مرد را برای دادگاه خانواده مطرح می ‌کند و یا آن که در یک دادگاه خانواده در خارج از کشور دادخواست طلاق داده و رای مربوطه را اخذ می نماید و سپس طلاق صادر شده را همراه با دادخواست تنفیذ طلاق از طریق وکیل خود در ایران در اختیار دادگاه خانواده ی داخل کشور قرار می دهد. در کل این اقدام به طلاق یک طرفه از آن جهت که دادگاه ایرانی همواره دلایل طلاق را می خواهد، می تواند با مشکلاتی رو به ‌رو باشد. در چنین حالت هایی بهترین روش همان ارسال وکالت طلاق به یک نفر در ایران خواهد بود تا لااقل در مسیر طلاق با مشکل شرعی این جریان رو به رو نباشند.

 

ثبت طلاق خارجی در ایران

ثبت طلاق خارجی در ایران

ثبت طلاق خارجی در ایران از مسیر مشاوره حقوقی

طبق قوانین داخل کشور، اتباع خارج نشین به هر صورت باید تابع قوانین ایران باشند اما همین اتباع خارج ‌نشین به جهت عدم دسترسی صحیح و کامل به محاکم داخلی همواره به جهت امور قانونی، خصوصا مسائل ازدواج و طلاق با مشکل رو به ‌رو می ‌شوند. این مسئله باعث شده است که عموماً اتباع خارج از کشور از طریق مقامات قضایی همان کشور ها به حل و فصل مشکلات حقوقی و خصوصا خانوادگی خود بپردازند. این اقدام، مقامات قضایی کشور ایران را بر آن داشته است تا در قبال تصمیمات مقامات قضایی دیگر کشورها در باب اتباع خود مواضعی را در نظر بگیرند. بسته به نوع کشور و ساختار قضایی آن این مواضع می ‌توانند بسیار متفاوت و متنوع باشند. درک درست این مواضع در اموری مانند ثبت طلاق خارجی در ایران از الزامات هر زوجی است که در آن سوی مرز های ایران اقدام به طلاق می گیرند. این مسئله می‌ تواند در مسیر یک مشاوره حقوقی به راحتی از حالات ابهام خارج بشود. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان با شماره ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰ تماس حاصل نموده و یا با واتساپ و یا تلگرام همین خط در ارتباط باشید.

اما در واقعه ی طلاق همان طوری که هر پرونده ‌ای شکل و شمایل خود را می گیرد، برای اتباع خارج از ایران می‌ تواند شرایط بسیار پیچیده تری را شامل بشود. مواردی مانند آن که هر دو زوج در خارج از ایران به سر می‌ برند و یا فقط یکی در آن سوی مرز های ایران اقامت دارد و اینکه آن یکی، زوج ماجرای طلاق است و یا زوجه و… از جمله مباحث مقدماتی در طرح طلاق در آن سوی مرز های ایران می باشد.

اما آن چه بهتر است که بدانید، مطابق ماده ی ۱۴ قانون حمایت از خانواده، هر گاه یکی از زوجین اعم از زوج یا زوجه مقیم خارج از کشور باشد، در صورت دادخواست طلاق، حالا از هر کدام که باشد، دادگاه محل اقامت طرفی که در داخل ایران اقامت دارد را برای رسیدگی به پرونده صالح می داند خب،. به همین سادگی می‌ توان متوجه شد که برای ثبت طلاق خارجی در ایران باید به نوعی در دادگاه های ایران حاضر باشیم. این یعنی آن که برای هر یک از طرفین که در ایران حضور ندارند، اخذ یک وکیل به جهت پیگیری امور طلاق در دادگاه خانواده ی داخل ایران الزامی به نظر می رسد. این تصمیم بر اخذ وکیل بهتر است از طریق مشاوره حقوقی صورت بگیرد. چون در مواردی گاهاً پیش می‌ آید که نیازی به حضور تحت قالب یک نماینده نباشد.

اما موارد خاص بسیار متنوع دیگری نیز ممکن است مطرح باشد. حالتی را در نظر بگیرید که هر دو زوج در خارج مقیم هستند و یکی به شکل موقت در ایران سکونت دارد، دادخواست طلاق به چه صورت خواهد بود؟ یا در مواردی که هر دو زوج در خارج از ایران سکونت دارند. خب، چطور می ‌شود یک دادگاه خانواده در داخل ایران برای آن افراد تهیه کرد؟ و یا آن که همان زوجین می توانند درخواست رسیدگی به دعوا در محل دیگری را داشته باشند، رسیدگی به صلاحیت آن دادگاهی که زوجین انتخاب می ‌کنند، به چه صورت انجام خواهد شد؟ چرا که ساختار دادگاه قضایی ایران، رای هر دادگاهی را نمی پذیرد.

تمام این موارد و بسیاری دیگر از حالت های مختلف که می توانند به راحتی شرایط بسیار پیچیده ی قضایی بر خود بگیرند، چیز هایی نیستند که یک فرد عادی در یک جریان عادی زندگی، آن هم در یک سرزمین غریب، متوجه ی تمام جزئیات قانونی آن باشد. از طرفی نمی توان به راحتی از کنار این مباحث نیز عبور کرد. چرا که اگر ثبت طلاق فردی در خارج از کشور به تائید دادگاه های ایران نرسد، آن فرد از نگاه قانون اساسی ایران یک فرد متاهل محسوب میشود و در هنگام مراجعه به ایران با او چون یک متاهل رفتار خواهد شد. مثلا در داخل مرزهای ایران قادر به ازدواج نخواهد بود و بسیاری از موارد دست و پا گیر دیگر که تا اثبات واقعه ی طلاقی که شاید سالها پیش اتفاق افتاده است نزد دادگاه ایرانی، فرد مذکور که بدون مشاوره حقوقی این اتفاق را جدی نگرفته، دچار خسارت های جبران ناپذیری بشود. از طرفی بدون ثبت طلاق در دادگاه ایرانی زوج و زوجه ممکن است با وجود گذشت سالها از واقعه ی طلاق نسبت به یکدیگر دارای حق و حقوق قانونی باشند که می تواند بسیار مشکل آفرین گردد. این موارد نیاز به داشتن یک مشاوره حقوقی آگاه و کارآمد را طلب خواهد کرد و شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان با شماره ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰ تماس حاصل نموده و یا با واتساپ و یا تلگرام همین خط در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *