دفتر ازدواج ونک

آداب عقد و ازدواج| مراسم خواستگاری ایرانی| مطلب جایزه‌دار!

برای اینکه با کسی ازدواج کنیم، باید ابتدا به او پیشنهاد ازدواج بدهیم. پیشنهاد ازدواج یا خواستگاری در هر جا به یک شکل برگزار می‌شود. امروز اما مطلب ما بیشتر در مورد خواستگاری ایرانی است.

مراسم خواستگاری ایرانی

آداب خواستگاری ایرانی

امروزه خواستگاری در ایران بعد از آشنایی طرفین انجام می‌شود. رسم است که خانواده‌ی پسر پیشقدم بشوند. پیش‌تر در مورد شکل‌های سنتی خواستگاری ایرانی نوشته‌ایم. این روزها جوانان در محیط‌های مختلف جامعه با یکدیگر آشنا می‌شوند. کم‌تر پیش می‌آید دختر و پسری توسط کسی به هم معرفی شوند. بعد از اینکه آشنایی به حدی رسیدکه طرفین پی بردند به هم علاقه‌مندند، نوبت خانواده‌ها می‌شود که نقش خود را ایفا کنند.

جلسه‌ی اول خواستگاری معمولاً با حضور خواهر و مادر داماد و داماد برگزار می‌شود. یک بعدازظهر با گل و شیرینی یا یکی از این‌ها به منزل دختر می‌روند و باب آشنایی باز می‌شود. اگر در آن جلسه خانواده‌ها تفاهمات فرهنگی داشته باشند، جلسه‌ی دوم با حضور بزرگترها و پدر دختر و پسر برگزار می‌شود. رسم است خانواده‌ی داماد به عنوان میهمان بالای مجلس بنشینند. پوشیدن لباس مناسب مراسم خواستگاری برای همه الزامی است.

عروس قشنگم چای نمیاره؟

در گذشته دختر  از ابتدا در جلسه حضور نداشت. رسم بود آنقدر خودش را نشان ندهد تا مادر شوهر احتمالی‌ با گفتن “عروس قشنگم چای نمیاره؟” سراغش را بگیرد. چای گرداندن، هم از آداب خواستگاری محسوب می‌شد و هم باعث می‌شد کدبانو بودن عروس به خانواده‌ی داماد اثبات شود. امروزه اما خانواده‌ها ترجیح می‌دهند دخترشان درگیر پذیرایی نشود. مادر، خواهر یا برادر عروس از خانواده‌ی داماد پذیرایی می‌کنند.

بدرقه

اگر عروس خانم شمایید، لازم نیست خانواده‌ی داماد را تا جلوی در مشایعت کنید. لازم نیست تا گم شدن ماشین همسر آینده‌تان در پیچ کوچه، همان‌جا بایستید. قندهای دلتان را برای مراسم بله‌بران نگه دارید. اجازه دهید باقی اعضای خانواده آن‌ها را بدرقه کنند. اگر قسمت هم باشید، حتماً به جلسات بعدی هم می‌رسید.

القصه…

القصه که خواستگاری ایرانی مراسم شیرینی است. از عروس و خانواده تا داماد و خانواده‌اش همه خوشحالند. همیشه هم اینطور نیست که پسرها به دخترها پیشنهاد ازدواج بدهند. شکل مرسومش این است که پیشنهاد از طرف پسر باشد تا شأن عروس حفظ شود. خیلی‌ها ممکن است به این الگوها معتقد نباشند. جای ایراد هم ندارد. شما عروسی را می‌شناسید که خودش از همسرش خواستگاری کرده باشد؟ دوست داریم قصه‌ی این عروس را از آشنایی و خواستگاری تا ازدواج و بعد از ازدواج بشنویم. باید روایت جالبی باشد که دیگران هم از خواندنش خوشحال می‌شوند. اگر شما آن عروسید، یا دامادی هستید که پیشنهاد ازدواج را از همسرش دریافت کرده، با ثبت داستانتان برای ما در کامنت از ما هدیه بگیرید.

زانو زدن

آیا می‌دانید غربی‌ها چرا برای طرح پیشنهاد ازدواجشان، زانو می‌زنند؟ من فکر می‌کنم علاوه بر شکلی از ادای احترام، نشان‌دهنده‎ی این باشد که قدرت عشق آن داماد را به زانو درآورده و دیگر نمی‌خواهد از همسر رویاهایش دور باشد. آیا در بین خوانندگان مطالب دفتر ازدواج ملاصدرا کسی هست که به شیوه‌های غیرمعمول در ایران از همسرش خواستگاری کرده باشد؟ به بهترین روایت خواستگاری غیرمعمول هم جایزه‌ی نفیسی تعلق می‎گیرد. امیدواریم داستانتان برای ما و سایرین جذابیت کافی داشته باشد تا بتوانیم آن را با سایرین هم به اشتراک بگذاریم.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

برگزاری مراسم عروسی

مراسم عقد آریایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *