دفتر عقد و ازدواج در سهروردی – محضر ازدواج در سهروردی

دفتر عقد و ازدواج در سهروردی – محضر ازدواج در سهروردی

در این مطلب از سایت دفتر ازدواج قصد داریم در مورد رسم و رسوم های جالب ازدواج در سودان توضیحاتی برای شما آماده کرده ایم. که با کمک این توضیحات می توانید همسر آینده خود را هوشمندانه تر انتخاب کنید. شما می توانیدبا دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید در ادامه با ما همراه باشید.

دفتر عقد و ازدواج در سهروردی – محضر ازدواج در سهروردی

دفتر عقد و ازدواج در سهروردی - محضر ازدواج در سهروردی

دفتر عقد و ازدواج در سهروردی – محضر ازدواج در سهروردی

سم وصلت در سودان حاوی آداب و رسوم سنتی ویـژه به خود می باشد که بعضـی از این رسوم با گذشت زمان، دنیای شدن، گسترش تکنولوژی و پیشرفت‌های علمی تحت اثر قرار گرفته و یا از میـان رفته است اما این رسوم کماکان در روستاها و شهرستان ها کماکان پا برجاست و تاکنـون اهمیت خود را از دست نداده می باشد.

اغلب در سودان وقتی دختر به سن ‘سیزده سالگی’ رسید مورد دقت خواستگاران قرار می گیرد؛ در این سنن دختران کمتر از منـزل خود بیرون خواهند شـد و این به معنای آن می باشد که به سن ازدواج رسیده است و می توان برای خواستگاری آن دختر پیش قدم شد. مراسم خواستگاری در سودان مقدمات بیشتری دارد که خانواده داماد و عروس می بایست نسبت به آنان آگاهی و اطلاّع داشته باشد. قاعده کار به این شکل می باشد که ابتدا یک فرد از خانـم های خانواده داماد برای آگاهی از ویژگی ها دختر آغاز به پژوهش و پرس وجو می کند و چنانکه شخـص مناسبی برای وصلت پیدا کرد، به اطلاع خانواده داماد می رساند.

پدر داماد مقوله را با پدر عروس در میـان می گذارد و خانواده دختر هم برای مشـورت و پژوهش چند هفته ای فرصت می خواهند. آنان پـس از مشورت با بزرگان فامیل چنان چه که از میـان بستگان دختر، کسی برای وصلت دختر پیش قدم نشده باشد موافقت خود را اعلام می دارند. این موافقت با عبارت مشهـور ‘مبارک و هزار مبارک، دختر به شما دادیم تا دختر شما و همسـر پسرتان بشود’ بیان می شود .

فتح الغضب

بعداز اینکه خانواده عروس موافقت خود را اعلام کرد ، برای احترام به ‘مادر عروس ‘ مبلغی قابل توجهی پول بعنوان هدیه واریز خواهد شد، که به این رسم ‘فتح الغضب ‘ یا همـان ‘زیر لفظی’ گفته می شود . خانواده داماد هم چیزی به نام’شیله’ برای خانواده عروس تقدیم می کنند و آن مبلغی می باشد که به عنوان ‘مهر عروس’ تعین می گـردد و حاوی البسه، عطر، طلا و همـه مواد اولیه یک زندگـی مشترک می باشد. بعد از ‘شیله’ مراسم روز عقد را مشـخص می کنند و دختر به مدت سه ماه در منـزل و در یک اتاق ویژه حضور دارد و به هیچ جا نمی رود. در اعتقادات سودانی ها مناسـب تر می باشد دختر از منـزل بیرون نرود چرا که امکان دارد به ‘چشم زخم ‘ دچار شود.

شمله و دخان

برای آماده شدن دختر برای روز عروسی، حفره عمیقی یک متری در درون یکی از اتاق ها منـزل عمه یا خاله عروس آماده می کنند که درون حفره ،یک ظرف سفالی بزرگ گذاشته می شود ؛ در درون این ظرف اندکـی از چوپ ‘طلح و شاف’ (یک نوع چوبی که بوی خیلی مطبوع و خوشی از آن انتشارداده می گردد) گذاشته می گـردد و روی آن ،آتشی نرم می ریزند. در این زمان عروس می بایست لباس های خود را عوض کند و یک پارچه پشمی که هوا از آن بیرون نشود،دور خود بپیچد و بر روی حفر می نشیند. به این پارچه ‘شمله ‘ گفته میشود. پـس تمام بدن عروس را به روغن ویژه آغشته و به مدت دو ساعت وی را در آن حالت نگه می دارند. دودی که از چوبهای ‘طلحه و شاف’ متصاعد می گردد، ‘دخان’ می گویند و به عنوان حمام بخار، برای نرم و لطیف کردن بدن به کار برده می شود .

لخوخه و خمره

عروس می بایست بدن خود را به آرد ذرت و روغن و آب آغشته نماید که به آن ‘لخوخه ‘ گفته میشود. در خلال این مدت مادر و بستگان عروس عطر خاص عروسی تهیه می کنند که آن عطر، برگرفته از عنبر، صندل و غیره می باشد که آن را ‘خمره ‘ می گویند.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطلب مرتبط:

دفتر عقد و ازدواج در فرشته محضر ازدواج در فرشته

دفتر عقد و ازدواج در کامرانیه محضر ازدواج در کامرانیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *