ثبت طلاق خارجی در ایران

مراسم عقد و ازدواج| مراسم عقد و ازدواج در تهران قدیم

برگزاری مراسم عروسی از آن کارهای شیرینی است که دشواری‌های خاص خود را دارد. اجاره‌ی سالن، خرید عروسی، تدارک سفره عقد و تعیین دفتر عقد بخشی از مهم‌ترین کارهاست. هر کدام از شهرهای ایران طی مراسم ویژه‌ای عروس و داماد را به خانه‌ی بخت می‌فرستند. در این بین تهرانی‌ها هم آداب و رسوم خاصی را برای برپایی عروسی انجام می‌دادند که امروزه بسیاری از این آداب دیگر اجرا نمی‌شود. در این مطلب رسوم عقد و ازدواج تهران قدیم را معرفی می‌کنیم که در نوع خود شیرین است.

بخت‌گشایی برای عقد و ازدواج

گشایش بخت در تهران قدیم شامل سبزه گره زدن، رد شدن از کمان پنبه‌زنی، خوردن نقل عروسی، تکاندن سفره عقد بر سر، حنا زدن به دست‌ها و هزار و یک رسم دیگر بوده است. شاید این رسوم دیگر رایج نباشند ولی سبزه گره زدن به خصوص در سیزده بدر رایج است.

مراسم پنبه‌زنی در عقد و عروسی

در تهران قدیم رسم بر این بود که پنبه‌زن برای دوخت لحاف و تشک به خانه‌ها می‌آمد. طبق یک باور قدیمی رد شدن از زیر کمان پنبه‌زن موجب گشایش بخت می‌شود. خانواده‌های زیادی به این رسم پایبند بوده‌اند. این رسم از مراسم عقد و ازدواج در تهران قدیم و مخصوص دختران بوده است.

به این ترتیب خانواده‌ها پنبه‌زن را برای صرف چای به داخل منزل دعوت می‌کردند. در همان زمان، دختر جوان را از زیر کمان پنبه‌زنی رد می‌کردند.  مردم تهران عقیده داشتند که با پاره شدن زه کمان در هنگام کار، بخت دختر هم باز می‌شود. البته این مراسم جنبه‌ی شوخی داشت و به دور از چشم استاد پنبه‌زن انجام می‌شد. البته همه‌ی پنبه‌زن‌ها به خوبی از این رسم آگاه بودند و با صاحبخانه همکاری می‌کردند.

نذر قیمه‌پلو برای عقد و عروسی

یکی از جالبترین مراسم عقد در تهران قدیم قیمه‌پلوی نذری است. قیمه‌پلو توسط دختران جوان پخته می‌شد. سپس آن را بین نیازمندان پخش می‌کردند. از دعای خیر نیازمندان دختران جوان به خانه‌ی بخت می‌رفتند.

مراسم عقد و ازدواج در تهران قدیم : حنا بستن

در روز حنابندان باقی‌مانده‌ی حنا را به اندازه‌ی یک فندق در بسته‌هایی قرار داده و به مادران دختران جوان می‌دادند. مادرانی که دختر جوان در منزل داشتند، حنای سر عروس را برداشته و با مقداری حنای دیگر مخلوط می‌کردند. سپس موی دختر را با آن حنا رنگ می‌کردند.

تکاندن سفره عقد

در تهران قدیم، تکاندن سفره عقد بر سر دختران جوان به نیت ازدواج بوده است. در این مراسم پارچه‌ی سفید بالای سر عروس و داماد که برای قند سابیدن بوده را روی سر دختران جوان می‌تکاندند.

قفل‌گشایی برای عقد و عروسی

یکی دیگر از مراسم عقد و عروسی در تهران قدیم مربوط به قفل‌گشایی است که توسط پیرزن‌ها انجام می‌شد. در طی این مراسم یک قفل را بسته و به یکی از افراد سالخورده‌ی فامیل می‌دادند. این پیرزن به مسافت  سه چهارراه از خانه دور می‌شد. سپس رهگذری که اسم محمد یا علی داشت برای باز کردن قفل کمک می‌گرفت. این کار با پرسش نام مردان رهگذر توسط پیرزن انجام می‌شده است. باز شدن قفل به مفهوم گره‌گشایی بخت و  برآورده شدن حاجت بوده است.

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

عقد آریایی

دفتر عقد و ازدواج را چگونه انتخاب کنیم

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *