دفتر ازدواج ونک

سفره‌ عقد| عناصر بومی ازدواج ایرانی| پیشینه و نمادشناسی

سفره‌ عقد، ماهیتی کاملاً ایرانی دارد. یعنی از هیچ فرهنگ دیگری عاریه گرفته نشده است. گردو، بادام، فندق، نان، نبات و تخم‌مرغ اجزای اصلی سفره‌ عقد هستند. البته شیرینی، نان و پنیر و سیزی، عسل و بعضاً ماست هم روی سفره دیده می‌شود. در مورد نمادشناسی سفره‌ی عقد، پیش از این مطالبی نوشته‌ایم. در این مطلب هم اشارات کوچکی به نمادشناسی خواهیم داشت.

میهمان‌های سفره عقد

قرآن بعد ازورود اسلام به ایران به سفره عقد وارد شد. به نشانه‌ی مورد تأیید بودن وصلت و طلب برکت. جای قرآن جلوی آینه و بالای جانماز است. آینه، بعدها به نشانه‌ی صافی و زلالی دل‌های تازه عروس و داماد به سفره عقد اضافه شد. شمعدان‌ها هم از ابتدا در سفره حضور نداشته‌اند. صرفاً حضور دارد تا نگه‌دارنده‌ی شمع‌ها باشند و به زیبایی سفره بیفزایند. شمع اما به شنانه‌ی روشناییو گرمی پیوند عروس و داماد است. آینه و شمعدان از قدیم یا نقره و برنز و یا بلورین بوده است. امروزه انوااع آینه و شمعدان با متریال‌های مختلف ساخته می‌شوند. هرکسی با توجه به سلیقه و بودجه‌ی خودش آن را تهیه می‌کند. برخی نیز دیگر تهیه‌ی آینه و شمعدان را ضروری نمی‌دانند.

جانماز به نشانه‌ی تقید زوجین به اصول دین اسلام به سفره عقد آمده است. قدیم‌ترها، جانماز ترمه‌ی سوزن‌دوزی شده‌ی مخصوصی برای عروس در جهازش قرار می‌دادند. بعدها برای متوع‌تر شدن شکل‌های یک‌نواخت سفره‌ عقد، این جانماز را از پارچه‌ی مخمل سفید هم می‌دوختند و مروارید‌دوزی‌اش می‌کردند. نقل و سکه هم بعدها به نشانه‌ی شیرین‌کامی و برای افزایش روزی عروس و داماد سر سفره‌ی عقد گذاشته شد. عسل هم که برای شادکامی و شیرین‌کامی در سفره عقد نشسته است.

شاخه‌های گل از ابتدا بر سر سفره بوده‌اند اما به شکل امروز که گل‌آرایی انجام شود و تنوع رنگی داشته باشند، نبوده است. پای ثابت سفره‌های عقد ایران باستان، گل سرخ بوده که همیشه نماد عشق بوده است.

نمادشناسی اجزای اصلی سفره عقد

نبات که معمولاً از نوع اعلای زعفرانی‌اش بر سر سفره قرار می‌گیرد، نماد شیرینی پیوند عروس و داماد است. تخم‌مرغ نماد زایش است و به نیت فرزندآوری به سفره عقد می‌آید. فندق، گردو و بادام که از خوراکی‌های مقوی هستند، به نشان گستردگی خوان نعمت و قدرتمندی زوجین در کسب روزی، به سفره می‌آورند. نان نشانه‌ی برکت الهی و پنیر، نماد سپیدبختی عروس است. نماد سبزی هم که همانطور که می‌دانید، سلامتی و سرسبزی است.

 

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

ملاک‌های انتخاب همسر

مراسم عقد شیک

دفتر ثبت ازدواج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *