شروط ضمن عقد| در سند ازدواج چه شرط‌هایی را می‌توانیم اضافه کنیم؟

چرا شروط ضمن عقد؟ حقوق خانم‌ها چه در ایران و چه در سراسر دنیا همواره مورد بحث بوده است. حقوق خانم‌ها در امر طلاق و ازدواج نیز باید به گونه‌ای باشد که تا حد ممکن با حقوق مردان برابری کند. به این منظور خانم‌ها می‌توانند در صورت تمایل برخی از شروط را به شرط‌های موجود در سند ازدواج اضافه کنند تا مشکلی از بابت تأمین خواسته‌های به حق خود نداشته باشند. البته برای این کار از قبل باید با داماد هماهنگ کنند و در صورت رضایت این شروط را به سردفتر عقد و ازدواج اعلام نمایند تا این موارد نیز به شروط ازدواج اضافه و روز عقد در محضر ازدواج امضا شود. ممکن است بسیاری از زوج ها از این شروط بی‌خبر باشند.

در ادامه شرط‌ هایی را بیان می‌کنیم که در سند ازدواج قید نشده‌اند اما مورد پذیرش مراجع قضایی و اجرایی هستند. زن و شوهر می‌توانند با توافق یکدیگر آن‌ها را در سند ازدواج بگنجانند. توجه داشته باشید که با توجه به بار قضایی متن‌های حقوقی، هر نوع تغییری در عبارات و کلمات پیشنهادی قوه‌ی قضاییه، ممکن است در هنگام اجرای شرط در دادگاه‌ها مشکلاتی را ایجاد کند و این امر ناخواسته است. بنابراین توجه به این قضیه بسیار ضروری است. به یاد داشته باشید حتماً متون مورد نظر را با دقت مطالعه و بعد در محضر عقد و ازدواج امضا کنید.

شروط  ضمن عقد پیشنهادی قوه‌ی قضاییه

الف. شرط تحصیل

حق تحصیل جزء طبیعی‌ترین و اساسی‌ترین حقوق هر فرد است. اگرچه در این دوران هیچ کس با ادامه‌ی تحصیل مخالفتی ندارد اما محض احتیاط می‌توانید این شرط را اضافه کنید. روز حضور در محضر عقد و ازدواج این شرط را چک کنید.

زوج، زوجه را در ادامه تحصیل تا هر مرحله که زوجه لازم بداند و در هر کجا که شرایط ایجاب نماید مخیر می‌سازد.

ب. شرط اشتغال

زوج، زوجه را در اشتغال به هر شغلی که مایل باشد، در هر کجا که شرایط ایجاب نماید مخیر می‌کند.

ج. شرط وکالت زوجه در صدور جواز خروج از کشور

مطابق قانون گذرنامه، زنان متأهل فقط با اجازه‌ی کتبی همسر خود می‌توانند از کشور خارج شوند ولی با اضافه کردن این شرط می‌توانید بدون اجازه‌ی کتبی نیز از کشور خارج شوند.

زوج به زوجه، وکالت بلاعزل می‌دهد که با همه‌ی اختیارات قانونی بدون نیاز به اجازه‌ی شفاهی یا کتبی مجدد شوهر، از کشور خارج شود. تعیین مدت، مقصد و شرایط مربوط به مسافرت به خارج از کشور به صلاحدید خود زن است.

عجله‌ای برای خواندن شروط نداشته باشید. دقت کنید. ثبت امضای شما در محضر عقد و ازدواج بار حقوقی دارد.

د. شرط تقسیم اموال موجود میان شوهر و زن پس از جدایی

شرطی که در سند ازدواج برای تقسیم اموال بعد از طلاق ذکر شده، به صورت زیر است:

«ضمن عقد نکاح/ خارج لازم، زوجه شرط نمود هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه، تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نبوده، زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او به دست آورده یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل نماید.»

برای ایجاد شرایط مساوی‌ میان طرفین، گنجاندن عبارت زیر در سند ازدواج پیشنهاد می شود:

زوج متعهد می‌شود هنگام جدایی ـ اعم از آن که به درخواست مرد باشد یا به درخواست زن ـ نیمی از دارایی موجود خود را ـ اعم از منقول و غیرمنقول که طی مدت ازدواج به دست آورده است ـ به زن منتقل نماید.

البته در هنگام اضافه نمودن این شرط حتماً به میزان مهریه هم توجه داشته باشید.

ه. شرط وکالت مطلق زوجه در طلاق

مطابق قانون، زن تنها در ۱۲ مورد می‌تواند از همسر خود جدا شود (که البته این ۱۲ شرط نیز اما و اگر‌های بسیاری دارد). این در حالی است که مرد هر زمان که بخواهد می‌تواند با پرداخت کلیه‌ی حقوق زن، او را طلاق دهد. با اضافه کردن شرط وکالت مطلق زوجه می‌توان تا حدی برابری ایجاد کرد.

 

به این نکته توجه داشته باشید که هیچ جبر قانونی نمی‌تواند پایداری ازدواج را تضمین کند. تنها مهر و محبت است که موجب این پایداری است. شما می توانید در این خصوص مشورت‌هایی از سردفتر ازدواج بگیرید. فارغ از مسائل حقوقی، صبر و ثبات زندگی به شکوفایی عاطفی و دلدادگی زوجین به یکدیگر وابسته است. بنابراین تا آن‌جا که امکان دارد باید انعطاف‌پذیری خود را در زندگی زناشویی بالا ببرند.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

قوانین و الزام ثبت ازدواج

نکاتی برای انتخاب مکان مراسم عقد شیک  و خاص

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *