دفتر ازدواج ونک

شیرینی خوران| آداب مراسم عقد و ازدواج ایرانی| شیرینی‌خوران در کردستان

شیرینی‌خوران مرحله‌ی بعد از بله‌بران و از مراسم سنتی ازدواج ایرانی است. در گذشته این مراسم کاملاً زنانه برگزار می‌شد. شیرینی‌خورانی مراسمی برای تقدیم هدیه از طرف خانواده‌ی داماد به عروس بود. در قدیم، خانواده‌ی داماد به عروس طاقه‌ی شال ترمه هدیه می‌دادند. عروس این شال را به کمر خود می‌بست. در فرهنگ لغت عمید در باب معنی شیرینی خوران اینطور آمده است:

(اسم، اسم مصدر) رسم شیرینی خوردن و شادی کردن که پس از خواستگاری دختر و پایان گفتگوی توافق طرفین در خانه‌ی عروس صورت می‌گیرد و نامزدی پسر و دختر اعلام می‌شود.

آداب شیرینی‌خوران

خانواده‌ی داماد شال ترمه و حلقه یا هر نشان دیگی را با چند خوانچه‌ی تزیین شده به منزل پدر عروس می‌بردند. دختران جوان خانواده‌ی داماد این خوانچه‌ها را به نیت بخت‌گشایی خود می‌آراستند. شاخه‌نبات مراسم عقد نیز در همین مراسم به عروس داده می‌شد. هدف از برگزاری شیرینی‌خوران، اعلام نامزدی عروس و داماد به خانواده‌ی عروس و همسایه‌ها بود. این مراسم معمولاً پیش از ظهر برگزار می‌شد. خانم‌ها از ناهار تا قبل از شام کنار یکدیگر به شادمانی و پایکوبی مشغول بودند.

بعد از اینکه حلقه یا سینه‌ریز نشان را به عروس هدیه‌ می‌دادند، چای یا شربت و شیرینی را می‌خورند و به خانه‌هایشان می‌رفتند. سعید اشرف از شاعران نامی، در خصوص شیرینی‌خوران اینگونه سروده است:

چو عقد گفتگو بستی دهانش
شدی جان صرف شیرینی‌خورانش

شیرینی‌خوران در کردستان

در کردستان به شیرینی‌خوران در اصطلاح محلی “شیرینی‌خوران و دس ماچ کردن” می‌گویند. این مراسم در گذشته، چند ماه قبل از عروسی و با حضور نزدیکان طرفین برگزار می‌شد. هنوز در روستاهای کردستان، این مراسم به هان شیوه‌ی سنتی خود برگزار می‌شود. یک حلقه‌ی انگشتری و یک دست لباس محلی برای عروس تهیه می‌کنند و به خانه‌ی او می‌روند. بعد از صحبت در خصوص شیربها و مهریه و توافقات، داماد دست پدر عروس را می‌بوسد. سپس لباس محلی  را به عروس می‌دهد و حلقه را به دستش می‌کند. نقل و کشمش و نخودچی را هم به عنوان شیرینی بین حاضرین مجلس تقسیم می‌کنند.

در گذشته این مراسم با رقص و موسیقی همراه نبوده اما امروزه، بعد از مراسم حلقه به پایکوبی مشغول می‌شوند.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

محضر عقد و ازدواج شیک

برگزاری مراسم عروسی در میان اقوام ایرانی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *