ازدواج با یک فرد خارجی در ایران

طلاق | یک پایان تلخ بهتر از یک تلخی بی‌پایان است!

گاهی زندگی آن‌قدر در هم می‌پیچد که سرشت و سرنوشت آن را جدایی و طلاق باید تعیین کند. هر چند تلخ‌ترین اتفاق در دنیای زناشویی است، اما گاهی آخرین و تنها علاج برای یک رابطه‌ی شکست‌خورده است.

باید ماهیت طلاق را بشناسیم

اما پیش از رفتن به سمت و سوی طلاق، بهتر است در مورد آن اطلاعات کافی داشته‌ باشیم. همان‌طوری که توصیه‌کردیم قبل از ازدواج اطلاعات کاملی از آن به دست آورید، در مورد جدایی هم چنین توصیه‌ای می‌کنیم. به هر صورت پاره‌کردن یک پیوند محکم زناشویی از منظر قانونی دارای مسائل بسیاری است که در این نوشته قصد داریم آن‌ها را با شما در میان بگذاریم.

طلاق از ریشه‌ی طلق به معنای «گره گشودن» است. مفهوم آن گسستن یک پیوند میان همسرانی است که به دلایل مختلفی قادر به زندگی در کنار یک‌دیگر نیستند. از منظر حقوقی نیز به معنای جدا شدن همسران از یک‌دیگر است که در پی آن باید حقوق و تکالیفی که زوجین نسبت به هم‌دیگر دارند از میان برداشته شود. در این حالت حقوقی که زوجین پیش از عقد و ازدواج تعیین کرده‌اند باید تعیین تکلیف شود. مهم‌ترین بار حقوقی این موضوع، مسئله‌ی حضانت فرزندان پس از طلاق است که یکی از آسیب‌زاترین مسائل برشمرده می‌شود.

طلاق از دیدگاه اسلام

از نظر شرع اسلام، طلاق منفورترین «حلال» نامیده شده‌ است که از این واقعه «عرش الهی» می‌لرزد. به هر صورت قرآن و سنت پیامبر و شرع اسلام، سازگاری را توصیه کرده‌اند. در بسیاری موارد ممکن است زن و مرد تن به جدایی ندهند، اما از نظر روانی وابستگی خاصی نسبت به یکدیگر نداشته‌ باشند. در این حالت طلاق عاطفی رخ داده‌ است که در آن هنوز زن و مرد قانوناً همسر همدیگر هستند، اما از وظایفی که نسبت به یکدیگر دارند، تا حد زیادی امتناع می‌ورزند.

حق طلاق

در قوانین مدنی جمهوری اسلامی ایران، حق طلاق به صورت پیش‌فرض با «مرد» است. مگر این که در شروط ضمن عقد، این اختیار به زن داده شده‌ باشد. در صورتی که این حق با مرد باشد، مرد می‌تواند هر زمان با مراجعه به دادگاه زنش را طلاق دهد.

زن نیز در مواردی حق دارد به دادگاه مراجعه و تقاضای طلاق کند. این موارد از منظر قانونی عبارتند از:

 • ترک زندگی توسط مرد به مدت بیش از شش یا نُه ماه متوالی، بدون علت موجه در یک سال
 • اعتیاد مرد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی، با گواهی پزشک
 • محکومیت قطعی مرد به بیش از پنج سال حبس
 • ضرب و شتم یا سوءرفتار توسط مرد
 • ابتلای مرد به بیماری صعب‌العلاج روانی یا جسمی

صیغه‌ی طلاق

طلاق نیز همانند عقد برای رسمیت یافتن نیازمند جاری‌‌ شدن صیغه‌ی طلاق است. لازم است حتما این صیغه در حضور دو مرد بالغ خوانده‌شود. پس از آن این واقعه در شناسنامه و اسناد قانونی هر دو نفر ثبت می‌شود.

طلاق در قانون مدنی ایران در کل بر سه نوع مختلف است:

الف) تقاضای مرد از دادگاه برای طلاق

ب) تقاضای زن از دادگاه برای طلاق

پ) طلاق توافقی بین زن و شوهر

طلاق توافقی

خود طلاق توافقی بر دو نوع است که عبارتند از «طلاق خلع» و «طلاق مُبارات».

طلاق خلع در مفهوم حالتی است که در آن زن به قدری از مرد خود متنفر باشد که حاضر باشد با پرداخت پول از قید همسری وی رها شود.

طلاق مبارات در مفهوم حالتی است که در آن مرد و زن از هم‌دیگر بیزار شده‌ باشند. تفاوت مهم این دو در آن است که در طلاق خلع زن از مرد بیزار ‌می‌شود، اما در طلاق مبارات بیزاری دو جانبه است.

قوانین طلاق در ایران

این قوانین در ایران بر مبنای فقه اسلامی بوده و تنها مرجع صدور حکم طلاق، دادگاه خانواده می‌باشد. قوانین در ایران به صورت پیش‌فرض یک عمل یک‌ جانبه است که توسط مرد یا نماینده‌ی قانونی او رخ می‌دهد. حتی در طلاق‌های خلع و مبارات که مبنا توافق طرفین است، صیغه را شوهر اجرا می‌کند. هم‌چنین در حالتی که جدایی به درخواست زن صورت می‌گیرد، دادگاه مرد را مجبور به طلاق می‌کند که اگر مرد خودداری کرد، حاکم شرع با استناد به «ولایت» به جای او طلاق را اجرا خواهد کرد.

در ادامه موادی از قانون مدنی عیناً از خود قانون برای آشنایی با شرایط طلاق نقل می‌شود:

شرایط طلاق

ماده ۱۱۳۳ – مرد می تواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد .

ماده ۱۱۳۳- مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید . تبصره – زن نیز می تواند با وجود شرایط مقرر در مواد (۱۱۱۹) ، (۱۱۲۹) و (۱۱۳۰) این قانون ، از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

ماده ۱۱۳۴ – طلاق باید به صیغه‌ی طلاق و درحضور لااقل دونفر مرد عادل که طلاق را بشنوند واقع گردد.

ماده ۱۱۳۵ – طلاق باید منجر باشد و طلاق معلق بشرط باطل است.

ماده ۱۱۳۶- طلاق دهنده باید بالغ و عادل و قاصد و مختار باشد.

ماده ۱۱۳۷ – ولی مجنون دائمی می تواند در صورت مصلحت مولی علیه زن او راطلاق دهد.

ماده ۱۱۳۸ – ممکن است صیغه طلاق رابه توسط وکیل اجرانمود.

ماده ۱۱۳۹ – طلاق مخصوص عقددائم است وزن منقطعه به انقضاءمدت یابذل آن ازطرف شوهر از زوجیت خارج می‌شود.

ماده ۱۱۴۰ – طلاق زن درمدت عادت زنانگی یادرحال نفاس صحیح نیست مگر اینکه زن حامله باشد یا طلاق قبل ازنزدیکی بازن واقع شودیاشوهرغائب باشد بطوری که اطلاع ازعادت زنانگی بودن زن نتواندحاصل کند.

ماده ۱۱۴۱ – طلاق در طهر مواقعه صحیح نیست مگراینکه زن یائسه یاحامله باشد.

ماده ۱۱۴۲ – طلاق زنی که باوجوداقتضای سن عادت زنانگی نمی شودوقتی صحیح است که ازتاریخ آخرین نزدیکی با زن سه ماه گذشته باشد.

نتیجه

با همه‌ی این تفاسیر، طلاق یک عمل نکوهیده‌ی اجتماعی است و بهتر است پیش از تصمیم به جدایی، با گفت‌وگو و حل مشکل آرام‌آرام به سمت یک زندگی عادی گام برداشت. جدایی تنها در صورتی است که تمام راه‌های ممکن، و تمام راه‌های ممکن به سوی حل مسئله مطلقاً بسته شده‌ باشند و هیچ راه و چاره‌ی دیگری غیر از طلاق برای طرفین موجود نباشد. گاهی شاید اندکی گذشت راهکاری باشد که در هیاهوی زندگی روزمره فراموش شده‌ باشد.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
 • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

 • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
 • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
 • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
 • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
 • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
 • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

 

 

لینک‌های مرتبط:

مهریه| قوانین حاکم بر مهریه

شرایط ازدواج| موارد محرز منع ازدواج

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *