دفتر ثبت ازدواج ملاصدرا

عشق ورزیدن | تفاوت عشق ورزیدن در زنان و مردان

آیا عشق ورزیدن در زنان و مردان با هم تفاوت دارد؟ بله. در پاسخی کامل‌تر سعی می‌کنیم بخشی از این تفاوت‌ها را با هم بررسی کنیم.

کلیشه‌ها در مورد عشق ورزیدن

احتمالاً جملاتی از قبیل “برای زن‌ها عشق بر همه چیز مقدم است” به گوشتان خورده است. شاید به نظرتان جمله‌ی زیبا و تأثیرگذاری باشد. نکته این است که چنین رویکردی مبنای علمی و تحقیقاتی ندارد. پس قابل استناد هم نیست. در ادامه با بررسی چند پژوهش سعی می‌کنیم برخی تفاوت‌های عشق ورزیدن میان زنان و مردان را بررسی کنیم.

الیزابت شوئنفلد

او و تیم تحقیقاتی‌اش با ۱۶۸ زوج شرکت‌کننده در طی دو ماه اول زندگی‌شان و سپس به صورت سالیانه به مدت ۱۳ سال پس از شروع ازدواجشان مصاحبه انجام دادند. در این تحقیق همه اولین ازدواجشان را تجربه می‌کردند. بیش از نیمی از زوجین، دارای تحصیلات عالی بودند. یکی از نکاتی که در این تحقیق مشخص شد این بود که بر خلاف کلیشه‌های رایج، هر چه مردها بیشتر همسر خود را دوست داشته باشند، محبتشان بیشتر می‌شود و محیطی شکل می‌دهند که هر دو بتوانند در کنار هم، انواع فعالیت‌ها را انجام بدهند.

نکته دیگری که در این پژوهش جالب به نظر می‌رسد این است که برخلاف فرضیه‌های تئوریک، هم مردان و هم زنان به به یک اندازه تمایل به ابراز عشق دارند. ولی آن را به اشکال متفاوت ابراز می‌کنند. مثلاً زن‌ها عشقشان را با کمتر کردن رفتار‌های منفی و مخالفت کمتر نشان می‌دهند. مردها هم با پیشقدم شدن برای رابطه جنسی، مشارکت در کارهای تفریحی و کمک به همسرشان در کار‌های خانه عشقشان را ابراز می‌کنند.

میزان سیر تحول عشق در روابط زناشویی

این تحقیق می‌گوید مردان زناشویی را با عشق شدیدتری شروع می‌کنند. اما زنان این عشق را در طول زندگی بیشتر حفظ می‌کنند. زنان در مرحله‌ای که هنوز صاحب فرزند نشده‌اند، در مقایسه با مردان صمیمیت کمتری ابراز می‌کنند. در دوره فرزند‌پروری اما صمیمیت در زنان افزایش می‌یابد. این در حالی است که میزان صمیمیت مردان سیر نزولی دارد. تفاوت‌های کمی بین زن و مرد، به طور علمی به اثبات رسیده است. مانند قوی‌تر بودن مردها از نظر فیزیکی یا تمایل بیشتر‍‌شان به خشونت. این دو هم با تجربه و ارتباطات اجتماعی قابل اصلاح است.

در یک تحقیق توسط نیل چتیک این مطلب نیز عنوان می‌شود که زنان ترجیح می‌دهند شوهرشان رو‌به‌روی آنها قرار بگیرد اما مردان می‌خواهند همسرشان کنارشان باشد. در نهایت می توان به این نکته اشاره کرد که به تعداد انسان‌ها، شخصیت متفاوت وجود دارد. هر گزاره کلی را نمی‌توان به همه تعمیم داد.

 

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم عقد در دفتر ازدواج

هزینه‌ی ازدواج در دفتر عقد و ازدواج

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *