ثبت طلاق خارجی در ایران

عقد نکاح| عناصر بومی ازدواج ایرانی| قوانین مدنی ایران

عقد نکاح از عناصر بومی ازدواج ایرانی است. عقد نکاح درواقع همان پیمان زناشویی است که از دیرباز در ایران رایج بوده است. زن و مرد طی عقد نکاح زندگی مشترک خود را آغارز می‌کنند. قوانین و شروط خاصی نیز بین طرفین برقرار می‌شود. ازدواج کردن، پذیرفتن تمامی این شروط، وظایف و مسئولیت‌هاست. عقد نکاح مختص فرهنگ خاصی نیست اما مردم هر فرهنگی بسته به فرهنگ خود، این شکل از پیمان را به زبان می‌آورد تا ازدواج صورت گیرد. عقد نکاح در همه‌ی فرهنگ‌ها با مراسم مخصوص و شادمانی همراه است.

عقد نکاح در قوانین مدنی ایران

پیچیده‌ترین قراردادی که در قوانین مدنی ایران مطرح شده، عقد نکاح است. جاری شدن عقد، وظایف بسیاری را بر عهده‌ی زن و شوهر می‌گذارد که همین وظایف، نکات حقوقی زیادی را در پی دارد. هر عقد نکاحی صحت ندارد. برای صحت عقد، چند شرط وجود دارد. اولاً که هر کسی عقد را ایراد می‌کند، موظف است که آن را صحیح بخواند. دو نفر شاهد نیز باید در مراسم خواندن خطبه حاضر باشند. طبق قوانین شرعی و عرفی، طرفین باید زن و مرد باشند. حالت دیگری پذیرفته نیست. پسر باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشد و دختر، بالای ۱۶ سال. تنها در صورتی‌که شرایط خاصی بوجود آمده باشد، با حکم قضایی می‌شود سن ازدواج را تقلیل داد. رضایت طرفین هم از شروط اساسی صحت عقد است.

چه چیز موجب منحل شدن عقد نکاح می‌شود؟

طلاق اولین چیزی است که به ذهنمان می‌رسد اما فقط طلاق موجب انحلال عقد نکاح نیست. وجود بعضی عیوب در شوهر و زن، مثلاً ناتوانی جنسی، می‌تواند باعث شود یکی از طرفین درخواست فسخ داشته باشد. در ازدواج غیردائم، امکان بذل مدت مانده از صیغه، وجود دارد. درواقع شوهر می‌تواند هروقت مایل باشد، باقی مدت مانده از صیغه را به زن ببخشد.

فسخ با طلاق فرق دارد.

هم بعد از فسخ و هم بعد از طلاق، زن باید عده‌ی خود را جهت ازدواج مجدد بگذراند. اما طلاق تشریفاتی دارد که فسخ ندارد. در طلاق، خطبه‌ی طلاق باید طبق تشریفات و سنت و با بیان خاصی جاری شود. در فسخ، نیازی به آن تشریفات نیست. طلاق به شهادت دو مرد عدل نیاز دارد اما فسخ به شاهد نیاز ندارد. در طلاق طبق قانون، به زن مهریه تعلق می‌گیرد اما در فسخ عقد نکاح، مهریه شامل حال زن نمی‌شود.

 

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

آداب و رسوم عقد آریایی

آزمایشات قبل از ازدواج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *