دفتر ازدواج ونک

قوانین و الزام ثبت ازدواج | روند ثبت ازدواج

الزام ثبت ازدواج

با خواندن این مقاله، با قوانین ثبت ازدواج آشنا می‌شوید.

ازدواج راهی طبیعی، دینی و کاملاً عقلانی برای ادامه نسل، حیات و بقای انسان است. همان‌قدر که مسئله ازدواج اهمیت دارد، اثبات آن نیز حائز اهمیت است تا در آینده هرگونه ابهام در مورد رابطه با همسر آینده‌تان و مسئله انتساب فرزندانتان از بین برود. این مسئله در کشور ما به قدری مهم است که در ماده ۱ قانون اصلاح ازدواج مصوب ۱۳۱۶ آمده است: هر ازدواج و طلاق و رجوعی، باید در یکی از دفاتری که مطابق نظام نامه‌های وزارت عدلیه تنظیم می‌شود، واقع و به ثبت دفتر برسد.

ازدواج ثبت نشده مورد حمایت قانون نیست

با توجه به اهمیت قوانین ثبت ازدواج، در صورت ثبت قانونی ازدواج در یکی از دفاتر عقد رسمی، انکار در رابطه با ازدواج کاملاً از بین خواهد رفت. در صورت خودداری از ثبت ازدواج مجازات‌هایی برای فرد خاطی در نظر گرفته شده است این تمام ماجرا نیست. در نظر بگیرید که ازدواجتان ثبت نشده و رسمیت ندارد. در این صورت ازدواجتان مورد حمایت قانون نیست و اگر در صدد این بودید که به موجب این ازدواج ثبت نشده دعوایی در دادگاه مطرح کنید، نه‌ تنها به این مورد رسیدگی نمی‌شود بلکه مجازات ۹۰ روز تا شش ماه حبس و پرداخت جزای نقدی نیز پیش روی خود خواهید داشت!

در این رابطه هیچ عذر و بهانه‌ای برای قانون وارد نیست چرا که شما حتی اگر بی‌سواد باشید می‌بایست با یک معتمد در دفتر عقد و ازدواج حضور یابید تا مراحل و قوانین ثبت ازدواج را به شما توضیح دهد. ثبت ازدواج دائم حتی برای ازدواج مجدد نیز ضرورت دارد عدم ثبت آن نیز مجازات دارد. البته این ضرورت برای ازدواج‌های دائم صدق می‌کند. در صورتیکه شما به‌دنبال ازدواج موقت یا همان صیغه هستید، نیازی به ثبت در دفاتر ازدواج و طلاق ندارید.

قوانین ثبت ازدواج

اینکه شما بخواهید وارد هر برنامه و کار و یا حیطه‌ای شوید نیازمند آشنایی به یک سری اطلاعات، روش‌ها و قوانین حاکم بر آن زمینه است که بتوانید با یک پیش‌زمینه مناسب وارد آن وادی شود. ازدواج نیز نه تنها از این قائده مستثنی نیست بلکه لزوم دانستن قوانین مربوط به ثبت آن یا طلاق زوجین، بر کسی پوشیده نیست. اینکه شما بدون داشتن اطلاعات از قوانین ثبت ازدواج در دفاتر عقد و محضر ازدواج و طلاق حاضر شوید، فقط کار را برای شما سخت‌تر و طولانی‌تر می‌کند.  تازه به هنگام پیشبرد کار که ممکن است عقد یا طلاق زوجین باشد، متوجه ضرورت‌ها و پیش‌نیازهای انجام این کار می‌شوید.

تصور کنید کاملاً آماده و مهیا و به همراه همسر آینده‌تان در دفتر عقد حاضر شده‌اید. خیلی از مدارک و گزارش‌های مورد نیاز برای ثبت عقد در دفتر ازدواج را همراه نیاورده‌اید و یا تکمیل نکرده‌اید. اینجاست که برنامه شما عقب‌تر از آنچه که فکر می‌کنید می‌افتید. در هر صورت ضروریاتی مثل آشنایی شهروندان با ضوابط حقوقی حاکم بر روابط اجتماعی و آگاهی جامعه در خصوص قوانین حقوقی، از مهمترین راهکارها در رابطه با کاهش مراجعات به دادگستری است. در ادامه با روند ثبت ازدواج شما را بیشتر اشنا می‌کنیم.

روند ثبت ازدواج

 • قبل از انجام کاری ابتدا پس از انتخاب محضر ازدواج مورد نظر و همراه داشتن مدارک شناسایی زوجین و شناسنامه پدر عروس، به دنبال دریافت معرفی‌نامه آزمایشگاه از دفتر ازدواج باشید.
 • پس از مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایش‌های اعتیاد، واکسن کزاز (برای خانم‌ها) و آزمایش خون (برای آقایان)، نوبت به جلسات آموزشی پیش از ازدواج برای زوج‌های جوان می‌رسد.
 • اگر ازدواج فامیلی می‌کنید، بهتر است قبل از تکمیل مدارک و ثبت ازدواج خود، آزمایش و مشاوره ژنتیک را نیز مد نظر داشته باشید.
 • پس از دریافت جواب و تائیدیه آزمایشگاه که اعتبار آن برای حداکثر یک ماه است، نوبت به تکمیل مدارک و ثبت ازدواج در محضر است.
 • رزرو دفتر ازدواج با تعیین وقت قبلی، هماهنگی‌های لازم جهت مهریه، شیربها، تزئینات سفره عقد و تعداد همراهان و غیره موضوعاتی است که از قبل می‌بایست آن‌ها را انجام دهید.
 • در اولین ازدواج عروس حضور پدر وی در جلسه عقد الزامی و در صورت فوت پدر عروس فتوکپی گواهی فوت ضروری است. اگر هم پدر عروس آدرس مشخصی نداشت و در جلسه حضور نداشت، می‌بایست به دادگاه مراجعه و تقاضای اجازه ازدواج کند. در اینصورت پس از کسب اجازه دادگاه، دفتر عقد رسمی، مجاز به ثبت ازدواج دختر است.
 • بعد از جاری شدن خطبه عقد و بیان شروط ازدواج، نوبت به امضای دفتر بزرگ محضر به همراه دفترچه‌ای که در اختیار شما قرار می‌دهند، است. هر کدام از این امضاها درمورد یک موضوع خاصی است که می‌بایست قبل از امضا با دقت خوانده شود. اگر توافقی کتبی فی‌مابین خانواده‌های دوطرف در زمان خواستگاری انجام شده باشد، لازم است این توافقات قبل از جاری شدن عقد به محضر ارائه شود.
 • آماده شدن عقدنامه رسمی از سوی محضر ازدواج، حدود یک هفته زمان می‌برد و اطلاعات مندرج در آن، به ثبت رسمی می‌رسد. ثبت عقد در شناسنامه نیز توسط همان دفتر عقد انجام می‌پذیرد و این پروسه نیز چند روزی به طول خواهد انجامید.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
 • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

 • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
 • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
 • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
 • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
 • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
 • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

آزمایش‌های قبل از ازدواج

داستان ازدواج

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *