دفتر عقد آئین مهر و وفا

ازدواج| برای رسمی شدن ازدواج چه مراحلی را باید طی کنیم؟

مراحل ازدواج در نقاط مختلف ایران با توجه به سنت‌ها و آیین‌های هر منطقه، متفاوت است. به طور کلی فرآیند ازدواج ایرانی شامل خواستگاری، بله‌بران، شیرینی‌خوران، مهربران، نامزدی، عقد‌کنان، جهازبران، حنابندان و شب عروسی است. معمولاً هزینه‌ی انجام این مراسم به عهده‌ی خانواده‌ی داماد است و خانواده‌ی عروس جهاز را تهیه می‌کنند. البته ممکن است طبق رسم و یا بر اساس توافق طرفین، بخشی از هزینه‌های مراسم را خانواده‌ی عروس بپردازد و یا بخشی از اقلام جهاز را خانواده‌ی داماد تهیه کند. محضر عقد و ازدواج مکانی برای ثبت و شروع زندگی زناشویی است.

سفره‌ی عقد| زیباترین نماد از مراحل ازدواج

به عنوان یکی از سنتی‌ترین نمادهای ازدواج می‌توانیم سفره‌ی عقد را نام ببریم. این سفره هنگام جاری شدن خطبه‌ی عقد پهن می‌شود و نماد تشکیل خانواده است. سفره‌ی عقد شامل آیینه و شمعدان، قرآن، جانماز، گلاب، نقل و سکه، شاخه نبات، تخم‌مرغ، گردو، بادام و فندق، نان و پنیر و سبزی، گل رز و کله‌قند می‌باشد. ممکن است با توجه به رسم هر خانواده چیزهای دیگری اضافه شوند تا سفره عقد شیک‌تری پهن شود. در برخی دفاتر ازدواج، سفره‌ عقدی آماده شده است و معمولاً چندین چیدمان مختلف ارائه می‌شود تا عروس و داماد به سلیقه‌ی خود یکی را انتخاب کنند.  اما ممکن است شما بخواهید در منزل خودتان سفره‌ی عقد را بچینید و مراسم را برگزار کنید.

در صورتی که می‌خواهید عقد را در محضر انجام دهید باید به چند نکته توجه کنید، اول از همه این که رفت و آمد شما و سایر اعضای خانواده به محضر عقد راحت باشد. مکان محضر عقد و ازدواج نباید به قدری دور باشد که سبب دلخوری میهمانان مراسم شود. دوم این که مشخص کنید می‌خواهید چه تعداد همراه در محضر عقد داشته باشید تا با توجه به آن درباره‌ی بزرگی و کوچکی اتاق عقد و امکانات مورد نیاز تصمیم بگیرید.

اعزام عاقد

اگر قرار است عقد را در خانه انجام دهید، کافی است با محضر عقد و ازدواج تماس بگیرید تا عاقد روحانی یا عاقد غیر روحانی در زمان مقرر برای انجام مراسم عقد حاضر شود. البته برای این منظور از قبل باید یک سری مدارک را آماده کنید و قبل از روز مراسم آن را به دفتر عقد و ازدواج تحویل دهید.

نکاتی که قبل از عقد بهتر است به آن توجه کنیم

قبل از انجام مراسم عقد حتماً شاهدان عقد خود را تعیین کنید تا در حین برگزاری مراسم، دلخوری پیش نیاید. به نفع خودتان است که قبل از امضای سند ازدواج بدانید چه چیزی را قرار است امضا کنید. به همین منظور می‌توانید سند ازدواج اقوام یا دوستانی که به تازگی ازدواج کرده‌اند را ببینید. اگر قرار است موارد قانونی (مانند حق انتخاب محل سکونت، حق طلاق و … ) را به شروط ازدواج اضافه کنید از قبل با خانواده‌ها هماهنگ کنید و به محضر عقد و ازدواج ارائه دهید.

جهت انجام مراسم عقد در دفتر ازواج چه مدارکی نیاز است؟

ابتدا نامزدها باید با مراجعه به دفتر رسمی ازدواج و ارائه‌ی شناسنامه، کارت ملی و یک قطعه عکس ۴*۳، فرم معرفی به آزمایشگاه جهت انجام آزمایش‌های قبل از ازدواج را دریافت کنند. این آزمایش‌ها شامل آزمایش تالاسمی RPR و عدم اعتیاد است. همچنین زوجین باید در کلاس‌های مشاوره‌ی قبل از ازدواج شرکت کنند. به علاوه واکسن کزاز باید به زوجه تزریق شود. جواب آزمایش پیش از ازدواج شامل تأییدیه شرکت در کلاس، تأییدیه تزریق واکسن و جواب‌های آزمایش انجام شده است.

برای انجام عقد، مدارکی که باید ارائه دهید شامل شناسنامه و کارت ملی داماد و عروس، شناسنامه‌ی پدر عروس و برگه‌ی آزمایش ازدواج است. به یاد داشته باشید حتماً این مدارک را در روز برگزاری مراسم در دفتر رسمی ازدواج به همراه داشته باشید. بعد از جاری شدن خطبه‌ی عقد و امضای سند ازدواج چند روزی زمان می‌برد تا سند ازدواج شما آماده شود. بعد ازآماده شدن سند، می‌توانید آن را از دفتر ازدواج تحویل بگیرید.

هزینه‌ی ثبت ازدواج چقدر است؟

هزینه‌ای که دفترهای رسمی ازدواج و طلاق دریافت می‌کنند هزینه‌ای ثابت است. برخی از محضرهای ازدواج با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند هزینه‌های بیشتری دریافت می‌کنند. به عنوان مثال هزینه‌ی پذیرایی از میهمانان، اتاق عقد مجزا، فیلم‌برداری، عکاسی و …. . بهتر است قبل از انتخاب محضر عقد و ازدواج چندین جا سر بزنید و از قیمت‌ها و خدمات با خبر شوید. به طور کلی هزینه‌ی محضر ازدواج در غرب و شمال تهران بیشتر از جنوب و شرق آن است.

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • ونک، ملاصدرا، خیابان خوارزمی، خیابان میلاد، پلاک ۱۲، واحد ۱ و  ۲
  • سعادت‌آباد، سرو غربی، خیابان آسمان، آسمان ششم غربی؛ پلاک ۱، واحد ۲ و  ۳

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۰۶۶۹۳۶
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

 

مطالب مرتبط:

نکاتی برای انتخاب مکان مراسم عقد

مراسم عقد خود را شیک برگزار کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *