دفترازدواج ونک

آداب مراسم عروسی سنتی در روسیه| رونما، حلقه، تاج‌گذاری، عروس‌گردان

یک مراسم عروسی سنتی در روسیه حداقل دو روز و گاهی یک هفته طول می‌کشد. جشن عروسی در روسیه سرشار از رقص و آواز و غذا و نوشیدنی است. در روسیه، ساقدوش‌ها کار شاهد را انجام می‌دهند. مراسم و تبادل حلقه در اولین روز انجام می‌شود. البته برخی آداب غربی هم مثل ساقدوش به آداب سنتی روسیه اضافه شده است.

مراسم عروسی سنتی در روسیه

یکی از ساقدوش‌های متأهل عروس باید اولین گوشواره‌ی عروس را به گوش عروس بیاویزد.

رونما دادن در روسیه هم مرسوم است.

در مراسم عروسی سنتی در روسیه، هنگامی که داماد به خانه‌ی عروس می‌رود، باید برای دیدن همسرش، رونما بدهد. یکی از سرگرم‌کننده‌ترین مراسم سنتی ازدواج روسی همین رونماست. داماد رونما را به پدر و مادر عروس می‌دهد. بعد زن یا مردی که مثل عروس لباس پوشیده و صورتش را هم پوشانده به عنوان عروس حاضر می‌شود. داماد تور را از صورتش برمی‌دارد و می‌بیند که همسرش نیست. همه در آن لحظه می‌خندند و می‌گویند که عروس رونمای بیشتری می‌خواهد. رونما در روسیه نیز معمولاً پول یا جواهر است. بعد از اینکه داماد با پرداخت رونمای بیشتر خانواده‌ی عروس را راضی کرد، عروس واقعی وارد می‌شود.

مراسم سنتی

در مرحله‌ی بعدی مراسم عروسی سنتی در روسیه، عروس و داماد یک مراسم سنتی اختیاری در کلیسا دارند. بخش از این مراسم به نیت تبرک انجام می‌شود. بعد از آئین پرستش صبحگاهی کلیسا، حلقه‌ها در محراب قرار می‌گیرند تا متبرک شوند. یک مراسم تاج‌گذاری هم در کلیسا برای زوج جوان برگزار می‌شود که نماد اصلی ازدواج روسی است.

مراسم تبرک حلقه

در حالیکه عروس و داماد در ورودی کلیسا ایستاده‌اند، کشیش آن‌ها را متبرک می‌کند. سپس دو شمع روشن در دستانشان قرار می‌دهد. سپس خطبه‌ی ازدواجشان را قرائت می‌کند و برایشان دعا می‌خواند. سپس در مراسم حلقه، آیاتی از انجیل که به حلقه و ازدواج مربوط است. حلقه‌ها در کلیسا تبادل نمی‌شوند.

تاج‌گذاری

در مراسم سنتی عروسی در روسیه و در کلیساهای ارتدوکس شرقی، حلقه نشان‌دهنده‌ی ازدواج نیست. بلکه این مراسم تاج‌گذاری است که نماد ازدواج محسوب می‌شود. کشیش زن و شوهر را به مرکز کلیسا دعوت می‌کند. آن‌ها آن‌جا روی یک کفپوش قرمز که نماد ورود به زندگی جدید است می‌ایستند. عروس و داماد در پیشگاه همه می‌گویند که با اراده‌ی خود تصمیم به این ازدواج گرفته‌اند. آن‌ها باید بگویند که هیچکدام خود را به دیگری تحمیل نکرده است.

سپس و بعد از یک دعای طولانی، کشیش تاج‌ها را روی سر آن دو قرار می‌دهد. سپس مراسم دعای کوتاهی برگزار می‌شود و عروس و داماد از یک جام، شراب مقدس می‌نوشند. در گذشته مرسوم بود که زوج جوان، تاج عروسی خود را تا هشت روز روی سر نگه می‌داشتند. امروزه اما در پایان مراسم عقد ازدواج، کشیش با خواندن دعای دیگری آن را از سرشان برمی‌دارد.

مراسم عمومی ازدواج در روسیه

پس از مراسم سنتی عروسی در روسیه، زن و شوهر باید یک مراسم مدنی داشته باشند. این مراسم در جایی مانند دفتر ثبت ازدواج انجام می‌شود. در روسیه به چنین مکانی زاگز می‌گویند. اعضای خانواده از عروس و داماد با نان و نمک پذیرایی می‌کنند. این مراسم و ثبت ازدواج، ۱۵ الی ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. سپس زوج جوان، حلقه‌ها را تبادل می‌کنند و زن و شوهر خوانده می‌شوند.

در این مراسم، خانواده‌ها یک ظرف کریستال به عروس و داماد می‌دهند تا آن را بشکنند. این ظرف به هر چند تکه که تبدیل شود، نشان‌دهنده‌ی سال‌هایی است که این دو با یکدیگر زندگی می‌کنند. بعد از آن، دو بادکنک یا کبوتر سفید نیز به نشانه‌ی پیوند آسمانی‌شان به آسمان می‌فرستند.

عروس‌گردان

بعد از مراسم عمومی، عروس و داماد و شاهدانشان در یک لیموزین سوار می‌شوند و شهر را به نیت توقف در اماکن زیبا برای گرفتن عکس‌های عروسی می‌گردند. روسیه سرشار از اماکن تاریخی جذاب برای این نیت است.

پذیرایی از مهمان‌ها

بعد از عروس‌گردان، عروس و داماد برای پذیرایی از مهمان‌ها به محل برگزاری مراسم می‌روند.

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

هزینه‌های ازدواج

محضر عقد و ازدواج شیک

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *