دفتر ازدواج آئین مهر و وفا

مراسم عقد آریایی| عقد آریایی یک سنت است یا روی آوردن به مدرنیته؟

مراسم عقد آریایی

انجام عقد، اولین گام در یک ازدواج قانونی است که در دفتر ازدواج رسمی ثبت می‌شود. ثبت عقد در محضر عقد و ازدواج یعنی زوج مجاز به شروع زندگی مشترک هستند. چنین عقدی، عقد شرعی و عقد قانونی خوانده می‌شود. آنگاه و در اصطلاح، زوجین به یکدیگر محرم می‌شوند. مراسم عقد آریایی اما شیوه‌ای متفاوت اجرا می‌شود. این روزها هم بسیار پرطرفدار شده است.

عقد آریایی چیست؟

عقد آریایی با الهام از شیوه‌ی ازدواج اجدادمان اجرا می‌شود. بیشتر جنبه‌ی نمایشی دارد. در‌واقع پس از  عقد شرعی، یک عقد تشریفاتی در حضور مهمان‌ها اجرا می‌شود که عقد آریایی خوانده می‌شود. این عقد نیازی به ثبت نداشته و جهت زیباتر شدن مراسم صورت می‌گیرد.

کدام دفتر ازدواج مراسم عقد آریایی انجام می‌دهد؟

همه‌ی افرادی که برای عقد رسمی به دفترهای ازدواج مراجعه می‌کنند، می‌توانند در کنار عقد شرعی، تقاضای عقد آریایی نیز داشته باشند. انجام عقد آریایی در همه‌ی دفترهای رسمی قابل انجام است و از این جهت منعی وجود ندارد. به این ترتیب پس از انجام مراسم قانونی و ثبت در دفاتر رسمی، یک مراسم نمادین به زبان فارسی نیز انجام می‌شود. این عقد کاملاً به اختیار خانواده‌ها انجام شده و جنبه‌ی نمادین دارد.

نحوه اجرای مراسم عقد آریایی

عقد آریایی پیمانی است میان زوجین که به  فارسی ذکر می‌شود. این مراسم توسط  پیمان‌بان که نقش عاقد را بر عهده دارد اجرا می‌شود. پیمان‌بان یک نسخه کتاب خطی در دست دارد و دعاهایی را از روی آن می‌خواند.

در طی مراسمی نمادین پیمان‌بان با لباس خاص و کتابی در دست، مراسم را این گونه آغاز می‌کند:

متن عقد آریایی

“در خجسته آیین پیوند زناشویی که به روش نیاکانمان برپاست به نام او و به یاری ایزدان آگاهی، هوشمندی و خرد و به گواهی نیکان باشنده در این جشن باشکوه، اینجانب افتخار دارم مراسم گواه‌گیری را آغاز کنم.”

 در ادامه، ابتدا داماد وفاداری خود را ابراز و از عروس خانم پذیرش عقد را سوال می‌کند به این ترتیب:

” به نام نامی یزدان، تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان، برای زیستن با تو میان این  همه گواهان، بر لب آرم این سخن با تو وفادار خواهم ماند در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا؟ تو با من این چنین هستی که من با تو؟”

پاسخ عروس خانم نیز چنین است:

“به نام نامی یزدان، پذیرا می‌شوم مهر تو را از جان، هم اکنون باز می‌گویم میان انجمن با تو وفادار تو خواهم ماند، در هر لحظه در هر جا،  برای زیستن با تو، تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو.”

سپس پیمان‌بان سخنان جالبی را رو به عروس و داماد و حاضرین در مجلس ادا می‌کند:

“به نام دادار نیک‌اندیش. تو را سپاس می‌گوییم که به این دو یار مهربان، مهر خویش ارزانی داشتی تا زندگی‌شان را با پیوند دست‌ها و دل‌هایشان آغاز کنند. ای آگاه‌ترین آگاهان، سختی‌ها، ناپاکی‌ها، ستیزها، رنج‌ها و شکنج‌های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه‌های نیکی، خوشبختی و به‌زیستی را به رویشان بگشای. هر روزشان را چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز و به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند. عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گل‌ها و روشنایی خورشید، به زلالی دریاها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار. پروردگارا، کین، ناسازگاری، دروغ و کج‌اندیشی اهریمنی را از نهادشان دور ساز و مشعل مهر و راستی، همدلی و خرمی اهورایی را در دل‌هایشان بیفروز! باشد که چون نیاکان مهرآیین خویش ستایش‌گر تو باشند و نیکی‌ها، سپیدی‌ها، پاکی‌ها و زیبایی‌هایت را هماره به خاطر سپارند.”

در انتها گواهان عقد، که سه تن هستند بر درستی این پیمان گواهی می‌دهند. جملات پیمان‌بان از واژه‌های مثبت و دعاگونه برای حفظ و دوام زندگی زوجین تشکیل شده است. به نوعی آرزوی خوشبختی برای زوجین تلقی می‌شود.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

ازدواج سفید

هزینه‌های ازدواج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *