دفتر ازدواج آئین مهر و وفا

مهریه| مهریه رو هم می‌دن و هم می‌گیرن! | فلسفه‌ی مهریه

مراسم آشنایی و عقد و ازدواج در کشور ما آداب و رسوم خاص خود را دارد. شاید در اکثر مجالس خواستگاری و بله‌برون، اولین جمله‌ای که هنگام تعیین مهریه گفته می‌شود این ضرب‌المثل است: “مهریه رو کی داده و کی گرفته؟” کسانی که این جمله را می‌گویند خودشان هم باور دارند مهریه هم داده می‌شود و هم گرفته می‌شود. بعضی از خانواده‌های قدیمی بر این باور بودند که هر چه مهریه بالاتر باشد، دختر با ارزش‌تر است.

اهرم فشار

بعضی از خانم‌ها مهریه را اهرم فشاری می‌دانند که در روز مبادا می‌توان از آن استفاده کرد. شاید یکی از دلایل تعیین مهریه همین باشد. زیرا مهریه می‌تواند عاملی باشد تا مردهای دمدمی‌مزاج  را کنترل کرد. عده‌ای نیز بر این باورند که اگر خواستگار آن‌ها با مهریه‌ی سنگینشان موافقت کند، یعنی عمیقاً عاشق اوست. عاقد هم می‌تواند در این زمینه مشورت‌هایی به زوجین بدهد.

فلسفه‌ی مهریه

اما فلسفه‌ی مهریه‌ی چیست؟ مهریه هدیه‌ای از طرف مرد به زن است تا صداقت خود را در عشق و خواستگاری نشان دهد. زمانی خانم‌ها استقلال مالی نداشتند و مردها مخارج خانه و همسر خود را تأمین می‌کردند. به همین دلیل نیاز بود تا میزان پولی تعیین شود تا در صورت نیاز، با دریافت آن، زن بتواند زندگی خود را بگذراند. اما امروزه اکثر خانم‌ها شاغل هستند و  استقلال مالی دارند. اما همین مهریه می‌تواند کمک خرج آن‌ها باشد تا زندگی راحت‌تری داشته باشند.

مهریه باید معقول و منطقی باشد

خانم‌ها توجه داشته باشند که مهریه باید معقول باشد. به عنوان مثال اگر شما با یک کارمند ساده و از یک طبقه‌ی متوسط جامعه ازدواج می‌کنید، قطعاً تعیین “سکه‌ی بهار آزادی براساس سال تولد” به عنوان مهریه کاملاً غیرمنطقی است. می‌توانید شخص دیگری را انتخاب کنید که توانایی پرداخت مهریه شما را داشته باشد و یا این که مهریه را تا حد معقول پایین آورید.

البته هیچگاه توصیه نمی‌کنیم مهریه را پایین‌تر از ۱۱۰ سکه تعیین کنید. حتی اگر بی‌نهایت عاشق هم هستید و به هم اعتماد دارید، دلیل نمی‌شود که مهریه نخواهید یا خیلی کم بخواهید. توجه داشته باشید که ممکن است زمان همه چیز را تغییر دهد. مطمئن باشید اگر خانمی احساس خوشبختی کند هیچگاه به مهریه فکر نخواهد کرد.

هر چیزی که ارزش مالی داشته باشد و بتوان مالک آن شد می‌تواند به عنوان مهریه تعیین شود. خواهشمندیم به ۱۰۰۰ بوسه‌ی عاشقانه، ۱۰۰۰ کیلو بال مگس، دست چپ داماد و … فکر نکنید. مهریه‌ی عروس خانم هر اندازه باشد، اگر داماد توانایی مالی نداشته باشد که تمام آن را پرداخت کند، موظف خواهد بود حداقل معادل ۱۱۰ سکه‌ی بهار آزادی پرداخت کند.

دریافت مهریه

اگر مرد نتواند این میزان را پرداخت کند به دلیل این بدهی به زندان می‌افتد. در صورتی که تأیید شود واقعاً بضاعت مالی برای پرداخت مهریه (حتی کمتر از ۱۱۰ سکه) را ندارد، دولت موظف است از بیت‌المال این میزان را پرداخت کند. البته دریافت این پول از دولت کار آسانی نیست. بنابراین توجه داشته باشید که اگر با مردی ازدواج می‌کنید که وضعیت مالی او خوب نیست، حتی اگر بیش‌تر از ۱۱۰ سکه هم تعیین کنید چیزی بیش‌تر از این میزان دریافت نخواهید کرد. اما اگر همسر شما توانایی پرداخت ۲۰۰۰ سکه‌ی بهار آزادی را داشته باشد، می‌توانید تمام ۲۰۰۰ سکه مهریه‌ی خود را دریافت کنید.

شرایط مالکیت مهریه

از زمانی که خطبه‌ی عقد خوانده شود، زن مالک مهریه است و مهریه‌ی او در رأس بدهی‌های شوهر قرار می‌گیرد. البته اگر زن قبل از نزدیکی این مهریه را تقاضا کند، تمام مهریه به او تعلق نمی‌گیرد و تنها نصف آن پرداخت می‌شود. همچنین می‌توانید نوع مهریه و شیوه‌ی پرداخت آن را نیز تعیین کنید.

انواع مهر

مهرالمسمی: این نوع مهریه رایج‌ترین نوع مهریه است و همان چیزی است که هنگام عقد در دفتر عقد و ازدواج ثبت می‌شود و عاقد بر آن تأکید می کند. هر چیزی که ارزش مادی داشته باشد را می‌توانید به عنوان مهریه تعیین کنید. خانه، ماشین، سکه و … . توجه داشته باشید که مهریه باید کاملاً مشخص باشد.

در ازدواج دائم، زن و شوهر می‌توانند در طول زندگی با توافق یکدیگر مهریه را کم و زیاد کنند و آن را تغییر دهند.

مهرالمثل: اگر خانمی در زمان عقد، مهرالمسمی تعیین نکرده باشد و یا این که مهریه‌ی او غیرقابل قبول و خلاف عرف باشد (مانند قسمتی از اعضای بدن)، دادگاه با توجه به جایگاه اجتماعی و ویژگی‎های خانم (تحصیلات، زیبایی، سن و … ) مهریه تعیین می‌کند.

حتی اگر در دفتر عقد و ازدواج ثبت شده باشد که خانم هیچ مهریه‌ای دریافت نخواهد کرد، باز هم خانم می‌تواند مهرالمثل را تقاضا کند.

مَهرالمُتعِه: برخلاف مهرالمثل که با توجه به ویژگی‌ها و شرایط زن تعیین می‌شود، مهرالمتعه با توجه به توانایی اقتصادی مرد تعیین می‌گردد.

اگر مهریه در دفتر عقد و ازدواج تعریف نشده باشد و مرد بخواهد قبل از رابطه‌ی زناشویی زن را طلاق دهد، دادگاه با توجه به شرایط اقتصادی مرد مهریه را تعیین می‌کند.

همچنین می‌توانید شیوه‌ی پرداخت مهریه را تعیین کنید. اگر در محضر عقد، زمان پرداخت مهریه تعیین نشود، عندالمطالبه خواهد بود. یعنی از زمانی که ازدواج ثبت شود زن مالک آن است.

ممکن است پرداخت مهریه با توجه به استطاعت مالی داماد تعیین شود، در این صورت تا زمانی که داماد توانایی پرداخت آن را نداشته باشد خانم نمی‌تواند تقاضای پرداخت داشته باشد. به این نوع مهریه عند الاستطاعه می‌گویند.

همچنین می‌توانید تاریخ پرداخت آن را نیز ثبت کنید، به عنوان مثال دو سال بعد از ازدواج، در این صورت تا زمان مشخص شده زن نمی‌تواند مهریه را طلب کند.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط:

عروسی سلطنتی ۲۰۱۸

حلقه‌ی ازدواج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *