نیاز به ازدواج | هدف از ازدواج

نیاز جوانان به ازدواج

ازدواج امری است که با تغییرات روز افزون اخلاقیات و غرایز جوانان امروزی، وجود و به وقوع پیوستن آن، بیش از پیش احساس می‌شود تا مشکلات، هیجانات و التهاب‌های دوران جوانی به‌وسیله این امر مقدس و انسانی کنترل و مدیریت شود. البته که در این مقاله مقصود ازدواج درست و موفق است که در نهایت خوشبختی و آرامش را برای هریک از زوجین به ارمغان می‌اورد.

وجود چرایی در مسئله مقدس ازدواج سوالی است که همه دختران و پسران روزی با آن در زندگی مواجه می‌شوند و طبیعتاً اولین سوالاتی که در ذهن هر جوان تنها پیش می‌آید این است که چرا باید ازدواج کرد؟

هدف از ازدواج چیست؟

ازدواج، برای هرکس نیاز به دلیل و منطق دارد تا پذیرش آن برایش ساده‌تر و امکان‌پذیرتر شود. اکثر جوانان امروزی که خلق و خویی کمتر شبیه به نسل‌های گذشته خود دارند، هدف‌هایی غیر از هدف‌های مادر و پدر خود برای ازدواج دنبال می‌کنند و با دیدهای بازتر و روشنفکرانه‌تر به استقبال این موضوع می‌روند تا در مرحله اول خود را برای انجام این کار قانع کنند.

برای اینکه مسئله ازدواج بازتر شود تا اولین جرقه‌های نیاز یک جوان به ازدواج سوق پیدا کند، لازم است تا در زمینه‌های مختلفی نظیر روانشناسی و دین، به این مسئله پرداخته شود.

ازدواج در واقع رفع اصلی‌ترین نیاز انسان یعنی وحدت زندگی با شخصی دیگر است. می‌توان اینطور گفت که روان‌شناسی آدمی نشان از میل مطلق انسان برای اتصال یا وحدت می‌باشد. اما نباید از این مطلب طوری برداشت شود که زوجین فردیت خود را پس از ازدواج با یکدگیر از دست می‌دهند بلکه منظور احساس ژرفی است که زوج از وحدت نسبت به یکدیگر به‌دست می‌آورند.

می‌توان هدف از ازدواج را اینطور بیان کرد که نزدیک‌ترین رابطه از بین تمامی روابط اجتماعی و انسانی فرد است. زن‌ و شوهر در زندگی فکری، عاطفی، اجتماعی، جسمی و معنوی شریک یکدیگر می‌شوند و مسیر زندگی‌شان طوری می‌شود که یکی شدن برایشان معنی پیدا می‌کند و به قول معروف یک روح در دو بدن می‌شوند.

ازدواج، عامل معنادهنده در زندگی یک فرد متأهل است. فردی که قسمت زیادی از زندگی خود را به تجرد گذرانده و خیلی از تصمیمات مهم و سرنوشت‌ساز دوران جوانی و نوجوانی خود را به تنهایی اتخاذ کرده و حالا نیاز به این دارد که نتیجه تصمیمات و تلاش‌هایش را ببیند. این جوان قطعاً لذت خواهد برد که تغییری در دنیای اطرافش، چه بسا کم ایجاد کند. تغییراتی مثل ادامه نسلش با تولد فرزندان خود و تاثیرگذاری در رفتار انسان‌هایی که با او در ارتباطند.

ازدواج، اتفاقی مهم‌تر از رفع نیاز جنسی و یا عمل به یک وظیفه اجتماعی است. دوستی و مهر و محبت موجود بین زن‌ و شوهر، ناشی از فطرت و سرشت پاک آدمی است و ابراز علاقه و عشق به خانواده، ریشه در خلق‌ و خوی انسان دارد. شاید تمایل جنسی دلیلی برای کشش زن‌ و شوهر به سمت یکدیگر باشد اما چیزی که باعث دوام و پایداری زندگی زناشویی می‌شود، مهر و محبت و عاطفه است.

بر اساس نظریه یکی از روانشناسان دانشگاه پنسیلوانیا، راضی‌ترین و خوشبخت‌ترین انسان‌ها، کسانی هستند که ازدواج کرده‌اند. ازدواج؛ دائمی کردن رابطه فرد جوان با شخصی است که به او عشق می‌ورزد و همین عشق ورزیدن و همیشگی بودن شریک زندگی‌اش، عامل اصلی از بین رفتن خیلی از تنش‌ها و استرس‌های ناشی از رفتن یا ترک شدن است. آیا کار یا تصمیمی را سراغ دارید که هدف نهایی آن به آرامش منتهی نشود؟ ایجاد درآمد و کسب ثروت برای ارامش است، تفریحات ضروری برای آرامش است و حتی خیلی از بحث و مجادله‌ها در زندگی برای کسب آرامش بعد از آن است. پس در ازدواج هم دلیلی بزرگ نهفته است، آن هم آرامش و تأنی خاطر فرد متأهل.

اما از دید دیگری می‌توان به مسئله ازدواج نیز نگاه کرد. ازدواج پس از مدتی تاثیرات فیزیولوژی مثبتی در شخص متأهل ایجاد می‌کند. به عنوان مثال سیستم دفاعی بدن یک فرد متأهل در مقایسه با یک فرد مجرد به طرز عجیبی تقویت می‌شود و حتی با یک تحقیق و جستار کوچک در سطح ‌اینترنت متوجه می‌شوید که افراد متأهل قسمت کمتری از افراد بستری شده در بخش‌های روانی را تشکیل می‌دهند. می‌توان از این تحقیقات نتیجه گرفت که ازدواج اکثراً با افسردگی در تضاد است و می‌تواند فرد متأهل را از خطرات افسردگی و ناراحتی‌های روحی مصون نگه دارد.

امروزه با توجه به اینکه ۶۰ درصد زوجها پس از سالها زندگی از همدیگر جدا می‌شوند، اما بازهم  میل به ازدواج مجدد در آنها وجود دارد. دلایلی نظیر عاشق شدن، ایجاد تعهد نسبت به فردی که دوستش دارند و عمل به فرهنگ جامعه تنها بخشی از دلایلی هستند که موجب شده جوانان دلایل کافی جهت ازدواج را برای خود پیدا کنند.
با این‌همه و با پیشرفت تکنولوژی و مدرن شدن دنیای امروزی هنوز هم اکثر مردم دنیا از ازدواج یک چیز می‌خواهند آن هم سعادتمندی و آرامش است.

دفتر ازدواج شیک و خاص مهر و وفا ( دو شعبه در تهران )

دفتر ازدواج بسیار شیک مهر و وفا با پکیج های متنوع و خاص منتظر شماست.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

مطالب مرتبط :

گالری عکس دفتر ازدواج 

شیک ترین دفتر ازدواج تهران 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *