دفتر ازدواج ونک

ازدواج| ازدواج سنتی پایدارتر است یا امروزی؟

خوشبختانه با افزایش آگاهی مردم، حضور زنان در جامعه پر رنگ‌تر شده است. ازدواج‌ها کم‌‌کم از شکل سنتی  به شکل امروزی تغییر کرده است. البته نمی‌توان راجع به مثبت یا منفی بودن این تغییر نظر داد. هیچ چیزی مطلقاً خوب یا بد نیست. از نظر خیلی‌ها، ازدواج‌ سنتی پایدارتر است. ممکن است چنین چیزی درست باشد، اما این پایداری  به این معنا نیست که این خانواده‌ها هیچ مشکلی ندارند و همیشه زن و شوهر در کنار هم خوشحال هستند. متأسفانه آمارهای به‌دست آمده از دفاتر عقد و ازدواج حاکی از آن است که ازدواج های منجر به طلاق رشد زیادی داشته است.  در اکثر موارد این طلاق ناشی از عدم شناخت صحیح زوجین از یکدیگر است.

دلیل پایداری و دوام یک ازدواج نمی‌تواند شیوه‌ی شکل‌گیری آن باشد. ازدواج عقلانی با هر روشی صورت گرفته باشد، همواره پایدار است. ممکن است ازدواج سنتی پایدارتر باشد. البته اگر از روی اجبار صورت نگیرد و دختر و پسر هم حق تصمیم‌گیری داشته باشند. گاه شده بعد از چند ماه،  زوجین یا یکی از آن‌ها تقاضای طلاق می‌کند.

حق انتخاب در ازدواج سنتی و امروزی

در ازدواج سنتی، در ابتدای امر خانواده‌ها راجع‌به مناسب بودن دختر و پسر تصمیم می‌گیرند. پس از تأیید خانواده‌ها، دختر و پسر در رابطه‌ با ازدواج با یکدیگر فکر می‌کنند. البته نمی‌توان گفت اگر پدر و مادر در مرحله‌ی اول تصمیم‌گیرنده باشند، حتماً ازدواج درست و منطقی است. برخی از خانواده‌ها با توجه به شرایط و حرف و حدیث‌های اطرافیان و یا چشم و هم‌چشمی، ممکن است در رابطه با ازدواج فرزندان خود تصمیم نادرستی بگیرند. به یاد داشته باشید تا زمان برگزاری مراسم عقد در دفاتر ازدواج رسمی از گزینه‌ی ازدواجتان شناخت پیدا کنید.

عامل ثبات و پایداری ازدواج سنتی یا امروزی بودن آن نیست

اگر در کنار عشق و علاقه، عقل و منطق هم در انتخاب شریک زندگی نقش داشته باشد، دوام ازدواج بیشتر خواهد بود. همراهی منطق و علاقه چه در ازدواج سنتی و چه در ازدواج امروزی می‌تواند یک فاکتور ضمانتی برای پایداری رابطه باشد. یادتان باشد سفره‌‌های عقد آن‌چنانی و پر زرق و برق و دیگر رسومات پر هزینه، هیچ تأثیری بر پایداری رابطه‌ی شما نخواهد داشت. شناخت را دست کم نگیرید.

عامل دیگری که در پایداری ازدواج تأثیر دارد تلاش طرفین برای حفظ ازدواج است. هر چقدر علاقه بیش‌تر باشد، تلاش برای دوام زندگی مشترک بیش‌تر خواهد شد. در گذشته خانواده‌ها عروس یا داماد را انتخاب می‌کردند و آن دو حق انتخابی نداشتند. خانواده‌ها نیز بر این باور بودند که بعد از ازدواج، عشق به وجود می‌آید. مشخص است که با توجه به شرایط امروزی جامعه‌ی ما چنین ازدواجی دوام نخواهد داشت. به یاد داشته باشید پس از خوانده شدن خطبه توسط عاقد پیوند زناشویی شما ثبت می‌شود پس تا می‌توانید شریک زندگی خود را بشناسید.

هر چه دیگران کم‌تر از زندگی شما بدانند کم‌تر دخالت می‌کنند و آرامش بیش‌تری دارید. هیچ کس از بیرون نمی‌تواند راجع‌به روابط زن و شوهر نظر بدهد و آن‌ها را به شیوه‌ی درست راهنمایی کند. شاید بنا به دلایلی بین زن و شوهر بحث و جدل پیش آید. نیازی نیست اطرافیان شما راجع‌به آن چیزی بدانند. بهتر است زن و شوهر تلاش کنند خودشان این مسئله را حل کنند. اگر مطمئن شدند تلاش‌هایشان نتیجه‌ای ندارد می‌توانند با فردی قابل اعتماد مشورت کنند. نیازی نیست سفره‌ی دل خودتان را پیش هر کسی باز کنید.

تا به اینجا ازدواج سنتی یا امروزی در عوامل موفقیت ازدواج تأثیر چندانی نداشتند. اما چرا همچنان عده‌ای اصرار دارند که ازدواج‌های امروزی زودتر منجر به طلاق می‌شوند؟

نقش عقل و منطق

مهم‌ترین دلیل می‌تواند نقش نداشتن عقل و منطق در تصمیم‌گیری باشد. دختر و پسر همدیگر را می‌بینند، عاشق هم می‌شوند، صبح را با جملات عاشقانه و به امید رسیدن به هم آغاز می‌کنند و شب را به عشق هم و با رؤیای رسیدن به هم سر می‌کنند. فارغ از این که زندگی مشترک، گفتن دوستت دارم‌  نیست. دختر و پسر با اصرار فراوان، خانواده‌ها را راضی می‌کنند تا وصلت کنند. اما وقتی وارد زندگی مشترک می‌شوند تازه می‌فهمند که زندگی مشترک دشواری و راحتی را در کنار هم دارد.

یاد بگیرید که چند سال بعد را هم ببینید. قرار است پدر و مادر باشید. تلاش کنید شریک زندگی خود را طوری انتخاب کنید که خانواده‌ی شما بستر مناسبی برای رشد فرزندانتان باشد. تفاهم، آرامش، علاقه و شرایط مالی مساعد در تربیت و پرورش بهتر فرزندانتان تأثیر مثبتی دارد. امروزه آمارهای رسمی از دفاتر عقد و ازدواج، حاکی از رشد آمار طلاق در جامعه است. پس در انتخاب شریک زندگی خود هوشیار باشید.

خویشتن شناسی

متأسفانه برخی از دختران با توجه به رفتار خانواده یا اطرافیان فکر می‌کنند که تنها با ازدواج کردن دیده‌ خواهند شد و ارزش خواهند داشت. این خانم‌ها در تلاشند لباس عروس بر تن کنند تا ارزششان بالاتر برود. خیلی از آن‌ها هم به اصطلاح از “ترشیدگی” می‌ترسند. این تفکر اشتباه ممکن است از سوی خانواده و یا دوستان تحمیل شده باشد. چنین دخترانی معمولاً تصمیماتی عجولانه و کورکورانه می‌گیرند و عواقب آن نیز کاملاً معلوم است. توجه داشته باشید که ارزش و احترام هیچ انسانی به انسان دیگر وابسته نیست.

به خود متکی باشید

دسته‌ی دیگری از دختران هم هستند که فکر می‌کنند تنها شوهر است که می‌تواند آن‌ها را خوشبخت کند. شوهر برای آن‌ها خانه، ماشین، طلا و جواهر خواهد خرید، به مسافرت‌های دور و نزدیک خواهد برد و … . در صورتی‌که خوشبختی یا بدبختی هر شخص به خود او بستگی دارد.

در زندگی مشترک، زن و مرد تکیه‌گاه یکدیگرند، هر یک باید به حدی قوی باشند که بتوانند در کنار هم جاده‌ی پر پیچ و خم زندگی را طی کنند.

 

برای اطلاع از آدرس شعبات و لوکیشن دفتر ازدواج مهر و وفا شما میتوانید عدد ۵ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۲۹۰ ارسال فرمایید 

 

آدرس‌ شعبات دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

  • مرزداران ، خ ۳۵ متری لاله ، بوستان پنجم شرقی ، پ ۳۶ واحد ۵
  • مرزدارادن ، خ شهید ابراهیمی خ الوند ۱۳ خ شبنم ، تالار الماس مهر و وفا

 

 

شماره‌های تماس دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا

  • ۰۲۱-۸۸۰۶۰۸۰۰
  • ۰۲۱-۲۲۱۴۸۸۰۱
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۸۰۰
  • ۰۲۱۴۴۳۸۶۷۰۰
  • ۰۹۱۲۰۱۴۶۵۷۰
  • ۰۹۰۲۸۸۶۰۸۰۰

وبسایت‌های دفتر عقد و ازدواج آئین مهر و وفا:

 

www.daftar-ezdevaj.com

www.daftaraghd.com

 

مطالب مرتبط:

ازدواج موقت

طلاق| یک پایان تلخ

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *